Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα: «Καρφιά» Μεταξά για τις καθυστερήσεις και ανακούφιση Μαρτίνς

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
1/5/2022 20:10
Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής Μεταξάς έκανε λόγο για... περίεργα πράγματα που συμβαίνουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο μετά την ήττα της ομάδας του από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο με 3-2, μετά από γκολ που δέχτηκε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ εξέφρασε την πίστη του πως οι Ηπειρώτες μπορούν ακόμα να κατακτήσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Συγκεκριμένα ο κ. Μεταξάς ανέφερε: «Μπορούσαμε να βάλουμε το τρίτο γκολ εμείς. Το σκορ ας το αφήσουμε στην άκρη, το επηρεάζουν πολλά πράγματα το σκορ. Πολλά περίεργα πράγματα που βλέπω στο ελληνικό ποδόσφαιρο και έχουμε αυτό το σκορ. Εγώ είμαι περήφανος που το παλέψαμε άλλη μια φορά με όλες αυτές τις δυσκολίες.Την μία φορά χρειάζεται μία γραμμή VAR να τραβηχτεί λίγο πιο εκεί, την άλλη φορά χρειάζονται άλλα πράγματα και διαμορφώνεται το σκορ. Αυτό δεν μπορούμε να το επηρεάσουμε. Αυτό που μπορώ να επηρεάσω είναι το άσχημο πρώτο μισάωρο. Παίζαμε με φόβο. Ευτυχώς στο 2ο μέρος τα διορθώσαμε και είδαμε αυτό το ωραίο ματς.

Ερχόμαστε από τα δικά μας τα προπονητικά εδώ μέσα και μπορεί οι νεαροί παίκτες να μην το έχουν συνηθίσει. Ειλικρινά πιστέψτε με, είπα στα παιδιά αν γράφει κάπου πως δεν μπορούμε να κερδίσουμε τα επόμενα πέντε ματς και δεν μπορούμε να πάμε εμείς Ευρώπη;».

Στον αντόποδα ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς, μίλησε για την αξία της νίκης και του τρόπου που αυτή ήρθε, καθώς όπως τόνισε «τέτοιες νίκες δίνουν αυτοπεποίθηση και κρίνουν πρωταθλήματα».

«Κάναμε τα πάντα σήμερα για να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα, με καλύτερο τρόπο και να μην χρειαστεί να υποφέρουμε τόσο. Δεν σκοράραμε στις στιγμές που έπρεπε μέσα στον αγώνα, επίσης κάναμε λάθη και υπήρχε κάποια ανησυχία στο παιχνίδι μας, κάποια ανασφάλεια. Ευτυχώς δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες και ήταν τόσες οι ευκαιρίες που θα ήταν άδικο ένα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ίσως θα έπρεπε το αποτέλεσμα να είναι ακόμα καλύτερο, έπρεπε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Θέλω πολύ να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήταν ακούραστοι από το πρώτο λεπτό, το αποτέλεσμα ήρθε σήμερα γιατί δεν σταματήσαμε ποτέ να το πιστεύουμε.

Το ότι βάλαμε το γκολ της νίκης στο τελευταίο δευτερόλεπτο μας δίνει κουράγιο, δύναμη, είναι κάτι που το χρειαζόμασταν αυτή τη στιγμή, έπρεπε να γυρίσουμε στις νίκες, είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Με τέτοιο τρόπο, στα τελευταία δευτερόλεπτα, κερδίζονται ακόμη και τα πρωταθλήματα».
ανέφερε χαρακτηριστικά ο Πορτογάλο κόουτς των Πειραιωτών.