Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλμα» πρόκρισης με σούπερ Πάρντο!

Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλμα» πρόκρισης με σούπερ Πάρντο!



Με τον Πάρντο να περνάει αλλαγή και να πετυχαίνει δύο γκολ (65’, 90’), ο Ολυμπιακός κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Ντιναμό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. «Κλείδωσε» και μαθηματικά η 3η θέση του Γιουρόπα Λιγκ.

Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στην Ντιναμό, έχασαν πέναλτι με τον Φορτούνη για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο ο νεοεισελθόντας Πάρντο έφερε… τούμπα το ματς (2-1), οδηγώντας την ομάδα του Μάρκο Σίλβα στην 3η της σερί νίκη στους ομίλους.

Όλα πήγαιναν «στραβά» για τους Πειραιώτες! Το γκολ του Χόντζιτς (22’), στην μοναδική φάση της Ντιναμό στο πρώτο μέρος, αλλά και το χαμένο πέναλτι του Φορτούνη (54’) προϊδέαζαν ένα κακό βράδυ για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ωστόσο ο φετινός Ολυμπιακός έχει αποδείξει πως δεν «μασάει» πουθενά!

Ο Μάρκο Σίλβα έριξε στο ματς τον Πάρντο και ο Κολομβιανός γύρισε μόνος του το ματς, καθώς πέτυχε τα δύο γκολ της ανατροπής (65’, 90’), ενώ κέρδισε και την αποβολή του Πίβαριτς στο 79’! Πραγματικά, μαγικό ματς από τον Πάρντο, ο οποίος έφτασε τα 3 γκολ σε 4 ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν από την 4η αγωνιστική το μίνιμουμ, δηλαδή την 3η θέση και το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 3η σερί νίκη του, ξέφυγε με +6 από την Άρσεναλ και όλα δείχνουν ότι η πρόκριση θα κριθεί στο ματς των δύο ομάδων, την τελευταία αγωνιστική, στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το ματς:


Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλμα» πρόκρισης με σούπερ Πάρντο!Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο καλές στιγμές με σουτ του Φορτούνη (7’) και κεφαλιά του Ερνάνι (15’), ωστόσο στο 21’ ήρθε το… σοκ!

Ο Πίβαριτς έκανε τη σέντρα για τον Χότζιτς, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Σιόβα και «έγραψε» το 1-0 με κεφαλιά, «παγώνοντας» το «Γ. Καραϊσκάκης». Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 23’ η κεφαλιά του Σιόβα έφυγε άουτ, ενώ στο 40’ ο Σεμπά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εντουάρντο από πλάγια θέση.

Με το 1-0 στην πλάτη, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έψαξε από νωρίς το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Μόλις στο 46’ το σουτ του Κασάμι έφυγε πάνω από την εστία του Εντουάρντο, ενώ στο 53’ ο Ιντέγε κέρδισε πέναλτι, έπειτα από μαγική ενέργεια του Φορτούνη. Ο Έλληνας άσος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Εντουάρντο, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον γκολκίπερ της Ντίναμο εξουδετερωμένο!

Όλα πήγαιναν άσχημα για τον Ολυμπιακό, ωστόσο στο 64’ ο Μάρκο Σίλβα έκανε την κίνηση… ματ! Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στο ματς τον Πάρντο αντί του Ερνάνι και ο Κολομβιανός τον δικαίωσε άμεσα, ισοφαρίζοντας το σκορ στο 65’ με τρομερό τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Ο Πάρντο δεν έμεινε εκεί, καθώς στο 79’ κέρδισε και την αποβολή του Πίβαριτς, δίνοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό. Ο Σίλβα δεν το σκέφτηκε και έριξε άμεσα δεύτερο επιθετικό (Φίνμπόγκασον) για το γκολ της νίκης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν για το 2ο γκολ και στο 90’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον σούπερ Πάρντο! Ο Κολομβιανός έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Εντουάρντο με ωραίο σουτ, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Φορτούνη, βάζοντας… φωτιά στο Φάληρο. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ολυμπιακός βρίσκεται με το ένα πόδι στους «16»!

Οι Πειραιώτες ουσιαστικά θέλουν μόνο μια ισοπαλία στα δύο επόμενα παιχνίδια για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μποτία (51’ Ντα Κόστα), Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Μασουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Φορτούνης, Κασάμι (81’ Φινμπόγκασον), Ερνάνι (64’ Πάρντο), Σεμπά, Ιντέγε

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Μάτσελ, Ταραβέλ, Αντολιτς, Μασάδο, Σάντος, Πίβαριτς, Ρογκ, Φερνάντες (88’ Μούσα), Χότζιτς (57’ Ενρίκες), Πιάτσα (80’ Σιγκαλι)

Η βαθμολογία:


1. Μπάγερν 9
2. Ολυμπιακός 9
3. Άρσεναλ 3
4. Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 04/11/2015 23:45
Στα @@ μας

στις 04/11/2015 23:46
Στο στόμα σου!

στις 04/11/2015 23:48
αυτος ςινς ο θρυλος ποτε δεν πεθενηκυταχτε και φωναχτε ολυμπικ ντε πιρε

στις 04/11/2015 23:48
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!!!!! 3/3 ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ +6 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!!!! ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΤΟΥΝΗ ΣΤΟ 2ο ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΕ 2 ΓΚΟΛΑΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΝΤΟ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΘΡΥΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!

στις 04/11/2015 23:48
Τέλος πάντων αφήστε τον αυτόν υπάρχουν και πιο λογικοί άνθρωποι!Φοβερό ματς,δύσκολο στο τέλος λυτρωθήκαμε από τον σούπερ Πάρντο που μπήκε ΑΛΛΑΓΗ,ενώ πρέπει να παίζει βασικός!Μπράβο ομαδάρα πάμε στου 16!

στις 04/11/2015 23:50
Τι τανκ είναι αυτός ο Πάρντο πραγματικά ασταμάτητος.

στις 04/11/2015 23:52
Τάνκ είναι ο Ιντέγε,ο Πάρντο είναι παιχταράς...

στις 04/11/2015 23:52
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΑΓΚΕΣ ΑΚΟΜΑ!!!!!!ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!! ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΕΣΒΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΤΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ.ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ 2ΠΛΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!!! ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟΟΟΟ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

στις 04/11/2015 23:52
Έχουν διαφορά!

στις 04/11/2015 23:52
βαζελάκια όνειρα γλυκα !

στις 04/11/2015 23:54
Πάχαρε διπλό δεν παίρνει κανείς εκεί μέσα...Τώρα για αυτό που έγινε σήμερα μην γράφετε τίποτα,δεν περιράφετε με λόγια...

στις 04/11/2015 23:54
tsipoykadore poy eise na gracis kamia malakia mia zoi ua sas dini pikra o olimpiakos antiolimpiakoy parte tin poytsamas sto kolo kai ston stomasas poytanakia

στις 04/11/2015 23:55
Δυστυχώς 5 γκόλ έχουν φάει όλοι στην γερμανία,εμείς δεν θα φάμε;

στις 04/11/2015 23:55
Ti omadara pragmatika thee mou.Dakrysane ta matia mou molis mpike to deutero terma...Ekei les oti teleiwsan olan auti i omada exei ton tropo na gyrna ola toumpa kai na se kanei na tin epefimeis anexartitws an eise o olympiakos i oxi...Exei to kati diaforetiko,to monadiko pou den moiazei me kamia alli omada.Nai to vrhka...exei to pneuma tou prwtathlith!

στις 04/11/2015 23:56
Χαχαχα και εγώ δάκρυσα,με ανατριχίλα μαζί!

στις 04/11/2015 23:57
Πα(ρ)ντοκράτορας ο ΘΡΥΛΟΣ

στις 05/11/2015 00:05
Μπράβο στον ολυμπιακό. Παρόλο που ήτανε στημένο το 2/1 ΗΜ/ΤΕΛ απ'το οποίο τα κονόμησε ο Βαγγέλας, ο Σωκράτης και η συμμορία τους μπράβο! Μπράβο του πάντως ακόμα κι αν κερδίζει με τα στημένα ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

στις 05/11/2015 00:05
Καταλαβαινω την αγαπη για την ομαδα σας οπως εγω αλλωστε αγαπω τον παναθηναικο ωστοσο δεν ειναι η πρωτη φορα που κανει τετοια πραγματα στην ευρωπη ελληνικη ομαδα.Η ενδοξοτερη στιγμη του ελληνικου ποδοσφαιρου εκτος απο την κατακτηση του euro ηταν το διπλο στο αμστερνταμ το 1996 με τον τεραστιο κριστοφ βαζεχα.Κατα τα αλλα καλη συνεχεια στην Ευρωπη ευχομαι στον Ολυμπιακο

στις 05/11/2015 00:10
Καλή Συνέχεια στην Ευρώπη σε ολυμπιακό, αστέρα και φυσικά στον ΠΑΟΚ! Κι εγώ από εδώ είμαι ΠΑΟΚ! Αλλά καλή επιτυχία στην Ευρώπη.

στις 05/11/2015 00:20
Θρυλαρα μου μονο εσυ...

στις 05/11/2015 00:30
Σιγά μην πούμε μπράβο στην πιο βρώμικη ομάδα γιατί ήταν είναι και θα είναι η πιο βρώμικη ομάδα.

στις 05/11/2015 00:40
Θα ήταν άδικο αν δεν περνάμε την νίκη σήμερα η Dinamo δεν άξιζε ούτε το Χ.Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη σε όλους τους Έλληνες

στις 05/11/2015 00:49
Δικεφαλε αρπαξε το πουτσοκεφαλο και πεσε για υπνο.... Θρυλε εχουμε ξεφυγει τελειως...

στις 05/11/2015 00:56
Mia zwh kolofardia auth h omada

στις 05/11/2015 01:08
lucasdirisio..η μπαλα δεν μας ηθελε στο 1ο ημιχρονο.ετσι παει η μπαλα και το παιχνιδι που κανουν οι παιχτες,αξιζε η ανατροπη και η ΝΙΚΗ!

στις 05/11/2015 03:53
mpourdela gabroi den eiste pouthena XARTINOIIIIIIIIIIII

στις 05/11/2015 03:53
THA SAS GAMHSH KALA H ARSENAL MALAKESSSSSSSSSSSSSSS

στις 05/11/2015 10:07
gimnasia sou dino apo twra to pexnidi sto karaiskaki 1/x dipli eukeria .>! pexto an me thimitheis tote kai dn tha xaseis..! kata ta alla bravo ston osfp...! eimaste konta pleon sto na diatirisoume ti thesi mas kai na diaikdikisoume tou xronou akoma kalitera pragmata gia champion leage kai metagrafes..! euxome pragmatika apotelesmata kala smr kai paok kai astera..! ELLADARA PANO APO OLA .>!

στις 05/11/2015 10:33
Kolofardia sto foul o gay.Alla kai pali tha apoklistei thn teleutaia agwnistikh,teza ta gaurakia kai o paxaros na kleei

στις 05/11/2015 11:04
αντιολυμπιακοι κακο ψοφο... και η δημητρουλα η βουλγαρα, και ο λουγκρα-ντισιο και ο αλλος ο ανυπαρκτος ο gimnasia ... σας εχουμε κανει σουρωτηρι ρε μαλακες...

στις 05/11/2015 11:49
ΣΤΑΣΟΥ -ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ.

στις 05/11/2015 13:35
4.500.000€ από τις νίκες στο Champions League έχει πάρει ο Ολυμπιακός... την ώρα που ο Πάοκ δεν μπορεί να νικήσει την Γκαμπάλα... αυτή είναι η διαφορά

στις 05/11/2015 13:54
Ma o olympiakos file einai mia yperomada evrwpaikwm prodiagrafwn,ena apo ta megathiria tou podosfairou mas enw o paok mia mikromesaia omada tis elladas...auti nmz einai i megalyteri diafora

στις 05/11/2015 14:42
Να πείτε τώρα για την φανέλα του Ολυμπιακού ρε!Να ακούσω την καραμέλα της ιστορίας του βάζελου και οτι έχει πιο επιτυχημένη ομάδα στην ευρώπη από εμάς!ΜΗΝ το πείτε γιατί πλέον είμαστε 1 νίκη παραπάνω απο εσάς!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.