Μουντιάλ 2014: Στους «16» με σούπερ Σακίρι η Ελβετία, πρωτιά για Γαλλία

26/6/2014 01:03
Ο Ισημερινός παρότι έπαιζε από το 50’ με δέκα παίκτες κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Γαλλία (0-0), ωστόσο δεν ήταν αρκετός για να πάρει την πρόκριση, καθώς η Ελβετία με χατ-τρικ του Σακίρι (6’, 31’, 71’), κέρδισε με 3-0 την Ονδούρα και κατέβαλε τη δεύτερη θέση στον 5ο όμιλο. Γαλλία-Νιγηρία και Αργεντινή-Ελβετία τα ζευγάρια στους «16».

Η Ελβετία αντέδρασε μετά τη βαριά ήττα με 5-2 κόντρα στη Γαλλία καθώς νίκησε με 3-0 την Ονδούρα και «σφράγισε» τη δεύτερη θέση που την φέρνει αντιμέτωπη με την Αργεντινή.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ότμαρ Χίτζφελντ ήταν ο Σέρνταν Σακίρι ο οποίος με προσωπικό χατ-τρικ (6’, 31’, 71’), χάρισε την νίκη στην Ελβετία η οποία δεν την πάτησε ξανά από την Ονδούρα όπως στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής.

Από τα πρώτα λεπτά οι Ελβετοί μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με πολύ όμορφο σουτ από τον Σακίρι, ο οποίος στο 31’ πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από ασίστ του Ντρμιτς.

Στην επανάληψη η Ονδούρα πίεσε και είχε δύο καλές στιγμές με τους Μπένγκστον και Κλάρος, ωστόσο στο 71’ ο Σακίρι «χτύπησε» για 3η φορά, καθώς συνεργάστηκε ξανά με τον Ντρμιτς και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που χάρισε στην Ελβετία την πρόκριση.

Και αυτό διότι στο άλλο παιχνίδι, ο Ισημερινός έμεινε στο 0-0 με τη Γαλλία και αποκλείστηκε με 4 βαθμούς (δύο λιγότερους από την Ελβετία).

Οι «τρικολόρ» που ήταν ουσιαστικά αδιάφοροι και έπαιζαν με αρκετές αλλαγές είχαν δοκάρι με τον Γκριεζμάν στο 47’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ισημερινός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντόνιο Βαλένσια.

Παρόλα αυτά, η ομάδα της Λατινικής Αμερικής το πάλεψε και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ωστόσο ακόμα και αν ο Ισημερινός έπαιρνε τη νίκη με 1-0, η επικράτηση της Ελβετίας με 3-0, δεν θα του επέτρεπε να πάρει το εισιτήριο για τους «16».