Γιουρόπα Λιγκ: Ήττα στην Κύπρο και 2η θέση για Ολυμπιακό

Γιουρόπα Λιγκ: Ήττα στην Κύπρο και 2η θέση για Ολυμπιακό



Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από τον ΑΠΟΕΛ στο «ΓΣΠ» και τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου, πληρώνοντας την ερασιτεχνική λειτουργία της άμυνας του. Ντα Κόστα (19’ αυτ.) και Ντε Καμάργκο (83’) οι σκόρερ για τους Κύπριους, που εξασφάλισαν την κορυφή του γκρουπ.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Κύπρο για να διεκδικήσει την κορυφή του ομίλου, ωστόσο η ομάδα του Πάουλο Μπέντο παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και η ήττα με 2-0 από τον ΑΠΟΕΛ έφερε τους «ερυθρόλευκους» στην 2η θέση του ομίλου και στο γκρουπ των ανίσχυρων ενόψει της κλήρωσης της Δευτέρας (12/12, 14:00) για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Πειραιώτες είχαν από το ξεκίνημα την κυκλοφορία της μπάλας, ψάχνοντας τον τρόπο να απειλήσουν την εστία του ΑΠΟΕΛ. Οι παίκτες του Μπέντο αδυνατούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογη ευκαιρία, ενώ αντίθετα οι Κύπριοι απείλησαν πρώτοι με μια άστοχη κεφαλιά του Σωτηρίου (11’) από καλή θέση.

Οχτώ λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν χάρη σε αυτογκόλ του Ντα Κόστα. Μετά από βαθιά μπαλιά του Αλωνεύτη, ο Σωτηρίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε τη μπάλα από τον Λεάλι, που έκανε τραγική έξοδο, και σηκώθηκε για κεφαλιά. Η μπάλα χτύπησε πρώτα στον ώμο του Κύπριου επιθετικού, μετά στην πλάτη του Ντα Κόστα -που είχε γυρίσει αλλά δεν σηκώθηκε για διεκδίκηση- και κατέληξε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Βιάνα για απομάκρυνση (ο Ντα Κόστα δεν κινήθηκε καν!).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είχε φλύαρη κατοχή και η μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 40’, με τον Βιάνα να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 48’ το σουτ του Ιντέγε έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 55’ ο Βάτερμαν έδιωξε με το ένα χέρι το μακρινό σουτ του Φορτούνη. Δέκα λεπτά μετά ο Ιντέγε δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από γύρισμα του Ελιονούσι, ενώ στο 71’ ο γκολκίπερ του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του νεοεισελθόντα Αντρούτσου.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπέντο πέρασε στο ματς τους Τσόρι και Μανθάτη αντί των Φορτούνη και Ντε Λα Μπέγια, ωστόσο στο 83’ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε δεύτερο γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Ο Γιαννιώτας έδωσε δεξιά στον Μοράις, εκείνος γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντε Καμάργκο που με κοντινή προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-0. Για ακόμα μια φάση η άμυνα του Ολυμπιακού αντέδρασε ερασιτεχνικά…

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές με προσπάθειες του Ντα Κόστα (87’, 88’) για να επιστρέψουν στο ματς, ωστόσο ο Βάτερμαν κράτησε το μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ και οι Κύπριοι εξασφάλισαν την κορυφή του ομίλου.

Η βαθμολογία:


1. ΑΠΟΕΛ 12
2. Ολυμπιακός 8
3. Γιούνγκ Μπόις 8
4. Αστάνα 5




Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
4.903.401.581.751.752.011.191
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
5.001.982.021.721.78
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.351.953.2530.00

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 08/12/2016 22:06
Malakes mas Xeftilisate tyxaio poy xanoume kathe fora apo ton Apolel eleos gamwto paliomalakes diwxte paiktes kai ton Sixamero Proponhth mas Ante Pia

στις 08/12/2016 22:09
Apoel

στις 08/12/2016 22:09
AXXAXAXAXAX

στις 08/12/2016 22:10
Opote Goustarei Mpainei O Tsori Domoniguez Eleos Pia Ebale Misous Paiktes Apo to U21 O Xeftilas O Proponhths Mas

στις 08/12/2016 22:11
Πλεον με βεβαιοτητα μπορουμε να πουμε οτι ο Μπεντο θα πρεπει να φυγει πριν τον Ιανουαριο ,οσο ειναι νωρις..ΝταΚοστα κ Βιανα δεν κανουν για Ολυμπιακο..Δεν ξερω τι βλεπει σε αυτους ο Μπεντο.Εγω μονο Μποτια και Ρετσο θα κρατουσα στην αμυνα.Και θα επερνα αλλους 2 αμυντικους για να ολοκληρωθει η τετραδα με τους κεντρικους αμυντικους...

Το παιχνιδι το χασαμε απο χθες.Δεν γινεται μια μερα πριν τον αγωνα να λες "καλη ειναι και η δευτερη θεση".Ετσι δημιουργηθηκε η χαλαροτητα στους παιχτες οτι κ να μην κερδισουν δεν πειραζει (που ξερουμε οτι ποτε δεν ειναι καλο αυτο).

Ωστοσο συμφωνα με πληροφοριες που εχω τον Ιανουαριο θα φυγουν οι Μανιατης,Σιοβας,Πασιενσα και μαλλον ο Καρντοσο.Ενω κατι παιζεται και με τον Μαριν (οταν μαθω περισσοτερα θα μιλησω τοτε).Επισης υπαρχει και ενδιαφερον απο ευρωπαικες ομαδες για τον Ιντεγε κ τον Μιλιβογεβιτσ.

στις 08/12/2016 22:16
Euxomai Na Fygei To Kathiki Kai O Malakas O Marin Kai Delampegia Asto Kalo Pia Me Tous Kopanous Na Fygei Kai O Termatofylakas o Xeftilas San Xazos Einai Esxos Pia

στις 08/12/2016 22:18
O Karntoso Pio Polyy Gia Ta Fragka Hrthe O Gyftos Para Na Bohthisei Thn Omada Mas Kai Paristanei Dhthen Ton Arrwsto Eleos Pia

[+]  birbiham1980 στις 08/12/2016 22:18

[+]  manolis.S3 στις 08/12/2016 22:22

στις 08/12/2016 22:38
Έβαλε τον Τσορι στο τέλος για να τον ξευτιλησει ο μαλακας.

[+]  ilias-tiger στις 08/12/2016 23:08

στις 09/12/2016 01:08
αναμενόμενη η ήττα δεν μας πάει το κλίμα στην κύπρο τι να κάνουμε

στις 09/12/2016 09:54
για κανεναν λεβαδειακο εισαι ολυμπιακε..χαχαχαχαχαχα ξεφτιλα της ευρωπης οι ελληνικες ομαδες!!!!!!(εκτος αποελ!)

στις 09/12/2016 10:19
Συγχαρητήρια στον ολυμπιακό και στον παοκ που συνεχίζουν.μην μηδενίζετε τις προσπάθειες των Ελληνικών ομαδων.εστω και με μέτριες αποδόσεις τα κατάφεραν.στηριζουμε δεν κράζουμε.

στις 09/12/2016 11:52
ο στασου μαλακας που ειναι?κρυφτηκε χαχαχαχχαχα

στις 09/12/2016 13:45
Βλέπεις ρε μαλάκα Μπέντο ότι ο Μάρτινς δε μπορούσε χτες, ο φορτούνης έκανε 2 μοιραία λάθη, ο Ντα Κόστα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ο Λεάλι κάνεις μαλακίες με τις εξόδους του.Στραβός είσαι? Προκρίθηκες και επαναπαύθηκες ρε ΚΑΘΙΚΙ? Δρόμο από τον Ολυμπιακό ρε γαμημένο σκυλογέννημα. Γαμώ τη Πορτογαλλία και την Ισπανία και τους προπονητές σας ηλίθιοι ανίκανοι. Φέρτε Έλληνα προπονητή, δε ξέρω ποιον αλλά φέρτε. Έλεος έχει καταντήσει αηδία πια.

στις 09/12/2016 14:42
Έγραψα στο αντίστοιχο στοιχηματικό για τρίμπαλο τελικώς ήρθε δίμπαλο.Ήταν φως φανάρι η υπόθεση.Για ένα γκολ έχασα το δελτίο.

στις 09/12/2016 17:24
billmaz arakse twra sto kanape kai parakoloutha mas

στις 09/12/2016 17:51
στασου πουτσες που εισαι μωρη τραβεστω΄΄΄΄΄΄΄΄΄?

στις 09/12/2016 18:00
Δημητρακι σε λιγες μερες θα εισαι με emoticon του Ολυμπιακου εδω μεσα γιαυτο κρυβε λογια.Αν βεβαια τηρήσεις την υποσχεση σου.

ΥΓ καλη επιτυχια στο ντερμπι με τον Πλατανια.

στις 09/12/2016 18:04
ΥΓ2 Ασε τι κανει ο Ολυμπιακος και κοιτα τα δικα σου τα χαλια..Εμεις εχουμε τα δικα μας προβληματα αλλα τουλαχιστον ημαστε σε ολους τους στοχους κοντα.

στις 09/12/2016 18:18
Paraligoo θέλω τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη ως στοιχηματίας ! Είναι η καλύτερη επένδυση.

στις 09/12/2016 20:21
O δικος σου ο καημος παντως ειναι να χανει ο Ολυμπιακος. Ακομα και οταν χανει η ομαδα που υποστηριζεις ασχολεισαι με τον Ολυμπιακο .Γιαυτο κ παντα θα μεινει μικρη η ομαδα σου.Ποτε δεν θα κανει πρωταθλητισμο. Εσεις στις μικρες ομαδες ειστε παοκ και στις μεγαλες αντιολυμπιακος. Στα εχω ξαναπει αξιοι της μοιρας σας ειστε. Εγω περσι σας λυπηθηκα (να πω την αληθεια) που παλευατε να μπειτε στα πλει οφφ και που σας κερδισαμε 3 φορες ,γιαυτο κ εν μερει δικαιολογω που δεν θελατε να κατεβητε στο καραισκακι αλλα αν ημουν παοκτζης θα ντρεπομουν να μιλησω μετα απο αυτο..

στις 10/12/2016 13:52
Δεν θυμαμαι αν στα εχω ξαναπει εσενα αυτα ,αλλα δεν εχει σημασια ,δεν ειναι προσωπικο το ζητημα μαζι σου ,αυτα τα εχω πει σε πολλους που εχουν τις ιδιες αποψεις με εσενα.Και φυσικα δεν πηγαινουν σε ολους τους παοκτζηδες ,γιατι υπαρχουν κ αντικειμενικοι φιλαθλοι του παοκ που δεν βλεπουν φαντασματα...Οσο για τα αισχη στον ημιτελικο φανταζομαι θα λες για την φαση με τον χατζηεφρεμ ,χατζηισαια πως τον λενε που ειχε κανει το φαουλ στον Φορτουνη εντος περιοχης και ο διαιτητης το εδωσε εκτος.Μαλλον θα λες για την φαση του Μακ που εκανε κοντρολ με το χερακι του και μετα επεσε για πεναλντι.Ή μηπως λες για το μπουκαλι που χτυπησε τον Σιλβα και δεν διακοπηκε ο αγωνας;Οσο για αυτο που λενε πολλοι οτι πριν το πρωτο γκολ του παοκ ειχε προηγηθει φαουλ υπερ του ολυμπιακου ,ειναι 50-50 και προτιμω να μην το συμπεριλαβω με τις προηγουμενες φασεις.Να ξερεις πως εγω εκεινο το παιχνιδι το ειχα δει εξω με πολλους παοκτζηδες και διαμαρτηρονταν σε καθε φαση ΑΛΛΑ μετα οταν εδειχνε το ριπλει το βουλωναν...Παμε

στις 10/12/2016 13:52
(Συνεχεια -->)..Παμε τωρα στα προσφατα.Ολο το θεμα εγινε για το αν ηταν ή αν δεν ηταν οφσαιντ η πατουσα του Ιντεγε.Κατι που στην αρχη κανεις δεν σκεφτηκε οτι μπορει να υπαρχει οφσαιντ σε αυτη τη φαση.Πολλοι λετε οτι επρεπε να ειχε παρει κοκκινη ο Μιλιβογεβιτσ ,κατι που συμφωνα με τον κανονισμο δεν ισχυει.Καπου στα τελη του πρωτου ημιχρονου εκανε ενα σκληρο φαουλ ο ροντριγκεζ στον Βιανα(ο Βιανα ηταν αν δεν κανω λαθος) και στην συνεχεια υπηρξε καποιος διαπληκτισμος μεταξυ των 2 παιχτων και ο διαιτητης εδωσε κιτρινη στον βιανα κ κιτρινη στον ροντριγκεζ και δεν εδωσε τιποτα στον ροντριγκεζ για το σκληρο φαουλ που ηταν τουλαχιστον κιτρινη .Αρα θα μπορουσε να ειχε αποβληθει σε εκεινη τη φαση ο Ροντριγκεζ(ψαξε την φαση κ δες τι λενε κ διαιτητες για να μην νομιζεις οτι τα βγαζω απο το κεφαλι μ)...Τωρα οσο για το -1000 βαθμους που λες με τα μεγαθηρια ,φανταζομαι θα εννοεις για τον ομιλο που τυχαμε φετος στο europa league.Εχω μιλησει για αυτο προσφατα ,δεν θυμαμαι σε ποιον.Τεσπα συμφωνω οτι ο ομ

στις 10/12/2016 13:56
(Συνεχεια -->) Τεσπα συμφωνω οτι ο ομιλος φετος ηταν ευκολος (εφοσον μιλαμε για Ολυμπιακο) και θα επρεπε να ειχαμε βγει πρωτοι.Αλλα τα προηγουμενα χρονια που ημασταν ατυχοι σε κληρωσεις και τυχαιναμε με κατι αρσεναλ-μπαγερν ,παρι-μπενφικα ,αρσεναλ-ντορντμουντ ,ατλεντικο-γιουβεντους κλπ (και περναμε 9-10 βαθμους ενω φετος 8) ειχες πει "συγχαρητηρια" ή μπραβο;Θα μου πεις "γιατι εσυ λες;"ΝΑΙ εγω ειπα συγχαρητηρια φετος για την νικη με φιορεντινα οπως κ περσι με ντορντμουντ κ μερικες φορες ευχομαι και "καλη επιτυχια".

Τελος ,ασε αυτα με τα αλλα προφιλ ,εγω παλαιοτερα οταν ελεγα σε καποιον για αλλα προφιλ του ελεγα και το ονομα του εκαστοτε προφιλ.Ειναι γνωστο οτι το αλλο μου προφιλ ηταν το "akiros.gr" ,αλλα οταν υπηρχε το "akiros.gr" το "dimitrisPAOK..." δεν υπηρχε.

Αποτι βλεπεις λοιπον εγω ερχομαι οπου πηγαινεις την συζητηση εσυ και δεν σου παω την συζητηση εκει που θελω εγω παροτι θα μπορουσα να σου μιλησω για αγωνες κ μεμονομενες φασεις που εχει ευνοηθει ο παοκ.Επισης μην ψαρωνεις που γ

στις 10/12/2016 13:58
(Συνεχεια -->) Επισης μην ψαρωνεις που γραφω πολλα ,το κανω επειδη προσπαθω να τεκμηριωσω οσο το δυνατον καλυτερα αυτο που θελω να πω .Γιατι δεν θελω να αφηνω λογια στον αερα.

στις 10/12/2016 14:00
Α οσον αφορα το avatar θα το βαλεις οταν χασεις το στοιχημα και ναι θα χαρω και θα γελασω (για ακομα μια φορα )παρα πολυ.

στις 10/12/2016 14:01
Για να τα διαβασεις ολα αυτα δεν θα σου παρει πανω απο 3 λεπτα.Να τα γραψεις σου παίρνει χρονο(παροτι εγω γραφω γρηγορα)

στις 10/12/2016 20:37
Μπορει να μην απαντησες ουτε στα μισα αλλα δεν πειραζει ,ουτως η αλλως το εχουμε ηδη τραβηξει αρκετα.Ουτε εσυ θα αλλαξεις γνωμη ,ουτε εγω.Το πεναλντι του χατζηισαια παντα "μαρκαρισμα" (!) θα το βλεπεις.Το χερι του μακ παντα πεναλντι θα το βλεπεις .Ποτε δεν θα πεις οτι μπορει να ευνοηθηκε ο παοκ εστω σε μια φαση .Εγω δεν ειπα οτι ευνοηθηκε ο παοκ γενικα σε εκεινο το παιχνιδι .Καπου ευνοηθηκε ο παοκ καπου ο Ολυμπιακος .Το ποιος ευνοηθηκε περισσοτερο ειναι στην κριση του καθενος .Το σιγουρο ειναι οτι δεν υπηρχε αλλοιωση αποτελεσματος διοτι αν ο διαιτητης ηταν ολοσωστος θα ειχε διακοψει τον αγωνα οταν δεχτηκε το αντικειμενο ο Σιλβα.Και τελος δεν γινεται να λες οτι θα ευνοουμαστε εμεις συνεχεια που περσι λεγατε θα παρετε την επο και λεγατε "τελειωσατε" φετος οταν εφυγε ο γκιρτζικης.Αρα ή στραβος ειναι ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε.Για να κοιταξετε τον ολυμπιακο πρεπει πρωτα να λυσετε τα προβληματα σας και να μην βλεπετε φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν.καλα τα ειχε πει ο τεο ,το προβλημα το

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.