Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εξάρα κορυφής η Μπαρτσελόνα, νέο καρέ ο Σουάρες

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εξάρα κορυφής η Μπαρτσελόνα, νέο καρέ ο Σουάρες



Με τον Σουάρες να πετυχαίνει δεύτερο σερί καρέ γράφοντας ιστορία, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν και παρέμεινε στην κορυφή στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε.

Καμία αλλαγή δεν σημειώθηκε στη μάχη της κορυφής στη Πριμέρα Ντιβιζιόν. Μετά τις νίκες των Ρεάλ και Ατλέτικο, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο «Καμπ Νου» και ανέβηκε ξανά στην κορυφή.

Πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς ήταν ξανά ο Λουίς Σουάρες. Μετά το καρέ που πέτυχε κόντρα στην Λα Κορούνια, ο Ουρουγουανός σημείωσε ξανά τέσσερα γκολ (τα δύο με πέναλτι) και έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει κάτι ανάλογο στη Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Ο Σουάρες έφτασε τα 34 γκολ σε 32 αγώνες στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε τον Ρονάλντο στην κορυφή των σκόρερ του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά και στην κατάταξη για το «Χρυσό Παπούτσι». Παράλληλα, έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Μπαρτσελόνα που ξεπερνά τα 50 γκολ σε μία σεζόν σ’ όλες τις διοργανώσεις. Ο πρώτος είναι φυσικά ο Λιονέλ Μέσι.

Στα του αγώνα, η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να σκοράρει από το 3ο μόλις λεπτό, όμως ο Μέσι δεν κατάφερε να ευστοχήσει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Μάλιστα, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 11’, όταν ο Μενέντεζ βρέθηκε απέναντι στον Μπράβο, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων κράτησε το 0-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Κουέγιαρ και με κεφαλιά από το ύψος της περιοχής, έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί είχαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου (44’) η Χιχόν «άγγιξε» δύο φορές την ισοφάριση, με τους Μασεράνο και Πικέ να διώχνουν τη μπάλα στη γραμμή (οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του τελευταίου).

Η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το 1-1 και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε μεγάλες ευκαιρίες με Μέσι και Νεϊμάρ για το 2-0. Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε στο 63’ με τον Σουάρες, ο οποίος ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Δέκα λεπτά μετά, ο Ουρουγουανός πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα, μετουσιώνοντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισαν οι Καταλανοί για χέρι του Κανέγια.

Τρία λεπτά μετά το γκολ, ο Σουάρες έστησε ξανά τη μπάλα στην άσπρη βούλα, αφού ο διαιτητής σφύριξε νέο πέναλτι για ανατροπή του Νειμάρ από τον Λιχνόφσκι. Ο Ουρουγουανός εκτέλεσε ξανά εύστοχα, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Στο 85’ ο διαιτητής σφύριξε 3ο πέναλτι (!) υπέρ της Μπαρτσελόνα, αποβάλλοντας μάλιστα τον Βράνιες για ανύπαρκτο φάουλ στον Νειμάρ. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Βραζιλιάνος, «γράφοντας» το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 88’ ο Σουάρες, πετυχαίνοντας καρέ για 2η σερί αγωνιστική.

Η βαθμολογία:

1. Μπαρτσελόνα 82
2. Ατλέτικο 82
3. Ρεάλ 81

Το πρόγραμμα της Μπαρτσελόνα:

30/4: Μπέτις (εκτός)
8/5: Εσπανιόλ (εντός)
15/5: Γρανάδα (εκτός)

Το πρόγραμμα της Ατλέτικο:

30/4: Βαγιεκάνο (εντός)
8/5: Λεβάντε (εκτός)
15/5: Θέλτα (εντός)

Το πρόγραμμα της Ρεάλ:

30/4: Σοσιεδάδ (εκτός)
8/5: Βαλένθια (εντός)
15/5: Λα Κορούνια (εκτός)




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 23/04/2016 23:34
Λοιπον αρχικα μπραβο μας και μπραβο στην μαχητικη σπορτινγκ !!

Οσο εχει να κανει με τα πεναλντι θα πω το εξης.. τα δυο πρωτα ειναι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ(!!!) το τριτο ομως δεν ειναι πεναλντι για κανενα λογο!

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥΣΤΡΑΚΙΑ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ! ΝΑΙ ,ΝΑΙ ,ΝΑΙ Ο ΜΕΣΣΙ ΣΠΡΟΧΝΕΙ ΤΟΝ ΣΟΥΑΡΕΖΖΖ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΣΚΟΡΕΡ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ,ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΕ ΚΥΑΛΙΑ

ΣΟΥΑΡΕΖΖ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΑΣ!

[+]  t4sos στις 23/04/2016 23:37

στις 23/04/2016 23:50
Χτυπηστε και κανενα πεναλντι ρε παιδια..

στις 23/04/2016 23:50
evi το 7 διπλα στο ονομα σου μαρτυραει την ηλικια σου...?

στις 23/04/2016 23:52
Και εννοειται οτι αξιζει το χρυσο παπουτσι αυτη η παικταρα ο σουαρες... μακαρι να το παρει αυτος απο την κριστιανα.. ειχε αδικηθει και στην λουζερπουλ που παλευε μονος του και ευτυχως γιαυτον ηρθε σε μια ομαδα που ειναι για το επιπεδο που του αξιζει και παιρνει και τους τιτλους που του αξιζουν..

στις 23/04/2016 23:56
DWSTE PENALDY STHN UEFALONA...

Cristiano Ronaldo mpampas!!

CALMAA CALMAAA

στις 24/04/2016 00:08
Ο,ΤΙ

στις 24/04/2016 00:13
xaxax gelai o kosmos me autin tin barca 1 goal faoul 2 goal ofside 3 goal katgoro penaltu ok 4 goal aniparkto penalty 5 goal aniparkto penalty 6 goal kanoniko ok sinxaritiria gia autin tin yperomada k twraine pou thelo pio poli apo pote na to pari atletiko i i real ouefalona pantou k sto cl mono pou eki pire ta arxidia mou me to zori na dosoun titlous se autin ti poutanoomada eleos

στις 24/04/2016 00:18
k osos gia ton proto scorer gia ali mia fora edixe o messi tin pai na pi egoistaros epidi den mpori na ftasi cr7 edose ta penalty ston suares re vlaka konte kontomiale twra de tha mono kato apo ta arxidia tou cr7 ise k kato apo suares xrisi mpla tin diekdikoun pelon auti i duo pare k si ta arxidia kontopoutano tsoutseki xaxaxaxaxa kleome auti ti mpartsa k ta kimismena k amiala pou pezoun pooooo autos o messi nomizi ama de vgi protos scorer cr7 tha pari xrisi mpala xaaxx

στις 24/04/2016 01:47
Εγώ είμαι 2 ετών.

στις 24/04/2016 03:37
gia auto tin leme OUEFALONA..

στις 24/04/2016 07:18
evi7 βρεθηκε και πιο μικρος απο εσενα ο carmeloantony07 που απο την αγνοια του για παικτες γραφει μαλακιε,για ποιον cr7 γραφεις ρε βλαμενο; για τον κλαψιαρη τον γκευ τον εγωιστη; μιλας για τον Μεσσι που παραμιλησε ολος ο κοσμος; μαθε πρωτα να γραφεις ελληνικα και μετα τια παικτες και τοτε ξανα γραψε σχολια.

στις 24/04/2016 11:24
ναι ρε αδικητε τετοιας κλασσης ...μολις νευριαζει δαγκωνει...

στις 24/04/2016 15:54
παλι με σπρωξιμο κερδισε! μια φορα να κερδισετε χωρις την διαιτησια

στις 24/04/2016 18:31
na itan i zilia psora re malakes,giati den lete trome putsa apo barca tosa xronia ke den tin pame kai afiste tis pipes

στις 24/04/2016 20:44
Ενταξει μεγαλος "δεν ειμαι και σαν την Πελλοπονησο" το νουμερο αλλο συμβολιζει.

στις 25/04/2016 00:33
-Carmelo μαθε να γραφεις, ματωσαν τα ματια μου ,αλλα και με τετοιο ονομα λογικο το βρισκω!

-ισαια ματιαμπα εσυ και ο ΦΑΝΤΑΣΜΑΛΝΤΟ αγορινα μου,αντε πλυνε κανα πιατο!

ΚΡΑΞΤΕ ΚΡΑΞΤΕ ΚΡΑΞΤΕ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΑΑΑΑΑΑΤΩ ΜΑΑΑΑΣ χαχαχα

Ευη απλα κλαιω με αυτα που λεες οτι μπουρδα σου κατευει την πετας και οποιον παρει ο χαρος !...

στις 25/04/2016 03:11
geniusMSN loipon:1)katse kanape apo eurwph giati i athletiko se gamhse 3 xronies san poutana pou eisai,2)prwtathlima exei parei kai h celta ara skepsou poso mikros eisai,3)exeis 5 champion kai paw gia 11 me peripato kai 4)EMEIS LEGOMASTE KING OF EUROPE enw eseis KING OF LOSER....Exw pio polla prwtathlimata pio polla kupella kai pio polla CL,anoikse kana vivlio kai des(estw sto wiki anidaie)giati ektithesai kai GELAOI O KOSMOS mazi sou...Perastika kai kalo prwtathlima xaxaxaxaxaxaxa(an to parete pote) .!.

στις 25/04/2016 06:07
Παντως ο Πουστιανο Κλαιναλντο εχει βαλει 31 γκολ και ο Σουαρεζ 34...Με 6 και 3 πεναλτυ αντιστοιχα!!! Δωστε στην λουγκρα 3 πεναλτακια ακομα να φτασει τον Σουαρεζ,για να μην κλαιγεται παλι!!! Καθε χρονο βαρεθηκαμε να τον βλεπουμε να κλαιει ο Κλαιναλντο...

στις 25/04/2016 06:08
Και ο Μεσσι ειναι 6 γκολ πιο πισω και με 2 μηνες αποχη λογω τραυματισμου...απλα για να θυμουνται μερικοι...

στις 25/04/2016 06:13
Και που σαι ilias21tiger καθομαστε καναπε αφου γαμησαμε 2 φορες την ατλετικο φετος και σας και παμε για πρωταθλημα και κυπελλο...Η ατλετικο παει για να σηκωσει κουπα champions league...εσυ τι θα παρεις?? 3 μπαλακια απ την Man City για αρχη μεσα στην Αγγλια και βλεπουμε...

στις 25/04/2016 12:57
Γαμω την ουεφαλονα...χαχαχ πιο πολυ σπρωξιμο..το σκατο εχει φτασει στην καλτσα...ξεφτιλες...για τ πρωταθλημα καλη ειναι....οτι σ αξιζει παιρνεις...χαχαχ ζητω η ρεαλ κ ο ζινταν

στις 25/04/2016 14:01
evi 7 mia aporia , eisai dude???

στις 25/04/2016 16:31
Ρε εσεις οι δυο αεκτζηδες απο μεριας αεκ δεν βλεπετε πρωταθλημα ουτε με τηλεσκοπιο αλλα επειδη δεν με νοιαζει ελληνικο πρωταθλημα θα σας απαντησω αμεσα στις κοτσανες που λετε τωρα! Μου πετας συνεχεια την καραμελα 11 τσου λου ,που δεν υπηρχες και οι παικτες ειναι "ξαπλα" ,την 4αρα την θυμασαι φετος? τον σουαρεζζ τον βλεπεις πως σε γαμαει? Αστο, το πρωταθλημα το πηραμε το κυπελλο επισης (κοντα ειναι ολα),παλεψε τωρα να περασεις τσουλου γιατι θα σε γλεντησω ,οποτε ξερεις ξεκινα προσευχες!

στις 25/04/2016 20:12
ase thn aek re mikre kai koita pou tha se perasei h lester sta champions,deutere mia zwh,katse kanape kai fae LAYS

στις 25/04/2016 20:14
immortal,gamises thn athletiko fetos 2 fores alla auth SE GAMHSE 3 FORES KAI SE PETAKSE EKSW APO CL,emena mia fora mou vghke mprosta mou kai malista se teliko CL kai efage 4,anidaei anoixte kai kana vivlio i estw to wiki,10CL kai eseis 10 paparia nijia exete,POU kai tsa

στις 26/04/2016 15:46
γαμω την καταλονια

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.