Λιγκ Καπ Αγγλίας: Πήρε το ντέρμπι η Άρσεναλ, γλίτωσε στα πέναλτι η Λίβερπουλ (video)

24/9/2015 00:53
Η Άρσεναλ κέρδισε με 2-1 την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και προκρίθηκε στους «16» του Λιγκ Καπ Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Σέφιλντ Γουένστντεϊ. Γλίτωσε στα πέναλτι η Λίβερπουλ (3-2 με Καρλάιλ), άνετες νίκες για Γιουνάιτεντ (3-0 την Ίπσουιτς) και Τσέλσι (4-1 την Γουόλσολ).

Η Β. Λονδρέζικη μάχη στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» είχε νικήτρια την Άρσεναλ. Με πρωταγωνιστή τον Φλαμινί, οι «κανονιέρηδες» πέρασαν με 2-1 από την έδρα της Τότεναμ και προκρίθηκαν στους «16» του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Ο Γάλλος μέσος πήρε φανέλα βασικού και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ (26’, 78’), χαρίζοντας στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη. Ισοφάρισε με αυτογκόλ του Τσέιμπερς (56’) η Τότεναμ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει απάντηση και στο δεύτερο γκολ του Φλαμινί.

Αντίπαλος της Άρσεναλ στη φάση των «16» θα είναι η Σέφιλντ Γουένστντεϊ, η οποία έκανε την έκπληξη, νικώντας με 1-0 την Νιούκαστλ μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Γλίτωσε στα πέναλτι η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της κόντρα στην Καρλάιλ (ομάδα 4ης κατηγορίας) και χρειάστηκε τα πέναλτι (3-2, 1-1 κ.δ) για να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Μπρένταν Ρότζερς κατέβασε ομάδα με σχεδόν όλους τους βασικούς και οι «κόκκινοι» πήραν το προβάδισμα στο 23’ με τέρμα του Ίνγκς. Ωστόσο η μαχητική Καρλάιλ ισοφάρισε στο 34’ με τον Ασαμόα και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και ύστερα στα πέναλτι!

Εκεί, μίλησε ο Μπογκντάν, καθώς ο Ούγγρος γκολκίπερ έπιασε τρία πέναλτι στο ντεμπούτο του, χαρίζοντας στην Λίβερπουλ την πρόκριση με 3-2!

Άνετες προκρίσεις για Γιουνάιτεντ και Τσέλσι

Άνετη πρόκριση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κέρδισε με 3-0 την Ίπσουιτς στο «Όλντ Τράφορντ» και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Μίντλεσμπρο του Κωνσταντόπουλου.

Ρούνεϊ (23’) και Περέιρα (60’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Φαν Χαάλ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαρσιάλ στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το 4ο γκολ του σε ισάριθμα παιχνίδια με τη νέα του ομάδα.

Κανένα πρόβλημα και για την Τσέλσι, η οποία κέρδισε με 4-1 στην έδρα της Γουόλσολ και προκρίθηκε στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει την Στόουκ εκτός έδρας.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έκανε αρκετές αλλαγές και οι «μπλε» πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Ραμίρες (10'), Ρεμί (41'), Κένεντι (52') και Πέδρο (90'+2'). Στον αντίποδα, η Γουόλσολ, που είχε βασικό τον Κύπριο χαφ Ντιμιτρίου, μείωσε απλώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με γκολ του Ο’ Κόνορ.

Εντυπωσιακή νίκη για την Σαουθάμπτον, η οποία διέλυσε με 6-0 την ΜΚ Ντονς και έκλεισε θέση για την επόμενη φάση. Σπουδαία νίκη και για την Νόριτς, η οποία κέρδισε με 3-0 την Γουέστ Μπρομ.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε με 4-1 την Τσάρλτον στο Ν. Λονδρέζικο ντέρμπι και θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι για μια θέση στους «8» της διοργάνωσης.