Χιρόνα - Μπέτις

28/5/2023 20:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 457
1 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 339 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Χιρόνα - Μπέτις στις 31/3/2024

• Θεατές: 12833
90+5'

90+5'

12833 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Χιρόνα: 54%, Μπέτις: 46%.

90+5'

Ο Claudio Bravo κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+4'

Η ομάδα Χιρόνα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+4'

Ο Joaquin σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Paulo Gazzaniga ελέγχει την φάση

90+4'

Η ομάδα Χιρόνα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+3'

Ο Aitor Ruibal από την ομάδα Μπέτις είναι σε θέση οφσάιντ

90+3'

Ο Edgar Gonzalez από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+3'

Ο Juanmi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yan Couto

90+3'

Η ομάδα Χιρόνα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+2'

Η ομάδα Μπέτις ξεκινάει αντεπίθεση

90+2'

Ο Youssouf Sabaly κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+2'

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

90'

Ο Valentin Castellanos από την ομάδα Χιρόνα δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

90'

Ο Viktor Tsigankov από την ομάδα Χιρόνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90'

Κατοχή: Χιρόνα: 53%, Μπέτις: 47%.

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Willian Jose από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Arnau Martinez

89'

Η ομάδα Χιρόνα έχει την κατοχή της μπάλας

89'

89'

88'

Ο Borja Iglesias δίνει τη θέση του στον Willian Jose

88'

Ο Sergio Canales δίνει τη θέση του στον Aitor Ruibal

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arnau Martinez από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Andres Guardado

87'

86'

Ο Guido Rodriguez κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Guido Rodriguez από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Valentin Castellanos

86'

Ο Oriol Romeu τιμωρείται για σπρώξιμο στον Juanmi

85'

85'

Κατοχή: Χιρόνα: 51%, Μπέτις: 49%.

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπέτις

84'

Ο Cristhian Stuani από την ομάδα Χιρόνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yan Couto από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Juan Miranda

82'

Η ομάδα Μπέτις εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

82'

Ο Rodri δίνει τη θέση του στον Joaquin

82'

Ο William Carvalho δίνει τη θέση του στον Andres Guardado

81'

Η ομάδα Μπέτις έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

80'

Παίκτης της ομάδας Χιρόνα επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

80'

Ο Valentin Castellanos κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Claudio Bravo μπλοκάρει εύκολα

80'

Ο Cristhian Stuani από την ομάδα Χιρόνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

80'

79'

79'

Ο Valery Fernandez δίνει τη θέση του στον Cristhian Stuani

78'

Ο David Lopez δίνει τη θέση του στον Yan Couto

78'

Ο Reinier δίνει τη θέση του στον Javier Hernandez

77'

Ο Juan Miranda έδωσε την ασίστ για το γκολ.

77'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Borja Iglesias της ομάδας Μπέτις «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Borja Iglesias

77'

Η σέντρα από τον Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

77'

Η ομάδα Μπέτις εκδηλώνει επίθεση

76'

76'

Ο Valery Fernandez από την ομάδα Χιρόνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

75'

75'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Viktor Tsigankov

74'

Ο Luiz Felipe απομακρύνει τη μπάλα

74'

73'

Ο Valery Fernandez υποπίπτει σε χέρι

72'

72'

Η ομάδα Μπέτις εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

71'

Ο Rodri σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Paulo Gazzaniga ελέγχει την φάση

70'

70'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Valentin Castellanos από την ομάδα Χιρόνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

69'

69'

Ο Juan Miranda τιμωρείται για σπρώξιμο στον Oriol Romeu

69'

Ο David Lopez απομακρύνει τη μπάλα

69'

68'

Ο Ayoze Perez δίνει τη θέση του στον Juanmi

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oriol Romeu από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον William Carvalho

67'

67'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Arnau Martinez από την ομάδα Χιρόνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

66'

Ο Reinier από την ομάδα Χιρόνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

66'

Καλή ενέργεια από τον David Lopez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

65'

65'

Ο Juan Miranda απομακρύνει τη μπάλα

65'

Ελεύθερο για την ομάδα Χιρόνα

64'

ΔΟΚΑΡΙ! Η κεφαλιά του Borja Iglesias χτυπάει στο δοκάρι

64'

Η σέντρα από τον Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

64'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

64'

Καλή ενέργεια από τον Edgar Gonzalez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'

Ο Ayoze Perez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

62'

Ο Aleix Garcia από την ομάδα Χιρόνα είναι σε θέση οφσάιντ

61'

Ο Yangel Herrera δίνει τη θέση του στον Aleix Garcia

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reinier από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Ayoze Perez

60'

60'

58'

58'

Ο Yangel Herrera τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

58'

57'

56'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Guido Rodriguez από την ομάδα Μπέτις αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

56'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

55'

55'

Κατοχή: Χιρόνα: 49%, Μπέτις: 51%.

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bernardo από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Borja Iglesias

54'

Η ομάδα Μπέτις έχει την κατοχή της μπάλας

54'

54'

53'

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentin Castellanos από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Luiz Felipe

51'

51'

Ο Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις είχε προσπάθεια εκτός στόχου

50'

50'

Ο William Carvalho από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Ο Yangel Herrera από την ομάδα Χιρόνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

50'

Κατοχή: Χιρόνα: 48%, Μπέτις: 52%.

50'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Yangel Herrera της ομάδας Χιρόνα παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Guido Rodriguez από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Valery Fernandez

48'

47'

Ο Sergio Canales έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Borja Iglesias σκοράρει με το δεξί πόδι!

47'

47'

46'

46'

Ο Juanpe δίνει τη θέση του στον Bernardo

46'

45+1'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Χιρόνα της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+1'

45'

Κατοχή: Χιρόνα: 46%, Μπέτις: 54%.

45'

44'

44'

43'

43'

43'

Ο Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Arnau Martinez

41'

41'

Ο Sergio Canales αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

41'

Ο Juan Miranda αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

40'

Η σέντρα από τον Rodri από την ομάδα Μπέτις βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

40'

Κατοχή: Χιρόνα: 45%, Μπέτις: 55%.

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Miguel Gutierrez από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Youssouf Sabaly

39'

Ο Juanpe απομακρύνει τη μπάλα

39'

38'

38'

37'

Ο Miguel Gutierrez έδωσε την ασίστ για το γκολ!

36'

Ο Reinier έδωσε την ασίστ για το γκολ.

36'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Miguel Gutierrez σκοράρει με το αριστερό πόδι!

36'

Η ομάδα Χιρόνα εκδηλώνει επίθεση

36'

35'

Ο Rodri αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

35'

35'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

35'

35'

Το παιχνίδι σταματάει για μία στιγμή, καθώς η μπάλα βρήκε στον διαιτητή.

35'

Κατοχή: Χιρόνα: 47%, Μπέτις: 53%.

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yangel Herrera από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον William Carvalho

34'

Ο Ayoze Perez από την ομάδα Μπέτις το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Arnau Martinez

33'

Ο Youssouf Sabaly από την ομάδα Μπέτις είναι σε θέση οφσάιντ

32'

31'

Ο Guido Rodriguez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Valery Fernandez

30'

30'

30'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις είχε προσπάθεια εκτός στόχου

30'

29'

28'

Ο Yangel Herrera από την ομάδα Χιρόνα είναι σε θέση οφσάιντ

28'

26'

Ο Guido Rodriguez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Valentin Castellanos

25'

25'

25'

24'

Καλή ενέργεια από τον Sergio Canales ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

24'

24'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yangel Herrera από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Rodri

22'

Το σουτ του Edgar Gonzalez μπλοκάρεται

22'

22'

Ο Ayoze Perez χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

22'

Καλή ενέργεια από τον Ayoze Perez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

21'

Το αμυντικό λάθος του Valery Fernandez μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

21'

21'

21'

20'

20'

Κατοχή: Χιρόνα: 52%, Μπέτις: 48%.

19'

19'

19'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Guido Rodriguez για την ομάδα Μπέτις. Ο Reinier σταματάει την φάση.

18'

17'

16'

16'

16'

15'

15'

15'

Κατοχή: Χιρόνα: 59%, Μπέτις: 41%.

15'

Ο Youssouf Sabaly απομακρύνει τη μπάλα

14'

14'

13'

12'

Η ομάδα Χιρόνα ξεκινάει αντεπίθεση

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentin Castellanos από την ομάδα Χιρόνα ανατρέπει τον Edgar Gonzalez

11'

Ο Valentin Castellanos από την ομάδα Χιρόνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Guido Rodriguez

10'

10'

10'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις είναι σε θέση οφσάιντ

10'

Ο William Carvalho από την ομάδα Μπέτις είχε προσπάθεια εκτός στόχου

10'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

9'

Ο Arnau Martinez σταματά επιτυχώς το σουτ

9'

Το σουτ του Sergio Canales μπλοκάρεται

9'

8'

8'

7'

Ο Yangel Herrera αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

7'

7'

Ο Oriol Romeu από την ομάδα Χιρόνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Rodri

6'

5'

Κατοχή: Χιρόνα: 61%, Μπέτις: 39%.

5'

4'

4'

3'

2'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Μπέτις είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Estadi Municipal de Montilivi, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με στόχο την Ευρώπη

Η Χιρόνα ελπίζει μαθηματικά για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και υποδέχεται την Μπέτις που δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα το Γιουρόπα Λιγκ.

Όσο δεν καταφέρνει να παίρνει τρίποντα, τόσο απομακρύνεται η Ευρώπη, αφού πήγε την περασμένη Τρίτη στο Βίγκο να αντιμετωπίσει τη Θέλτα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε μόλις ένα σουτ προς την εστία και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42' με τέρμα του Κάρλες Πέρεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσιάστηκε βελτιωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Στουάνι στο 59'. Αρχικά, ο επιθετικός της Χιρόνα νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά το var υπέδειξε επανάληψη και ο Στουάνι δεν αστόχησε ξανά διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο πορτιέρο Καζανίγκα κράτησε το 1-1 σε έναν επιθετικό μονόλογο που είχε για περίπου δέκα λεπτά η Θέλτα, ενώ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρόκα είδε τον Βιγιάρ να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην προσπάθεια του και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

Στο διάλειμμα είπα στους παίκτες μου ότι φαινόταν ότι ρισκάρουν τη ζωή τους και εμείς όχι. Δεν μου αρέσει αυτό. Είχαμε τον έλεγχο της μπάλας και έχουν κυριαρχήσει στο παιχνίδι γιατί όταν κυριαρχείς στην μπάλα, το να την πασάρεις δεν έχει αξία. Στο δεύτερο ημίχρονο, μου άρεσε πολύ η ομάδα μου, αν και μπορούσε να μας κάνει κακό. Είχα την αίσθηση ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Θέλω να βλέπω την ομάδα μου να μεγαλώνει κάθε μέρα», είπε ο προπονητής Μίτσελ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Νταβίντ Λόπεθ (18/3). Νέες απουσίες ο μέσος Ιβάν Μαρτίν (23/3), ο εξτρέμ Αρτέρο (7/0) και ο στόπερ Σάντι Μπουένο (34/0). Για δεύτερο εκτός ο νεαρός μέσος Ρικέλμε (33/4). Παραμένει εκτός ο μέσος Τόνι Βίγια (24/1).Μετά το ντέρμπι με τη Σεβίλλη, υπέστη ήττα σοκ στην Ανδαλουσία χάνοντας από τη Χετάφε με 1-0 και δεν έχει ακόμα εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ. Ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ και το πλήρωσε από μια στημένη φάση.

Στο 68', οι παίκτες της Χετάφε κέρδισαν κόρνερ και ο Αλντερέτε με μια φοβερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπέτις διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους στο 78' με τον Πετσέλα να δέχεται την κόκκινη κάρτα και ήταν η 15η στη σεζόν για τους παίκτες του Πελεγκρίνι.

«Είχαμε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγη κινητικότητα απέναντι σε μια ομάδα που αμύνεται πολύ καλά και με πολλούς άντρες κοντά στην περιοχή της. Βελτιωθήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με τρεις ή τέσσερις πολύ καθαρές ευκαιρίες. Έχουμε δύο παιχνίδια για να προσπαθήσουμε να προκριθούμε στο Γιουρόπα Λιγκ. Πρέπει να κερδίσουμε και συνεχίζουμε με τον ίδιο στόχο. Θα ήταν εκπληκτικό να το πετύχουμε στο γήπεδό μας με το κοινό μας, δεν θα μπορούσε να γίνει και πρέπει να παλέψουμε όπως τα προηγούμενα χρόνια, όταν προκριθήκαμε στο τέλος. Μας κόστισε μετά την αποβολή, αλλά το κλειδί είναι να μην μετατρέψουμε τις ευκαιρίες που είχαμε», ανέφερε ο κόουτς Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο στόπερ Πετσέλα (30/0), αλλά εξέτισε και επιστρέφει ο μπακ Μιράντα (19/3). Παραμένουν στα πιτς ο μεσοεπιθετικός Φεκίρ (15/2).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Χιρόνα παρουσιάζεται πιο δυνατή στην έδρα της και έχει ως κίνητρο την 7η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη. Από την άλλη, η Μπέτις έχει εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά θέλει αυτό του Γιουρόπα Λιγκ. Θα εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους και θα επιλέξουμε τον άσο.

• Η ομάδα Μπέτις δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.27 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χιρόνα νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Λα Λίγκα.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.98 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα