Κόπα Αμέρικα: Σοκ στο 90’ για Αργεντινή (video)

Κόπα Αμέρικα: Σοκ στο 90’ για Αργεντινή (video)

Αφορά τον αγώνα ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ


Απώλεια με το… καλημέρα για την Αργεντινή. Παρότι η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε με 2-0 απέναντι στην Παραγουάη, η «αλμπιρόχα» ισοφάρισε σε 2-2 και «τσίμπησε» το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα γκολ των Βαλντές (60’) και Μπάριος (90’).

Θύμα έκπληξης έπεσε η Αργεντινή στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα. Στο καλύτερο –μέχρι σήμερα- παιχνίδι της διοργάνωσης, η «αλμπισελέστε» ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη, που κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί με τα γκολ των Αγκουέρο (29’) και Μέσι (36’ πεν.). Ωστόσο η Παραγουάη παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην επανάληψη, μείωσε στο 60’ με όμορφο γκολ του Βαλντές και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90’ με δυνατό σουτ του Μπάριος.

Με το βαθμό της ισοπαλίας, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση και βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Ουρουγουάη, που ζορίστηκε αλλά κέρδισε με 1-0 την Τζαμάικα στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου

Το ματς


Κόπα Αμέρικα: Σοκ στο 90’ για Αργεντινή (video)Το πρώτο μέρος εξελίχθηκε σε μονόλογο για την Αργεντινή. Η «αλμπισελέστε» είχε την απόλυτη υπεροχή και έψαχνε από τα πρώτα λεπτά τον τρόπο για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Παραγουάης.

Η ομάδα του Μαρτίνο γύριζε πολύ τη μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η Παραγουάη δεν άφηνε ελεύθερους χώρους. Ενδεικτικό ότι μέχρι το 20’ η Αργεντινή είχε ανταλλάξει 169 πάσες έναντι 39 της Παραγουάης, όμως είχε μόλις μια καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Μασεράνο στο 18’.

Στο 27’ ο Μέσι συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αγκουέρο, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό. Μετά από τραγικό γύρισμα του Σαμούδιο, ο Αγκουέρο έκλεψε και αφού πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, «έγραψε» το 1-0.

Η Αργεντινή συνέχισε να ασκεί πίεση και στο 36’ κέρδισε πέναλτι με τον Ντι Μαρία, ο οποίος έπεσε πάνω στον Σαμούδιο προκαλώντας το σφύριγμα του διαιτητή. Ο Μέσι δεν αστόχησε από την άσπρη και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η υπεροχή της Αργεντινής συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 55’ ο Γκονσάλες γλίτωσε δεύτερη κίτρινη και στο 58’ ο Σίλβα απόκρουσε το σουτ του Παστόρε, κρατώντας στο ματς την Παραγουάη.

Ένα λεπτό μετά ο Νέλσον Βαλδές δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Ρομέρο, όμως στο 60’ πήρε το αίμα του πίσω, μειώνοντας σε 2-1 με ένα εντυπωσιακό γκολ. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού είδε τον Ρομέρο εκτός εστίας και με μακρινό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό και οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά σε ακόμα ένα γκολ. Μέσι (64’, 74’) και Παστόρε (67’) έχασαν μεγάλες σημαντικές στιγμές για το 3-1, ενώ στον αντίποδα ο Βαλντές θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 71’ στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η «αλμπιρόχα» είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 77’ με σουτ του Σαμούδιο (έδιωξε με το ένα χέρι ο Ρομέρο) και στο 90’ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Μπάριος, ο οποίος βρήκε χώρο και εκτέλεσε εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στις καθυστερήσεις ο Τέβες είχε ευκαιρία με κεφαλιά για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Αργεντινή, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση.

Αργεντινή: Ρομέρο, Ρονκάλια, Ρόχο, Οταμέντι, Γκαράι, Μπανέγκα (80’ Μπίλια), Παστόρε, (75’ Τέβες) Ντι Μαρία, Μασεράνο, Αγκουέρο (76’ Ιγκουαϊν), Μέσι

Παραγουάη: Σίλβα, Ντα Σίλβα, Σαμούδιο, Μ. Κάσερες, Αγκιλάρ, Ορτίς (46’ Γκονσάλες), Ορτιγόθα, Β. Κάσερες, Βαλντές, Σάντα Κρουζ (79’ Μπάριος), Μπομπαντίγια (66’ Μπενίτες)

Η βαθμολογία του δεύτερου ομίλου:


1. Ουρουγουάη 3
2. Αργεντινή 1
3. Παραγουάη 1
4. Τζαμάικα 0





Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
1Χ2OverUnder12X2
1.503.605.251.851.651.172.14
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.952.105.001.751.70
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.901.803.2517.00

Σχολιασμός

36 σχόλια:

στις 14/06/2015 03:35
Penaldo penaldo...pali afantos o kontos gia ena akomh match me thn ethnikh tou... k o allos kanei papades me goalares. Mono me barca mporei pikrh alitheia... Cr7 best xouuuuu

στις 14/06/2015 03:45
to eida to mats...h Argentinh exei idio problhma me thn Brazilia tosa xronia...exei paixtarades alla oxi proponith. Oti na'nai allages kai to susthma gia TON POUTSO. 8a protimousa sta akra Agouero kai Messi kai mprosta Tevez h Icardi ti sto poutso exoun pa8ei oloi oi malakes me to pasa-pasa kai katoxh..eleos exei katantisei bareto...a re Mourinio pou sas xreiazetai.

oso gia ton papara pio panw as ton pei kapoios oti o Cr7 tou kanei ana mats kamia 200aria sout kai bazei 2 goal kai treleneste oloi...ama metrhseis poses eukairies xalaei me ta sout kai ton egwismo tou 8a xaseis thn mpala mazi me ton mr.ultrex..! Akou ekei...Cr7 gelane kai ta toubla...otan o MEGALOS Ronaldo eixe bgalei to R9 h ta 4R tis Brazilias o Penaldo forouse akoma siderakia kai akoma eplene ta malia tou me sapouni.(an deite ta mallia tou se fwto palies 8a katalabete oti ta eplene me Dove)

στις 14/06/2015 03:52
kala na pa8eis poutana argentini

στις 14/06/2015 04:04
Alles epoxes tou R9 k Alles tou R7 zwadi. Kalos xrusos to fenomeno alla ton exoun kseperasei kata polu Cr7 k messi se ola. Ektos apo pagkosmio to opoio de tha paroun pote autoi oi 2. Malliase h glwssa sas ultrex k penaldo mathan ola ta mwra na krazoun kapoion pou xei spasei ola ta rekor k einai portogallos oute argentinos oute brazilianos. Prwtos scorrer se ola. O pio oloklhromenos uperpekths meta ton megalo mago Roni10. Asta diala me ta kwlomwra

στις 14/06/2015 04:06
Eides to match k anti na peis pws sernotan o messi k xase duo goal pou de tha ta xane oute o Mhtroglou sou ftaikse o proponhths traxana. Ixnos balas

στις 14/06/2015 04:55
gia ayto de bori na to pari h argedini kali omada pooli taledo alla kapu xalai.. k afti..

στις 14/06/2015 05:01
vrazilia colombia argedini ine ta favori gia mena xoris xavale omso gia mena pio olokliromeni ine h colombia k tr de to leo gt ine o arias alla exi kalus pextes se oles tis thesis exi k kalo proponiti k epikrati ena oreo klima stin omada

στις 14/06/2015 05:02
oi vrazilianoi akoma vlepun fadasmata.. tha tus apoklisun sta imitelika :p k stin argedini kati pextike me ton messi k ton tevez

στις 14/06/2015 10:06
J4SON Ο ΜΕΣΣΙ ΟΔΗΓΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΣΤΟ ΤΡΕΜΠΛ.Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΛΟΥΛΟΥ Η ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΠΟΥΤΣΑ ΣΤΟ ΛΑΔΟΧΑΡΤΟ.ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ STRING.ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΚΤΗ ΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΣΟ ΜΥΡΩΔΙΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΧΟΥΥΥΥ ΡΕ

στις 14/06/2015 11:26
μας έχετε πρήξει όλοι τ αρχιδια με τις διαφημίσεις του Ροναλντο? Βρε μαλακες ο νανος δε διαφημιζε πατατακια? αυτα τα ξεχασατε? και ναι εχετε δικιο ο πεσι ή χεσι οδηγησε τη μμπαρτσελονα στο τρεμπλ οι υπολοιποι(νευμαρ, ινιεστα, σουαρες κτλπ)δεν καναν τιποτα

στις 14/06/2015 11:27
και επισης ο χομπιτ ειναι μια ζωη εξαφανισμενος οταν πεζει στην εθνικη του και δεν φαινεται καν ανω ο Ροναλντο κανει παπαδες και εκει

στις 14/06/2015 11:42
Ego xero oti persy pige tin argentini teliko mundial kai ti kete tora eseis gia to an den epexe kala

στις 14/06/2015 11:45
Gia n valoun ta goal neymar suarez p les kata 70 tis ekato xekinan i iparxi i teliki pasa tou messi . Ektos kai an den vlepeis barcelona katholou . Episis ego den vlepo kathe mera ton messi se diafi iseis se antithesi me ton ronaldo . Ekane mia diafimisi .ok siga aftos kathe mera kanei gia tin ultrex kai gia ta rouxa pou vgazi . Ta vleepo sto facebook

στις 14/06/2015 11:47
Episis stin argentini den kola e i pextes mtaxy tous pos na to kanoume tora tevez messi higuain aguero di maria den kolane re gamoto ama eixa omada den tha tous xa mazi autous . Arias einai kai i xili iai nai i colombia kai i xili nomizo boroun na kataktisoun to copa america

στις 14/06/2015 11:51
Ο μεσσι ειχε 2 ασσιστ παραπανω απο τον ροναλντο chris. Eπειτα στο τελικο μοντιαλ - τελικο cl φετος αφαντοσ. Οσο για το 70% π λες θα σου πω 2ονοματα μονο. Ινιεστα ρακιτιτς.

στις 14/06/2015 12:06
e k afti oso borune :p

στις 14/06/2015 12:08
pados gia persi sto mudial epexe l o messi daxi alla de kuvalise o di maria me ton mascherano kuvalusan o mesi evale 4 goal ok alla den itan o PEXTARAS pu exi dixi eno o cr persi monso tu epez oso boruse gt k aftos den epexe san RONALDO alla mono aytos ien s5in portugal :p

στις 14/06/2015 12:09
sry gia ta orthografika vrme na diorthono :p ta parapona stin dell XD

στις 14/06/2015 12:10
siberasma k oi 2 de kanan tpt sto mudial alla h argedini exi kaliteri team apo tin portugal

στις 14/06/2015 12:24
Exei spasei ola ta rekor leei o allos...re agamhte Cristianako J4SON o Malntini ti prepei na pei tote re mpoufe pou exei 5 CH.L mountial...telikous kai alla tosa ti prepei na pei??? opws sou eipa parapanw...o mr.ultrex kopelia rekor mono sta goal exei...kai logiko afou kanei 200 sout se ka8e mats...ee logiko na mpei kai kati...pes mou posa goal exei balei o Penaldo mesa sthn perioxh se sxesh me ton messi...me atomikes prospa8ies!! mhn piasoume kai ton fainomeno...asto autos kai an htan apo allo planiti...pou otan oloi ma8ainan na kanoun mitilikia autos ebgaze triples!(kai mia plhroforia gia na ma8eis pou m les mwro kopelia egw megalwsa me Malntini, Basten Fainomeno Batistouta...pwww pragmatika ti ka8omai kai asxoloume mazi sou! kai nai re pousti antra an den pareis Mountial DEN meneis 8rulos...den meneis stis kardies twn opadwn...giati an den mporeis na gineis 8rulos ths xwras sou apla oloi se kseroun san enan apo tous kaluterous paixtes...alla oxi 8rulo ;)

στις 14/06/2015 12:28
o zidane pano apo olus :D 9apopsi mu :p )

στις 14/06/2015 12:29
Y.G to 2002 sto Mountial o Roni eixe dhlwsei pws niw8ei tuxeros pou paizei dipla ston Fainomeno...kai mantepse poios einai to eidwlo tou Ibra...fainomaino pali! pane pare re kopelia kanena blowjob ston mr.ultrex na staniaris!!

στις 14/06/2015 12:31
oso gia to ama de paris mudial de menis mithos di stefano puskas maravilla klp.. aytoi de piran k eminan ;)

στις 14/06/2015 12:33
to fenomeno xeris pia eliniki omada ixe ftasi koda se simfonia mazi tu otan xekinuse ? kalamata xoris xavale itan koda alla telika kati xalase

στις 14/06/2015 12:34
Arias Zidane htan mualo kai organwsh...tetoioi uparxoun kai pisteuw oti 8a bgoun kai blepw nea talentakia...fainomeno filaraki mono enas!! mono enas ekane giogio olh thn amuna kai pernouse termatofulaka me tetoia eukolia...tis podies pou ekane autos o an8rwpos kai tis triples sto mats oloi emeis ta blepame mono se freestyle kai autos ta ekane sto ghpedo...ta kalutera teleiwmata eixe kai exei akoma...kai na sou 8umhsw xwris faoul kai penalti etsi kai me traumatismous pou krathsan xronia!

στις 14/06/2015 12:40
Aria me ton OFH htan alla eixan pei oti htan polu akribws(gia kati xiliades milame etsi) oso gia to mu8os 3erw pollous allous an to pas etsi opws Basten kai oi alloi ollandoi...egw sou milaw gia paixtes pou den mporeis na sugkrineis ;) Maradona...Pele...Socrates...

στις 14/06/2015 12:41
k me kalamata

στις 14/06/2015 13:01
Re J4SON afou den eides to paixnidi kai eisai kai ampalos.O Messi mazi me ton Aguero oi koryfaioi htan.

Ebale tora o Penaldo 3 goals sthn Armenia(Pou metrane kai san epishmews golares..) kai kati egine.

O patata martino moy vazei 2 epithetikous eno piezan.Ti na po?

στις 14/06/2015 13:05
ΡΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΜΠΑΛΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ?

ΧΧΕΣΙ ΚΑΙ ΠΕΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ Ο J4SON Ο ΗΛΙΘΙΟς ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΦΑΝΤΟΣ Ο ΜΕΣΣΙ

ΡΕ ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΧΟΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΤΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΛΑ ΕΣΤΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ Ο,ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΟ ΛΕΤΕ ΠΕΙΔΗ ΕΙΣΤΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ-ΖΕΛΕ

ΔΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΜΕΣΣΙ,ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ Ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ ΣΟΥ

στις 14/06/2015 13:28
xesi pesi k meta les ton anthropo zele e gia ayto ta lene XDDDD

στις 14/06/2015 13:29
re mlkes mi tsakoneste gia aytus sta arxidia sas ta fraga tus ta vgalane k metaxi tus den exun tpt esis ti asxoliste araxte dite tus sto 1 game bori na ine kalos o o enas sto alo o alos telossssssssssssssss

στις 14/06/2015 14:57
Νταξει αριας συμφωνω πως τζαμπα μαλωνουμε αλλα οπως και να το κανουμε για να λενε τετοια ασχετα πραγματα και γεινκα να νομιζουν πως συγκρινονται οι 2 παικτες,πρεπει να εχουν ψυχολογικα...

στις 14/06/2015 15:00
Toche αστα συτα. Τα σχολια σου πανω αλλα λενε μην το παιζεις υπερανω. Αλλος εχει ψυχολογικα.

στις 14/06/2015 17:37
καλα ο μεσσι φετος πηρε την μπαρτσελονα και την οδηγησε στο τρεπλ και εσεις περιμενετε με 7 μερες ξεκουραση να παει στο κοπα αμερικα και να σκυλιασει για να το παρει η αργεντινη?δεν νομιζω

στις 14/06/2015 19:21
cristiano eipe kati sosto...twra mpravo file etsi einai alla kai pali einai arxh akoma den xreiazete na 3eskizete apo twra gia na parei nikh eidika me auta pou exane argetinh 6-2 eprepe na htan alla ok...me neuriaseo allos pou eipe o messi htan afantos enw tus pernuse k edeine panta pases di maria agguero gia na valoun goal asxete j4son!

στις 14/06/2015 19:59
Vre kathisterimeno paidaki,To kserw pws to fenomeno einai anwteros apo Cristiano k messi mono pou exei parei pagkosmio einai anwteros. Alla esu eisai kathisterimenos m sugkrineis maldini me cristiano amuntiko me extrem. ZWON kathomai k asxoloumai me ta mwra edw mesa.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.