Μουντιάλ 2014: Συμπλήρωσε το «πάζλ» των «8» το Βέλγιο

2/7/2014 01:38
Το Βέλγιο χρειάστηκε την παράταση και τα γκολ των Ντε Μπρούιν (93’) και Λουκάκου (105’) για να κάμψει την αντίσταση των ΗΠΑ (2-1), με την ομάδα του Κλίνσμαν να μένει «ζωντανή» στην κανονική διάρκεια χάρη στις αποκρούσεις του Χάουαρντ, κατάφερε να μειώσει στο 107’ με γκολ του Γκριν και είχε μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε για να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι. Με Αργεντινή στους «8» το Βέλγιο.

Το Βέλγιο συμπλήρωσε το «πάζλ» των προημιτελικών του Μουντιάλ, καθώς κέρδισε με 2-1 στην παράταση τις ΗΠΑ και «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «8» για πρώτη φορά μετά το 1986, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή, ομάδα που την είχε αποκλείσει στους ημιτελικούς στα γήπεδα του Μεξικού στην τελευταία της μεγάλη πορεία σε Παγκόσμιο Κύπελλο μέχρι σήμερα.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με το Βέλγιο να είχε την υπεροχή στην επανάληψη, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό Χάουαρντ που έπιανε τα… πάντα. Στις καθυστερήσεις οι ΗΠΑ είχαν τεράστια ευκαιρία για να «κλέψουν» την πρόκριση, με τον Βοντολόφσκι να αστοχεί από πολύ κοντά και στην παράταση «λύγισαν».

Η είσοδος του Λουκάκου στον έξτρα χρόνο βοήθησε σημαντικά το Βέλγιο, καθώς από δική του ενέργεια η μπάλα βρέθηκε στον Ντε Μπρούιν ο οποίος «έγραψε» το 1-0 στο 93’, ενώ ο Βέλγος επιθετικός με δικό του γκολ στο 105’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, με τις ΗΠΑ απλώς να μειώνουν στο 107’ με τον Γκριν, καθώς λίγο αργότερα ο Ντέμπσει δεν κατάφερε να ισοφαρίσει από κοντά σε 2-2 και να οδηγήσει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με τον Οριζί που πήρε τη θέση του Λουκάκου στην ενδεκάδα, να βγαίνει τετ-α-τετ στο πρώτο λεπτό με τον Χάουαρντ ο οποίος έδιωξε με το πόδι!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι ΗΠΑ δεν έδωσαν χώρους τους Βέλγους, ωστόσο δεν μπορούσαν να ανησυχήσουν τον Κουρτουά, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα το πλασέ του Ντέμπσει στο 21’, ενώ το σουτ του Τζόουνς στο 34’ πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, το Βέλγιο ανέβασε ρυθμούς και απείλησε αρχικά στο 48’ με κεφαλιά του Μέρτενς που απόκρουσε ο Χάουαρντ, ο οποίος στάθηκε τυχερός στο 56’ καθώς ο Ορίζι σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι.

Οι Βέλγοι συνέχιζαν να δημιουργούν ευκαιρίες, με το σουτ του Βίτσελ στο 69’ να περνάει δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 71’ ο Χάουαρντ είπε «όχι» σε νέα προσπάθεια του Οριζί.

Ο Αμερικανός γκολκίπερ έδειχνε ασταμάτητος καθώς βγήκε νικητής και σε τετ-α-τετ με τον Μιραλάς στο 76’, ενώ είπε «όχι» και στα σουτ των Αζάρ (79’), Οριζί (85’) και Κομπανί (90’), κρατώντας «ζωντανή» την ομάδα του Κλίνσμαν.

Στις καθυστερήσεις οι ΗΠΑ έχασαν τεράστια ευκαιρία για να «κλέψουν» την πρόκριση, με τον Βοντολόφσκι να αστοχεί από το… μισό μέτρο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, το Βέλγιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Λουκάκου που πέρασε το παιχνίδι, να πραγματοποιεί τρομερή ενέργεια και να βρίσκει τον Ντε Μπρούιν ο οποίος με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 1-0 στο 93’.

Στο 97’ ο Χάουαρντ είπε «όχι» στο σουτ του Λουκάκου, όχι όμως και σε αυτό του 105ου λεπτού, με τον Βέλγο φορ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Βίλμοτς.

Οι ΗΠΑ δεν τα παράτησαν και στο 107’ μείωσαν με τον νεοεισελθέντα Γκριν, ενώ ένα λεπτό μετά απείλησαν για την ισοφάριση με σουτ του Τζόουνς.

Στο 114’ ο Ντέμπσει έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 καθώς μετά από τρομερή κομπίνα, ο Αμερικανός βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά, με τον Βέλγο γκολκίπερ να αποκρούει και να κρατάει το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε και έστειλε τους Βέλγους στους «8».

Τα αποτελέσματα στους «16» (εδώ αναλυτικά)