21+

21+

21+

21+

Κόπα Αμέρικα: Μεγάλη νίκη της Βενεζουέλας - Κέρδισε με βασικό Πινέδα το Μεξικό (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
23/6/2024 09:43
H πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα είχε την πρώτη έκπληξη του τουρνουά καθώς η Βενεζουέλα επικράτησε με 2-1 του Εκουαδόρ κι έβαλε βάσεις πρόκρισης, ενώ το Μεξικό επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και νίκησε 1-0 την Τζαμάικα.

Το Εκουαδόρ είδε τον αρχηγό του Ένερ Βαλένσια να αποβάλλεται μόλις στο 22' με απευθείας κόκκινη κάρτα όμως δεν πτοήθηκε και με μετά από μία στατική φάση στο 40' ο Σαρμιέντο με σουτ μέσα από την περιοχή του έδωσε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος βέβαια η Βενεζουέλα πίεσε και μπορεί να μην έφτιαξε πολλές ευκαιρίες αλλά μέσα σε δέκα λεπτά έκανε την ανατροπή. Αρχικά ο Κάντιθ στο 64' εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για να έρθει στο 74' ο Μπέλο να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και να «χαρίσει» τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι το Μεξικό με τον Πινέδα να ξεκινάει στη βασική ενδεκάδα και να γίνεται αλλαγή στο 68', δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της πρωτάρας Τζαμάικα. Οι «Ελ Τρι» μπορεί να είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν έφτιαξαν κάποια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Οι Τζαμαϊκανοί μάλιστα σκόραραν λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έδειξαν πάντως πως μπορούν να πάρουν κάτι από την παρθενική τους αναμέτρηση σε Κόπα Αμέρικα όμως στο 69' ο Αρτεάγκα με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα και μαζί και τη νίκη στο Μεξικό.