Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβος για Ρεάλ στο ντέρμπι

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβος για Ρεάλ στο ντέρμπι



Με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ-τρικ (23’, 71’ πεν., 77’) και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στο ντέρμπι της Μαδρίτης με 18 γκολ, η Ρεάλ κέρδισε με 3-0 την Ατλέτικο στο «Βιθέντε Καλντερόν» και ξέφυγε με +4 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ρεάλ στο ντέρμπι της Μαδρίτης με αντίπαλο την Ατλέτικο. Με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ-τρικ, η «βασίλισσα» πέρασε με 3-0 από το «Βιθέντε Καλντερόν» και ξέφυγε με +4 από την 2η Μπαρτσελόνα, εκμεταλλευόμενη την εντός έδρας γκέλα των Καταλανών από τη Μάλαγα (0-0).

Η Ρεάλ έδειξε με το… καλημέρα τις διαθέσεις της, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά για να πάρει το προβάδισμα. Στο 12’ ο Όμπλακ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Ρονάλντο, όμως στο 23’ ο Πορτογάλος εκτέλεσε με δύναμη φάουλ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να ξεγελά τον γκολκίπερ της Ατλέτικο, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Μ’ αυτό το γκολ ο Πορτογάλος έγινε ο τρίτος παίκτης στα 5 κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που σκοράρει +350 γκολ, μετά τους Τζίμι Γκριβς (366) και Γκερντ Μίλερ (365).

Μετά το 1-0, η Ατλέτικο κέρδισε μέτρα, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Νάβας. Το αμυντικό δίδυμο… ανάγκης των Βαράν και Νάτσο δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο μπήκε με διάθεση να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Στο 48’ το σουτ του Καράσκο πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 51’ ο Γκριεζμάν προτίμησε να σουτάρει (πάνω στον Νάβας) αντί να δώσει στον Τόρες που βρίσκονταν σε καλύτερη θέση.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε επέλεξε να κάνει πιο επιθετική την Ατλέτικο, ρίχνοντας στο ματς τους Κορέα και Γκαμεϊρό στη θέση των Τόρες και Γκάμπι. Η πίεση των «ροχιμπλάνκος» δεν απέδωσε καρπούς και στο 68’ ο Όμπλακ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ίσκο, κρατώντας το 1-0. Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό, ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σάβιτς και ο Πορτογάλος δεν έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ της ομάδας του.

Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο 77’. Ο Μπέιλ έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρονάλντο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και ξεπέρασε τον Ντι Στέφανο στην πρώτη θέση των σκόρερ στο ντέρμπι της Μαδρίτης (18 γκολ).

Διαδικαστικά τα υπόλοιπα λεπτά, με τον Μόντριτς να είχε καλή στιγμή στο 89’ με κεφαλιά για ένα τέταρτο γκολ. Στον αντίποδα, ο Καράσκο «άγγιξε» το γκολ στο 90’, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε βρήκε στην πλάτη του Νάτσο. Το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ρεάλ έφυγε με μεγάλη νίκη από το «Βιθέντε Καλντερόν», αφήνοντας την αντίπαλο της στην 5η θέση και στο -9 από την κορυφή.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.029.5022.001.074.60116.63
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.173.8012.001.801.70
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.253.201.754.75

Σχολιασμός

31 σχόλια:

στις 19/11/2016 23:41
μα...δεν σκοραρει στα μεγαλα παιχνιδια ρε παιδια...μα....μα...μα... Ε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ...ΑΝΤΕ ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΩΡΑ...ΣΚΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΟΥΚΟΣΤΕ...HALA MADRID!!!!!!!!!!

στις 19/11/2016 23:44
Διπλό με στο μπουρδελο Ρεαλ λε ολεεεεεεεε.. HAHA MADRIDDDDDD.... MADRIDDDDDD MADRISDDDDDDDDDDDD

[+]  geniusMSN- στις 19/11/2016 23:47

[+]  geniusMSN- στις 19/11/2016 23:55

στις 19/11/2016 23:57
ετσι σας μαμαει ο γαλλος και η ρεαλ...τα ιδια θα παθετε και εσεις καταλονακια στις 3 δεκεμβρη,φιλακια!!!!

στις 20/11/2016 00:04
χαχαχα ετσι γουσταρουμε μικρουλη και κομπλεξικουλη geniusMSN-...να κλαιτε , κλαψτε λοιπον, χαχαχαχα HALA MADRID...

[+]  geniusMSN- στις 20/11/2016 00:05

στις 20/11/2016 00:05
de xriazete na poume pola mages ena mono kapou diavasa oti epiasan ta kria apo noris -4 lei tha exoume vari ximonaaaaa xoaaxoxaaoxa

στις 20/11/2016 00:10
Χαχααχαχα. Θα και θα μαλακα απο Αλαβες εχασες κατΑΛΑΒΕΣ?

στις 20/11/2016 00:10
ΡΟΝΑΛΝΤΟΟΟΟ

στις 20/11/2016 00:16
entaxei eimaste? entaxei eimaste! alloi 0-0 me th malaga kai alloi 0-3 sto ekswxiko! osoi sthrizete barcelona gamw th panagia sas! auta!

στις 20/11/2016 00:19
Νατοι και οι γεννημενοι Πορτογαλοι ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ,ΤΙ -4 ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ, ΤΟ ΣΗΚΩΣΑΤΕΕΕΕ ...το παπαρι του μεσσι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ

-4 λεει ο μπετοστοκος και χερεται ,βαρα το κεφαλι σου μια ρε φιλος

ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΑΑΑΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 20/11/2016 00:21
ΜΟC Θα μαθετε 3 Δεκεμβρη πως να γλειφετε τα παπαρια μας ,αρχικα του Μεσσι και επετε συνεχεια ,μοκο τωρα βρωμιλενοι!

στις 20/11/2016 01:39
κλαααμααα κλαμμα και το κλαμα συνεχιζεται HALLA MADRID!!!

στις 20/11/2016 04:00
Barca ime alla paei to prwtathlima fetos

στις 20/11/2016 04:01
To -4 ine megalh diafora na Kaliftei

στις 20/11/2016 05:36
re geni eleos.Eisai kopmpleksikos telika polu,re apla tous kleisame to spiti teleutaio match,pes pws gamame kai eseis den mporeite na kerdisete thn malaga me 9 paixtes

στις 20/11/2016 10:58
Καλημέρα η καλύτερη ομάδα όλων των εποχών .!!! Ευχαριστώ τον θεό που είμαι φανατικός οπαδός της Ρεάλ και μου δίνει τέτοιες χαρές .

στις 20/11/2016 11:00
Cristian Ronaldo απλά ο καλύτερος παίχτης με τέλειες δεξιότητες , καλές κεφαλιές καλά σουτ εκτός περιοχής , καλά φαουλάκια , καλές εκτελέσης πέναλτι , καλά σπριντ με την μπάλα στα πόδια . Απλά ο καλύτερος παίχτης όλων των εποχών !!!

στις 20/11/2016 11:15
Κριμα! Φετος μας κερδισαν ενω τοσα χρονια τους κερδιζαμε για πλακα!

στις 20/11/2016 11:37
genius ειδα ενα σχολιο οτι ο Bale κανει ολη την δουλεια και το βαζει αυτος...Δηλαδη αν ησουν εσυ θα εκανες σουτ απο την θεση που ηταν ο Bale και οχι πασα στον Cristiano???Οκκκκ

στις 20/11/2016 12:42
0-3 Ρεαλάρα με Κριστιάνο. Σάμπως δεν έκανε και τπτ η Ατλέτικο με Γκριεζμάν εξουδετερομένο και Γκαμειρό στον πάγκο. Μόνο ο Καράσκο δεν έιχαν ελπίδες. Το πρωτάθλημα ακόμα δεν τέλειωσε.

στις 20/11/2016 12:59
ρε μαλακες ενταει, το τερματισατε... καθεστε και τσακωνεστε για ξενες ομαδες, και ειδικα για ποιες.. τις 2 καλυτερες ομαδες του πλανητη... ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΙΤΣΑ.. και γω μπαρτσελονα ειμαι ρε τζινιους, και γω αντιπαθω τον κλαψομουνη, αλλα εχω ματια και βλεπω οτι ειναι υπερπαιχταρας.. οι περισσοτερες χρονιες ανηκαν δικαιωματικα στον μεσσι.. που θα κανει και μια σεζον καλυτερη ο πορτογαλος απο τον μεσσι δεν θα σου την πεσουν και οι μπατσοι αν παραδεχθεις του αλλου την ανωτερωτητα...

στις 20/11/2016 13:08
ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΟΝΟ ΡΕΟΥΣ ΜΕ ΚΡΙΣΤΑΝΤΟΥΣ ΠΙΑ ΜΠΑΡΤΣΑ ΠΙΑ ΡΕΑΛ ΠΟΙΟΣ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΠΟΙΟΣ ΜΕΣΣΙ ΚΡΙΣΤΑΝΤΟΥΣ ΜΑΚΗΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

στις 20/11/2016 14:24
ΕΛ ΚΛΑΣΙΚΟ παίδες! Μυγδαλε δεν έχεις άδικο ρε φίλε αλλά όταν κοροιδευουν εμάς για την ισοπαλία που είχαμε ΒΑΣΙΚΕΣ απώλειες,μεσσι,σουαρες ινιεστα αλμπα και βάλε..

ΑΝΑΝΕΟΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΤΙ ΣΑΣ 3 ΔΕΚΈΜΒΡΗ

στις 20/11/2016 14:54
polu simantiki niki gia tin real ekei mesa kai polu kathoristikos

στις 20/11/2016 14:54
o ronaldo

στις 20/11/2016 14:58
asfaliths7 file koita pos pane ta pragmata kai egw real ipostirizw alla

se opoion aresei to podosfairo kai agapaei auto to athlima kseroun oti o kaluteros paixtis stin istoria einai o lionel messi

eisai real kai den den mporeis na to paradexteis ok alla me auta pou egrapses kala faoulakia kala sout kala penalti kala sprint file entaksei einai enas oloklirwmenos paixtis alla pote den 8a ftasei sto epipedo tou messi gt o messi oxi mono einai oloklirwmenos alla mporei na ftiaksei paixnidi monos tou kanti mou den mporei na kanei o ronaldo an bgaleis ta penalti pou exoun scorarei kai oi 2 kaluteros goaltzis einai o messi

στις 20/11/2016 14:59
tr se auto to match itan kathoristikos ok alla sta proigoumena mtach den epeze mpala itan les kai epeze real me 10 paixtes

στις 20/11/2016 17:03
ΡΕΑΛ ΕΙΣΑΙ!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΙΜΟΥΝΙΑ ΤΩΡΑ!

στις 20/11/2016 23:26
tsakononte oi omades mpartsa real xaxaxa mono milan reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 tsoulou reeeeeeeeee

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.