Σούπερ Λιγκ: Το έφερε… τούμπα ο Παναθηναϊκός

Σούπερ Λιγκ: Το έφερε… τούμπα ο Παναθηναϊκός



Με πρωταγωνιστές τους Μπεργκ και Καρέλη (γκολ και ασίστ), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στο πρώτο του παιχνίδι χωρίς τον Γιάννη Αναστασίου, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ανατρέποντας το σκορ μέσα σε 12 λεπτά με τους Καρέλη (72’) και Μπεργκ (85’).

Και οι δύο ομάδες είχαν νέα πρόσωπα στον πάγκο! Ο Παναθηναϊκός είχε ως υπηρεσιακό τον Στιβ Ρούτερ (εν αναμονή του Στραματσόνι), ενώ ο Ατρόμητος καθοδηγήθηκε από τον Τραϊανό Δέλλα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο.

Το παιχνίδι ήταν κακό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά αβίαστα λάθη. Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Ότι δεν είδαμε σε σχεδόν όλο το πρώτο μέρος, το είδαμε μέσα σε ένα λεπτό(42'-43'), όπου Αμπέντ και Ναπολεόνι βρέθηκαν τετ-α-τετ αλλά Γκορμπούλοφ και Στιλ κράτησαν το μηδέν.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 51’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ωραία ατομική ενέργεια του Ναπολεόνι. Ο άσος των γηπεδούχων ξεπέρασε τον Τριανταφυλλόπουλο και «έγραψε» το 1-0 με εξαιρετικό πλασέ.

Στο 58’ ο Ναπολεόνι είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όμως το σουτ του «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ. Δύο λεπτά μετά ήρθε η απάντηση για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπεργκ να βγάζει με τακουνάκι για τον Καρέλη, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκορμπούνοφ σε τετ-α-τετ.

Ο Ατρόμητος είχε νέα μεγάλη στιγμή στο 71’, όταν σε φάουλ από τα αριστερά, ο Γοδόι από την μικρή περιοχή κατάφερε να αστοχήσει, απομακρύνοντας (!) τη μπάλα αντί να τη στείλει στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το 2ο γκολ και ένα λεπτό ισοφάρισε το σκορ σε 1-1! Ο Μπεργκ έκανε τη συρτή σέντρα μέσα στην περιοχή κι ο Καρέλης με πλασέ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι «πράσινοι» πίεσαν για την ολική ανατροπή και στο 84’ έφτασαν στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά ο Καρέλης έστρωσε στον Μπεργκ και ο Σουηδός με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-1, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από έξι αγωνιστικές.

Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά παράπονα για τη διαιτησία, φωνάζοντας για δύο λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ στο πρώτο μέρος που έκοψαν προσπάθειες για γκολ, ενώ στο 79’ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Πέτριτς από τον Λαζαρίδη. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι στο 82’, όταν ο Βέμερ ανέτρεψε τον Λαζαρίδη.

Με τη νίκη του, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 22 βαθμούς και μείωσε προσωρινά στο -5 τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό, μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι «αιωνίων» στη Λεωφόρο. Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος έμεινε στους 9 βαθμούς, γνωρίζοντας την 7η ήττα του σε 10 παιχνίδια.



Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 07/11/2015 21:56
ΤΟΥΜΠΑ? ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΞΑΝΑΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ Ο ΕΣΣΙΕΝ?

στις 07/11/2015 22:01
ΝΑΝΑΚΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΠΕΛΑΤΕΣ 3-0

στις 07/11/2015 22:01
Μπράβο στον ΠΑΟ που κέρδισε έστω και πάρα πολύ δύσκολα το παράρτημα του χοντρού, τον Σπανό με την ΕΤΕΚΑ του και τα κάλπικα χρήματα που τρυπάει τους πετρελαιαγωγούς και παίρνει τα λεφτά!

στις 07/11/2015 22:06
Φίλε μου η διαφορά παραμένει τεράστια,και να μας νικήσετε παραμένει μεγάλη...

στις 07/11/2015 22:39
tha protimousa atromito thelw na kerdizoun oi mikres ton pao ti na fobame min mou parei to protathlima...xaxaxaxa

στις 07/11/2015 22:40
den exei omada o paok polu kaluteri omada exei

στις 07/11/2015 22:41
i aek xerome gia ta pitsirikia kai se 123 xronia tha einai i moni mas antipalos

στις 07/11/2015 22:49
Παιδιά αυτό ήταν φυσιολογικό. Με προπονητή το Δέλλα οι παίκτες του Ατρομήτου θα ξεχάσουν τη μπάλα. Από ποδοσφαιριστές θα γίνουν κυνηγοί φάσας και τρυγονιού. Αφού ρε Δέλλα είσαι άσχετος από προπονητική γιατί πήγες εκεί για να τους βασανίσεις; Δεν το βλέπεις ότι δεν σου πηγαίνει;Παράτησέ το άθλημα καλύτερα είναι κρίμα τα παιδιά του Ατρομήτου να σκεφτείς λίγο.

στις 07/11/2015 22:49
3-0; το αλλο με τον ντοντο το ξερεις;

στις 07/11/2015 23:55
Εντάξει. Το ξέραμε εξαρχής ότι θα υποστήριζες εσύ ο γαύρος το ΑΙΩΝΙΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ σου κι όχι τον ΠΑΟ. Αφού ρε παίρνετε μίζες από τον χοντρό. ΓΑΥΡΟΑΡΗΣ είναι όχι Άρης ή γαύρος!

στις 08/11/2015 00:35
Πως μπορούν και νικάνε οι ζελες ενώ δεν έχουν ομάδα;;; Κωλοφαρδοι σαν τους άλλους τους ερχομαστε

στις 08/11/2015 02:39
Αντιχουλιγκαν.. Μην ξεχνας...μπαουγκ δυναμη σου...οι υπουργοι σου..

στις 08/11/2015 02:41
Α...και ενα μπραβο στον ζελα που παρεμεινε στο -8... Ειναι κατορθωμα που δεν εχει παει διψηφιο η διαφορα απο τον οκτωμβρη.αλλα και απο νοεμβρη δεν θα μας χαλασει..

στις 08/11/2015 07:52
στασουμυγδαλο πως παμε απο κεδ..επο..λιγδα?? ολα καλα φανταζομαι?!

στις 08/11/2015 08:26
ela re vazela eisai trela....-8 emeis aftous exoumoun me aftous palevoume an sas kerdisoun omws ti tha lete pali -5 e?

στις 08/11/2015 15:38
καλα-κρασακια απο ομαδα πως πας..; ο εσσιεν περπαταει, η κοβει βολτες στις πιστες της παραλιακης.. τρως γκολακια με ..στυλ.. αμυνα σουρωτηρι.. εναν μπεργκ εχεις ολο κιολο.. σε γλενταει ο αλαφουζος αλλα εσυ βελαζεις.. ;) αλλος ευρωπη και διπλα, και αλλος αποκλειεται απο καμπαλες.. κατσε εσυ να ασχολησε με την δικη στο σκαι οσο η διαφορα ανοιγει..μας βολευει

στις 08/11/2015 15:47
ME to malaka ton alafouzo omada den tha doume pote.

στις 08/11/2015 15:50
stikis... μην τα λες αυτα βρε.. δεν ακους τον μεθυστακα τον κρασακια.. για τελικο τσαμπιονς λιγκ ειστε.. απλα σας αδικει η διαιτησια.. να τον ακους τον krasakia...

στις 08/11/2015 15:52
ολο και περιεργος με μας κανουνε λαθοι τα κορακια...αστα να λεμε μια λιγδα κεδ αλλο πραγμα.

στις 08/11/2015 15:53
ο στικις και καλα βαζελος ναουμε. τραβα βελαξε αλλου

στις 08/11/2015 16:44
κρασακια ευχομαι ολοι οι οπαδοι του βαζελου ναναι σαν και σενα..να κρατησετε για παντα τον αλαφουζο, να παιρνουμε για τα επομενα 50 χρονια το πρωταθλημα απο τον οκτωμβρη

στις 08/11/2015 16:53
50 χρονια ελα ρε για νεο μας το λες αφου εχουμε κοκκινη χουντα 20 χρονια τωρα. τςτςτς εισαι αλλο πραγμα εσυ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.