Μουντιάλ 2014: Πρόκριση στο 118’ για Αργεντινή (video)

1/7/2014 21:41
Με γκολ του Ντι Μαρία στο 118’, η Αργεντινή κέρδισε με 1-0 την Ελβετία, που είχε δοκάρι στο 120+1’ για να οδηγήσει το παιχνίδι στα πέναλτι, και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει Βέλγιο ή ΗΠΑ.

Η Αργεντινή τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην μαχητική Ελβετία και χρειάστηκε την παράταση για κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Ότμαρ Χίτσφελτ (τελευταίο του παιχνίδι σε πάγκους) για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά για 3η συνεχόμενη φορά.

«Χρυσός» σκόρερ για τους Αργεντινούς ήταν ο Ντι Μαρία ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μετά από όμορφη ενέργεια του Μέσι και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ελβετίας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 στο 118’ της παράτασης.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Ελβετία, η οποία μπλόκαρε τους Αργεντινούς στο πρώτο μέρος και είχε στιγμές για να πάρει το προβάδισμα, ενώ στην επανάληψη έμεινε ζωντανή χάρη στις αποκρούσεις του Μπενάλιο. Μάλιστα στο 120+1’ ο τερματοφύλακας των Ελβετών παραλίγο να σκοράρει με ψαλιδάκι (!) ενώ στη συνέχεια ο Τζεμαιλί είχε δοκάρι για να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Η Αργεντινή είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις για να διασπάσει την ελβετική άμυνα, με τους Ευρωπαίους, που αμύνονταν εξαιρετικά, να είχαν και την καλύτερη φάση στο πρώτο μέρους με σουτ του Τζάκα στο 28’ που απόκρουσε εντυπωσιακά ο Ρομέρο.

Μάλιστα στο 39’ η Ελβετία είχε νέα καλή στιγμή, καθώς ο Ντρμιτς βρέθηκε μόνος και τετ-α-τετ με τον Ρομέρο, ωστόσο προτίμησε να κρεμάσει ανεπιτυχώς τον Αργεντινό γκολκίπερ ο οποίος κατάλαβε την ενέργεια του και μπλόκαρε εύκολα.

Στην επανάληψη, η Αργεντινή περιόρισε τα λάθη της και κατάφερε να γίνει απειλητική, έχοντας καλή στιγμή στο 59’ με σουτ του Ρόχο που απόκρουσε ο Μπενάλιο, όπως έδιωξε και την κεφαλιά του Ιγκουαίν στο 62’.

Η «αλμπισελέστε» συνέχιζε να πιέζει και απείλησε στο 78’ με σουτ του Μέσι, ωστόσο και πάλι ο Μπενάλιο κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι Ελβετοί συνέχιζαν να παίζουν αμυντικά, περιμένοντας τους Αργεντινούς, καθώς είχαν ξεκάθαρο στόχο να οδηγήσουν το παιχνίδι στα πέναλτι.

Η Αργεντινή αφού «σπατάλησε» το πρώτο μέρος, είχε σημαντική στιγμή στο 109’ με σουτ του Ντι Μαρία που απόκρουσε ο Μπενάλιο, ωστόσο ο Ελβετός πορτιέρο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο νέο σουτ του Αργεντινού στο 118’, καθώς ο άσος της Ρεάλ πήρε την μπάλα μετά από ωραία ενέργεια του Μέσι και από κοντά «έγραψε» το 1-0 με ωραίο σουτ.

Οι Ελβετοί δεν τα παράτησαν και έχασαν απίστευτη ευκαιρία στο 120+1’, καθώς αρχικά ο Μπενάλιο προσπάθησε να σκοράρει με ψαλιδάκι (!) ενώ στη συνέχεια ο Τζεμαϊλί σημάδεψε από κοντά το δοκάρι του Ρομέρο, με τη μπάλα να χτυπάει ξανά στον Ελβετό και φεύγει άουτ!

Έτσι, η Αργεντινή πήρε την πρόκριση και θα αντιμετωπίσει στους «8» τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-ΗΠΑ.

Τα αποτελέσματα στους «16» (εδώ αναλυτικά)