Πετράκης: «Ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι, βαθμός που ενισχύει την αυτοπεποίθηση»

Συντάκτης: Agones team
Agones team
15/9/2024 21:15
Ικανοποιημένος για την αμυντική προσήλωση της ομάδας του εμφανίστηκε ο τεχνικός του Παναιτωλικού, ΓΙάννης Πετράκης μετά την ιστορική ισοπαλία στην έδρα του Ολυμπιακού.

Ο Παναιτωλικός κράτησε στο 0-0 τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και πήρε το πρώτο βαθμό της ιστορίας του ως φιλοξενούμενος κόντρα στους Πειραιώτες.Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός των Αγρινιωτών, Γιάννης Πετράκης δήλωσε στην Cosmote TV:

Για τον πρώτο βαθμό της ιστορίας του στην έδρα του Ολυμπιακού: «Δε σημαίνει τίποτα για μένα. Όλα μπορούν να γίνουν. Για να πάρουμε βαθμούς σε τέτοια έδρα με την κατάσταση που είναι αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός έπρεπε να ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό μέχρι το 90’ που πιστεύω ότι τα τα παιδιά ήτανε. Να παίξουμε πρώτα καλή άμυνα και νομίζω ότι και σ' αυτό πήγαμε καλά. Είχε ο Ολυμπιακός ευκαιρίες τελικά στο τέλος, αλλά με δεύτερες μπάλες και όχι από οργανωμένο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο και εμείς κάποιες φορές ανεβήκαμε και θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος. Παίξαμε στο μισό αλλά παίξαμε καλή άμυνα πιστεύω και μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία ο Ολυμπιακός δεν ήταν εύκολο να βρει δρόμους και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Είχαμε και την τύχη με το μέρος μας που και αυτό χρειάζεται. Πήραμε ένα βαθμό που είναι πάρα πολύ σπουδαίος και σαν βαθμός αλλά και από άποψη ότι ενισχύει την αυτοπεποίθηση, την πίστη και την εμπιστοσύνη της ομάδας
».

Για τη σημασία του βαθμού εν όψει και του αγώνα με τον Αστέρα Aktor: «Ξέρουμε τη δυσκολία που υπάρχει εδώ. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα που βοηθάει για τη συνέχεια. Από σήμερα το έχουμε ξεχάσει. Για μένα τέλος. Έχουμε τώρα το επόμενο παιχνίδι με τεράστια σημασία. Πρέπει να έχουμε την ίδια ετοιμότητα, την ίδια συγκέντρωση, να δουλέψουμε πιο πολύ αυτή την εβδομάδα και αν είμαστε όσο γίνεται πιο έτοιμοι και πιο βελτιωμένοι».