+4.22% -3.75% -8.33% +5.76% -4.64%

(ή κάντε ) για να μετρήσει στα στατιστικά σας.

147 ψήφοι:

Μπάζει η άμυνα της Νόριτς

Μπάζει η άμυνα της ΝόριτςΗ Έβερτον που προέρχεται από δύο αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ, ψάχνει αντίδραση κόντρα στην ουραγό Νόριτς, η οποία δεν έχει βαθμό μετά από 5 αγωνιστικές.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Έμεινε πρόωρα εκτός Λιγκ Καπ, γνωρίζοντας εκτός έδρας αποκλεισμό από την ΚΠΡ στα πέναλτι (8-7, 2-2 κ.δ.). Παρατάχθηκε με ορισμένες αλλαγές και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (18’, 34’) ωστόσο απάντησε ισάριθμες με τους Ντιν (30’) και Τάουνσεντ (47’), ενώ στην επανάληψη είχε φάσεις για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Δεν τα κατάφερε και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, με τον Ντέιβις να αστοχεί μετά από 7 εύστοχες εκτελέσεις των συμπαικτών του.

«Είναι πάντα άσχημο να αποκλείεσαι, δεν έχει σχέση ο τρόπος που το παθαίνεις. Το παιχνίδι είχε πολύ ένταση και στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες για να κερδίσουμε. Σε τέτοιου είδους παιχνίδια, εάν δεν κάνεις αρκετά για να κερδίσεις, θα καταλήξεις στην πλευρά των απογοητευμένων», δήλωσε ο τεχνικός της Μπενίτεθ.

Στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε με 3-0 από την Άστον Βίλα εκτός έδρας και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Δέχτηκε και τα τρία γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών (66’, 69’, 75’) ενώ η ίδια απείλησε ελάχιστα στο παιχνίδι (μόλις 1 σουτ στο στόχο). Στο 3-1-1 το ρεκόρ της, έπεσε στην 6η θέση και στο -3 από την κορυφή.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Πίκφορντ (4/0) που έχασε τα δύο τελευταία, ενώ διαθέσιμος είναι και ο μπακ Ντιν ο οποίος τις προηγούμενες ημέρες αντιμετώπιζε μικροτραυματισμό. Νοκ-άουτ τέθηκε ο μέσος Γκόμες (3/0), παραμένουν εκτός ο βασικός φορ Κάλβερτ-Λιούιν (3/3), ο βασικός εξτρέμ Ριτσάρλισον (4/1) κι ο κάπτεν/μπακ Κόουλμαν (4/0).ΝΟΡΙΤΣ

Αποκλείστηκε μεσοβδόμαδα από το Λιγκ Καπ μετά την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Λίβερπουλ. Δέχτηκε το γκολ μόλις στο 4’, προσπάθησε να αντιδράσει και είχε χαμένο πέναλτι με τον Τζόλη λίγο πριν το ημίχρονο, ωστόσο «λύγισε» στην επανάληψη δεχόμενη άλλα δύο γκολ (50’, 80’).

Το μυαλό της φυσικά είναι στη μάχη της παραμονής και τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα γι’ αυτήν. Στο πρώτο της βατό παιχνίδι, ηττήθηκε με 3-1 από την Γουότφορντ στην έδρα της πληρώνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι τα αμυντικά της προβλήματα. Βρέθηκε πίσω στο 17’, ισοφάρισε στο 35’ με τον Πούκι αλλά στην επανάληψη η εστία της παραβιάστηκε άλλες δύο φορές (63’, 80’).

Έγινε μόλις η 4η ομάδα που ξεκινάει σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ με 5 σερί ήττες. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση με 2 γκολ αλλά και τη χειρότερη άμυνα με 14 τέρματα παθητικό.

«Δεν είμαστε χαρούμενοι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουμε υποβιβαστεί. Πρέπει να βρούμε λύσεις στο αμυντικό κομμάτι διότι έχουμε δεχτεί τόσα πολλά γκολ ως τώρα. Είναι επίσης σημαντικό να είμαστε ειλικρινείς αλλά όχι να θάψουμε τους παίκτες. Είναι σημαντικό να παραμείνουμε θετικοί», δήλωσε ο τεχνικός της, Φάρκε, ο οποίος έγινε ο πρώτος προπονητής που χάνει 15 σερί παιχνίδια στην 1η κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν υπολογίζεται για το σημερινό ο βασικός χαφ Κάντγουελ (5/0) καθώς δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα λόγω προσωπικού προβλήματος. Από την άλλη αμφίβολος δίνεται ο βασικός εξτρέμ Ρασίτσα (5/0). Σταθερά εκτός ο στόπερ Ζίμερμαν (-) και ο εξτρέμ Πλακετά (-), από την άλλη επιστρέφουν ο αμυντικός μέσος Νόρμαν (1/0) και ο φορ Σέρτζεντ (4/0) που έχασαν το ματς του Λιγκ Καπ.
      Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Έβερτον προέρχεται από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα αλλά και από αποκλεισμό μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Καπ. Θα ψάξει αντίδραση και υποδέχεται την ουραγό Νόριτς που δεν έχει βαθμό μετά από 5 παιχνίδια. Χαμηλά πάντως ο άσος με δεδομένες και τις απουσίες των γηπεδούχων. Καλή εναλλακτική το όβερ, μιας και τα «ζαχαρωτά» παίζουν επιθετικά και θα βρουν χώρους απέναντι στην άμυνα των «καναρινιών» που… μπάζει (14 γκολ παθητικό).

• Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Νόριτς, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
        Σημείο: Over με απόδοση 1.80 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Νόριτς έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
        Σημείο: 1 με απόδοση 1.57 στον ΟΠΑΠ
      • Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Έβερτον, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
      • Η ομάδα Έβερτον δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1X με απόδοση 1.14 στον ΟΠΑΠ