Κόπα Αμέρικα: «Λύτρωση» στο 90+2’ για Βραζιλία (video)

15/6/2015 02:37
Με γκολ του Ντάγκλας Κόστα στο 90+2’, η Βραζιλία κέρδισε με 2-1 το Περού και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα. Άνθρωπος του αγώνα ο Νεϊμάρ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ (5’) και μοίρασε την ασίστ στο νικητήριο τέρμα. Προηγήθηκε με Κουέβα (3’) το Περού, ωστόσο «λύγισε» στο φινάλε της αναμέτρησης.

Έστω και δύσκολα, η Βραζιλία κέρδισε με 2-1 το Περού και απέφυγε τη γκέλα στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα

Πρωταγωνιστής για την «Σελεσάο» ήταν ο Νεϊμάρ ο οποίος πέτυχε γκολ (5’), είχε δοκάρι και στο φινάλε βρήκε με εξαιρετικά διαγώνια πάσα τον Ντάγκλας Κόστα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 90+2’.

Προηγήθηκε με γκολ του Κουέβα (3’) το Περού, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει ούτε το βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας στην τελευταία θέση του 3ου ομίλου, μαζί με την Κολομβία που ηττήθηκε με 1-0 από την Βενεζουέλα

Μάλιστα με το γκολ του Κόστα, η Βραζιλία έκανε το 11χ11 με τον Ντούγκα στον πάγκο της, έχοντας σκοράρει 23 γκολ και έχοντας δεχτεί μόλις 3!

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, καθώς μέχρι το πέμπτο λεπτό είχαν ήδη σημειωθεί δύο γκολ. Το Περού κατάφερε να προηγηθεί στο 3’ με τον Κουέβα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα παιδικά λάθη των Λουίζ και Ζέφερσον και δεν έχασε την ευκαιρία να «γράψει» το 1-0.

Ωστόσο η απάντηση της Βραζιλίας ήρθε δύο λεπτά μετά. Ο Ντάνι Άλβες έβγαλε την σέντρα, ο Νεϊμάρ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα είχε μεγάλη ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 13’, όμως ο Άσκουες απομάκρυνε με τάκλιν το πλασέ του Βραζιλιάνου πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ένα λεπτό μετά ο Ζέφερσον πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Κουέβα, ο οποίος έχασε την ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο γκολ.

Η Βραζιλία είχε την υπεροχή, ο Νεϊμάρ πραγματοποιούσε κάποιες εντυπωσιακές ντρίπλες (είχε 19 στο παιχνίδι), ωστόσο η ομάδα του Ντούγκα δεν απείλησε ξανά μέχρι το ημίχρονο. Αντίθετα το Περού είχε καλή στιγμή στο 39’ με μακρινό σουτ του Λομπατόν, το οποίο απομάκρυνε ο Ζέφερσον.

Στο δεύτερο μέρος το Περού έδωσε ακόμα περισσότερο χώρο στην Βραζιλία, η οποία «άγγιξε» το 2-1 στο 52’, με τον Νεϊμάρ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι των «Ίνκας». Η επόμενη καλή στιγμή των Βραζιλιάνων ήρθε στο 69’ με δυνατό σουτ του Γουίλιαν, το οποίο σταμάτησε ο Σαμπράνο με τάκλιν.

Ο Ντούγκα έριξε στο ματς τον Ντάγκλας Κόστα αντί του Ταρντέλι και ο άσος της Σαχτάρ είχε καλή στιγμή στο 75’, με το πλασέ του να περνάει άουτ. Η «Σελεσάο» συνέχιζε να πιέζει και στο 90’ είχε μοναδική ευκαιρία με τον Νεϊμάρ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Γκαλέσε, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ωστόσο ο άσος της Μπαρτσελόνα πήρε το αίμα του πίσω στις καθυστερήσεις. Με καταπληκτική πάσα, ο αστέρας της Βραζιλίας βρήκε τον αμαρκάριστο Ντάγκλας Κόστα και αυτός λύτρωσε την ομάδα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Βραζιλία: Ζέφερσον, Ντάνι Άλβες, Μιράντα, Νταβίντ Λουίζ, Φιλίπε Λουίς, Ελίας, Φερναντίνιο, Γουίλιαν (86' Ριμπέιρο), Νεϊμάρ, Φρεντ (75' Φιρμίνο), Ντιέγκο Ταρντέλι (67' Ντάγκλας Κόστα)

Περού: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Σαμπράνο, Άσκουες, Μπαλόν, Λομπατόν, Σάντσες, Φαρφάν (83' Καρίγιο), Κουέβα (82' Ρέινα), Γκερέρο