Χετάφε - Μπαρτσελόνα

15/5/2022 20:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 455
0 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 713 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπαρτσελόνα - Χετάφε στις 24/2/2024

• Θεατές: 13072
90+5'

90+5'

13072 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Χετάφε: 29%, Μπαρτσελόνα: 71%.

90+4'

Η ομάδα Χετάφε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

90+2'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Ο Alex Balde δίνει τη θέση του στον Mika Marmol

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα εκδηλώνει επίθεση

90'

Κατοχή: Χετάφε: 30%, Μπαρτσελόνα: 70%.

89'

Η ομάδα Χετάφε έχει την κατοχή της μπάλας

88'

88'

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Χετάφε

87'

Ο Mathias Olivera της ομάδας Χετάφε βλέπει κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση

86'

85'

Κατοχή: Χετάφε: 27%, Μπαρτσελόνα: 73%.

84'

84'

Η ομάδα Χετάφε εκδηλώνει επίθεση

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mauro Arambarri από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Gavi

82'

82'

Ο Alex Balde από την ομάδα Μπαρτσελόνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

82'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Ο Nemanja Maksimovic δίνει τη θέση του στον Florentino Luis

81'

Ο Enes Unal δίνει τη θέση του στον Oscar Rodriguez

80'

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Olivera από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Dani Alves

79'

78'

Η ομάδα Χετάφε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

77'

76'

Διακοπή για νερό. Υπάρχει αρκετή ζέστη σήμερα και το παιχνίδι σταμάτησε ώστε οι παίκτες να δροσιστούν

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gavi από την ομάδα Μπαρτσελόνα ανατρέπει τον Damian Suarez

75'

Κατοχή: Χετάφε: 28%, Μπαρτσελόνα: 72%.

74'

74'
Σέντρα

Ο Dani Alves κάνει τη σέντρα

74'

Ο Ferran Torres εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

73'

Φράγμα από τον Djene, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Alex Balde. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

72'

71'

71'

Ο Memphis Depay είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Luuk de Jong

70'

70'

69'

69'

Ο Memphis Depay από την ομάδα Μπαρτσελόνα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

68'

67'

Ο Carles Alena δίνει τη θέση του στον Gonzalo Villar

67'

Ο Borja Mayoral δίνει τη θέση του στον Sandro Ramirez

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carles Alena από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Memphis Depay

65'

65'

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carles Alena από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Gavi

64'
Απόκρουση

Ο Jorge Cuenca απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'

Ο Memphis Depay από την ομάδα Μπαρτσελόνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

63'
Σέντρα

Ο Gavi από την ομάδα Μπαρτσελόνα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

62'

62'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang δίνει τη θέση του στον Ansu Fati

61'

Ο Damian Suarez από την ομάδα Χετάφε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Memphis Depay

61'

60'

60'

Κατοχή: Χετάφε: 32%, Μπαρτσελόνα: 68%.

59'

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Borja Mayoral από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Alex Balde

58'

Η ομάδα Χετάφε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

57'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

57'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Sergio Busquets από την Μπαρτσελόνα κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

56'

55'

55'

55'

54'

54'

53'

Ο Memphis Depay αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

52'

52'

51'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

51'

Ο Enes Unal από την ομάδα Χετάφε προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

51'
Γέμισμα

Ο Mauro Arambarri εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gavi από την ομάδα Μπαρτσελόνα ανατρέπει τον Enes Unal

50'

50'

49'

48'

47'

Ο τερματοφύλακας μπλοκάρει την μπάλα μετά την λόμπα του Ferran Torres της ομάδας Μπαρτσελόνα

47'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Μπαρτσελόνα βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nemanja Maksimovic από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Gavi

46'

46'

45+4'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+4'

45+4'

Κατοχή: Χετάφε: 31%, Μπαρτσελόνα: 69%.

45+4'
Απόκρουση

Ο Damian Suarez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+4'

Ο Dani Alves από την ομάδα Μπαρτσελόνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+4'
Απόκρουση

Ο Jorge Cuenca απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

45+3'
Σέντρα

Ο Memphis Depay κάνει τη σέντρα

45+3'

45+3'
Απόκρουση

Ο Djene απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

45+3'
Σέντρα

45+3'

Ο Marc-Andre ter Stegen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

45+2'
Σέντρα

Ο Damian Suarez κάνει τη σέντρα

45+2'

Ο Mauro Arambarri από την ομάδα Χετάφε εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

45+2'
Σέντρα

Ο Borja Mayoral από την ομάδα Χετάφε προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

45+2'

45+2'

Ο Mauro Arambarri από την ομάδα Χετάφε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'
Απόκρουση

Ο Alex Balde απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+1'

Ο Marc-Andre ter Stegen βγαίνει από την εστία του αλλά δεν καταφέρνει να μπλοκάρει τη μπάλα

45'
Απόκρουση

Ο Dani Alves από την ομάδα Μπαρτσελόνα είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

45'
Γέμισμα

45'

45'

Ο Djene επιστρέφει στο γήπεδο.

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Memphis Depay από την ομάδα Μπαρτσελόνα ανατρέπει τον Damian Suarez

44'

44'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Djene να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

43'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ferran Torres από την ομάδα Μπαρτσελόνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

43'
Σέντρα

43'

Ο Gavi από την ομάδα Μπαρτσελόνα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

43'

42'

42'

Ο Nemanja Maksimovic πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

42'

41'

Ο David Soria κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

40'
Γέμισμα

Ο Memphis Depay εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Olivera από την ομάδα Χετάφε ανατρέπει τον Ferran Torres

40'

39'

39'

38'

Το σουτ του Ricard Puig μπλοκάρεται

38'

Ο Memphis Depay από την ομάδα Μπαρτσελόνα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

38'

Καλή ενέργεια από τον Enes Unal ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

37'

37'

Ο Carles Alena σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marc-Andre ter Stegen ελέγχει την φάση

37'
Απόκρουση

Ο Ferran Torres απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'
Γέμισμα

36'

Ο Ricard Puig από την ομάδα Μπαρτσελόνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Carles Alena

36'
Απόκρουση

Ο Memphis Depay απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'
Γέμισμα

35'

Ο Clement Lenglet από την ομάδα Μπαρτσελόνα δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

35'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Clement Lenglet για την ομάδα Μπαρτσελόνα. Ο Borja Mayoral σταματάει την φάση.

35'

35'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Μπαρτσελόνα είναι σε θέση οφσάιντ

34'

33'

Ο Djene από την ομάδα Χετάφε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

33'

32'

30'

30'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alex Balde από την ομάδα Μπαρτσελόνα ανατρέπει τον Borja Mayoral

30'
Απόκρουση

Ο Djene απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

30'
Σέντρα

30'
Απόκρουση

Ο Okay Yokuslu απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

29'
Σέντρα

Ο Alex Balde κάνει τη σέντρα

29'

28'

27'

26'

26'

25'

Κατοχή: Χετάφε: 34%, Μπαρτσελόνα: 66%.

24'

23'

23'

22'

Ο Enes Unal από την ομάδα Χετάφε είναι σε θέση οφσάιντ

21'

20'

Η ομάδα Χετάφε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

20'

19'

19'
Απόκρουση

19'
Σέντρα

Ο Ferran Torres κάνει τη σέντρα

18'
Απόκρουση

18'

17'
Απόκρουση

17'
Σέντρα

17'

17'

16'

Η ομάδα Χετάφε παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

15'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Memphis Depay της ομάδας Μπαρτσελόνα. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

15'

Το σουτ του Borja Mayoral μπλοκάρεται

15'

15'

15'
Κακό κοντρόλ

Ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Μπαρτσελόνα έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

14'
Σέντρα

14'

13'

Ο Ricard Puig υποπίπτει σε χέρι

13'

12'

11'

10'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

10'

9'

Ο Damian Suarez σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marc-Andre ter Stegen ελέγχει την φάση

9'

9'

8'
Απόκρουση

8'
Σέντρα

8'

7'

7'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Enes Unal από την ομάδα Χετάφε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

6'

Ο Mauro Arambarri από την ομάδα Χετάφε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

6'

Ο Enes Unal της ομάδας Χετάφε παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

6'

6'

Ο Mathias Olivera της ομάδας Χετάφε παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

6'

5'
Σέντρα

Ο Mathias Olivera από την ομάδα Χετάφε προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

5'

Κατοχή: Χετάφε: 23%, Μπαρτσελόνα: 77%.

5'

5'

Η ομάδα Χετάφε εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

4'

3'

3'

2'

2'

Ο Memphis Depay από την ομάδα Μπαρτσελόνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Damian Suarez

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Μπαρτσελόνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Coliseum Alfonso Perez, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τρεις σερί νίκες η Μπαρτσελόνα

Η Χετάφε πήρε έναν ακόμα βαθμό και υποδέχεται την Μπαρτσελόνα που μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες.

ΧΕΤΑΦΕ

Πήρε ακόμα ένα βαθμό που την φέρνει πιο κοντά στην παραμονή, αφού πήγε στην Παμπλόνα για να αντιμετωπίσει την Οσασούνα και έφυγε με το 1-1. Σε ένα το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στην πρώτη τους φάση με κεφαλιά του Όιερ στο 9', αλλά ο Τόρο στο 20' έφερε το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες που αρέσκονται στις ισοπαλίες, φάνηκε πως ήταν ικανοποιημένες από το αποτέλεσμα. Στο 89' αποβλήθηκε από την Χετάφε ο Μίτροβιτς, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Παρά τις επτά ήττες των πρώτων ημερών, η Χετάφε έχει ήδη τέσσερις περισσότερους βαθμούς από ό,τι σε αυτό το σημείο την περασμένη σεζόν με τον Κίκε Φλόρες να ξεπερνά σε αριθμούς τον πρώην προπονητή (νυν της Βαλένθια), Μπορνταλάς. Η Χετάφε έχει συγκεντρώσει 38 βαθμούς σε αυτό το στάδιο της σεζόν και θέλει ακόμα έναν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

«Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, έχουμε αμυνθεί καλά και δεχτήκαμε μόλις ένα σουτ στο τέρμα. Παίζουμε 27-28 παιχνίδια με τρομερό άγχος. Οι παίκτες είναι λίγο κουρασμένοι. Είναι πολύ δύσκολο να συνέλθουμε, προερχόμαστε από το να παίξουμε ενάντια σε μερικές από τις πιο φυσικές ομάδες του πρωταθλήματος με τρομερή ικανότητα. Είμαστε μια ομάδα που προπονείται πολύ και προετοιμάζεται κάθε παιχνίδι τακτικά» ανέφερε ο προπονητής Κίκε Φλόρες.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο στόπερ Μίτροβιτς (31/1). Πάλι εκτός ο κεντρικός αμυντικός Καμπάκο (10/0) και ο επιθετικός Χάιμε Μάτα (22/1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 επί της Θέλτα στο Καμπ Νου και δεν χάνει με τίποτα την 2η θέση. Δεν ήταν καλή στον αγωνιστικό χώρο με την ομάδα του Βίγκο να έχει τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά η Μπαρτσελόνα τα γκολ. Ο Ντεμπελέ στο 30' έδωσε την 13η του ασίστ για φέτος με τον Ντεπάι να χρίζεται σκόρερ και στο 41' ο Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το 2-0 με τους Καταλανούς να έχουν αυτές τις δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ, καθώς ο Ομπαμεγιάνγκ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 49’ και στην επόμενη φάση ο Τερ Στέγκεν έκανε... δώρο το 3-1 με τον Ιάγο Άσπας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Θέλτα έμεινε με δέκα παίκτες στο 58' λόγω αποβολής του Μουρίγιο με τους γηπεδούχους να έχουν φάσεις για περισσότερα τέρματα. Πάντως, αυτό που επισκίασε τη νίκη της Μπάρτσα ήταν ο τραυματισμός στο κεφάλι του Αραούχο σε μια σύγκρουση με τον Γκάβι. Η ενημέρωση για τον Ουρουγουανό αμυντικό ήταν για διάσειση χωρίς ανησυχία με τον παίκτη να αποχωρεί με ασθενοφόρο.

Bασικός στόχος της Μπαρτσελόνα είναι η εξασφάλιση της δεύτερης θέσης στη LaLiga που θα της δώσει το δικαίωμα να συμμετάσχει στο Φάιναλ Φορ του Σούπερ Καπ Ισπανίας (με την πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης, την Κυπελλούχο Μπέτις και την φιναλίστ Βαλένθια) και για να τα καταφέρει θέλει ακόμα έναν βαθμό.

«Ίσως δεν αξίζαμε τόσα πολλά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλά. Η αίσθηση δεν είναι ότι παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα, πρέπει να καταλάβουμε τι απαιτεί το παιχνίδι. Πρέπει να έχουμε περισσότερη υπομονή, περισσότερη κυριαρχία. Αλλά ήμασταν αποτελεσματικοί. Η ιδέα ήταν να παίξουμε με 3-4-3, αλλά δεν πήγε καλά. Δεν ήμασταν καλά, αλλά είμαστε στη μάχη για να είμαστε δεύτεροι. » ανέφερε ο προπονητής Τσάβι.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένοι είναι ο μπακ Τζόρντι Άλμπα (29/2), ο στόπερ Ερίκ Γκαρσία (26/0) και ο χαφ Φρένκι ντε Γιονγκ (31/3), αλλά εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Μπουσκέτς (34/2). Αμφίβολος δίνεται ο στόπερ Αραούχο (29/4). Δεν υπολογίζονται για την αναμέτρηση ο μπακ Ντεστ (21/0), οι μέσοι Πέδρι (12/3), Σέρτζι Ρομπέρτο (9/2), ο Νίκο Γκονθάλεθ (27/2) και ο στόπερ Πικέ (27/1).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Χετάφε είναι πολύ κοντά στην παραμονή της και ένας βαθμός είναι ικανός για να την εξασφαλίσει και μαθηματικά, αλλά ίσως η σωτηρία να έρθει και χωρίς θετικό αποτέλεσμα. Απέναντι της, όμως, θα βρει μια Μπαρτσελόνα που μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες και με έναν βαθμό διασφαλίζει τη 2η θέση, αλλά δεν χαρίζεται πουθενά. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο και θα επιλέξουμε το Over.

• Στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες της ομάδας Χετάφε, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λα Λίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.82 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπαρτσελόνα νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Λα Λίγκα.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.00 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χετάφε ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Λα Λίγκα.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.02 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα