Μουντιάλ 2014: Η Ελλάδα στους «16»!

25/6/2014 00:57
Η Ελλάδα είναι στους «16»! Με πέναλτι του Σαμαρά στο 90+3’, η Ελλάδα κέρδισε με 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού και σε συνδυασμό με την νίκη της Κολομβίας κόντρα στην Ιαπωνία (4-1) πήρε την πρόκριση για τους «16» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα! Ο Σάμαρης άνοιξε το σκορ στο 42’, ισοφάρισε ο Μπόνι (74’), τρία δοκάρια είχε η ελληνική ομάδα! Κυριακή, στις 23:00 το ματς με Κόστα Ρίκα!

Η Ελλάδα έγραψε ιστορία! Με πέναλτι του Σαμαρά στο 90+3’, η Εθνική μας ομάδα κέρδισε με 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού και «σφράγισε» το εισιτήριο για τη φάση των «16» για πρώτη φορά στην ιστορία της, αφήνοντας εκτός την ομάδα των Ντρογκμπά και Τουρέ αλλά και τους Ιάπωνες που ηττήθηκαν με 4-1 από την Κολομβία, η οποία τερμάτισε πρώτη και θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν καλύτερη, καθώς δεν απειλήθηκε σημαντικά από την Ακτή Ελεφαντοστού στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 33’ με σουτ του Χολέμπας και τελικώς στο 42’ ο Σάμαρης, που αντικατέστησε τον τραυματία Κονέ, κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην Ελλάδα!

Στην επανάληψη, παρότι η Ακτή έψαχνε γκολ, η Ελλάδα ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες απειλώντας στο 46’ και στο 54’ με σουτ του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 68’ ο Καραγκούνης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο στο 74’ ο Μπόνι μετά από πάσα του Ζερβίνιο κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ σε 1-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην Ακτή.

Παρόλα αυτά η Ελλάδα δεν τα παράτησε, είχε νέο δοκάρι στο 80’ με σέντρα του Τοροσίδη και τελικώς στις καθυστερήσεις, ο Σαμαράς κέρδισε πέναλτι από τον Σιό και ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα στο 90+3’, χαρίζοντας στην Εθνική τη νίκη με 2-1 και την ιστορική πρόκριση για τους «16».

Εκεί οι διεθνείς μας θα αντιμετωπίσουν την Κόστα Ρίκα του Τζοελ Κάμπελ που τερμάτισε πρώτη στον 4ο όμιλο, με την Κολομβία να διασταυρώνει τα ξίφη της με την Ουρουγουάη.

Ελλάδα: Καρνέζης (24’ λ.τ. Γλύκος), Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κονέ (12’ λ.τ. Σάμαρης), Καραγκούνης (78’ Γκέκας), Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς

Ακτή Ελεφαντοστού: Μπαρί, Μποκά, Κόλο Τουρέ, Μπαμπά, Οριέ, Τιοτέ (61’ Μπονί), Γιάγια Τουρέ, Σερέι, Ζερβινιό (83’ Σιό), Ντρογκμπά (79’ Ντιομαντέ), Καλού