23/1/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 388
2 - 1
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 825 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ανζέ - Τρουά στις 20/4/2024

• Θεατές: 5000
90+6'

90+6'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+6'

5000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Ανζέ: 44%, Τρουά: 56%.

90+5'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Danijel Petkovic

90+4'

Ο Danijel Petkovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+4'
Σέντρα

Ο Tristan Dingome κάνει τη σέντρα

90+4'

Η ομάδα Τρουά έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+3'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

Η ομάδα Τρουά έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

90+1'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Tristan Dingome

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Gerson Rodrigues τιμωρείται για σπρώξιμο στον Billal Brahimi

90'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90'

90'

Ο Nabil Bentaleb δίνει τη θέση του στον Noah Fatar

89'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Gauthier Gallon, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

89'

Ο Billal Brahimi αναγκάζει τον Gauthier Gallon σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

89'

Ο Billal Brahimi από την ομάδα Ανζέ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

89'

Η ομάδα Ανζέ ξεκινάει αντεπίθεση

89'

Ο Mamadou Camara κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Danijel Petkovic μπλοκάρει εύκολα

89'

Ο Florian Tardieu από την ομάδα Τρουά εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

88'
Απόκρουση

Ο Vincent Manceau απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

88'
Γέμισμα

Ο Florian Tardieu εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Waniss Taibi

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Waniss Taibi από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Tristan Dingome

87'

87'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Billal Brahimi

86'

86'
Σέντρα

Ο Giulian Biancone κάνει τη σέντρα

85'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Vincent Manceau

85'

Κατοχή: Ανζέ: 46%, Τρουά: 54%.

84'

84'

84'

Ο Rodrigue Casimir Ninga δίνει τη θέση του στον Waniss Taibi

83'

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Mangani από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Mama Balde

82'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

82'
Σέντρα

Ο Billal Brahimi κάνει τη σέντρα

82'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Ο Dylan Chambost δίνει τη θέση του στον Tristan Dingome

81'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

80'

Ο Nabil Bentaleb τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yoann Salmier

80'

Κατοχή: Ανζέ: 45%, Τρουά: 55%.

79'

Ο Nabil Bentaleb από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

78'

Ελεύθερο για την ομάδα Ανζέ

78'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Dylan Chambost της ομάδας Τρουά. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

78'

77'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

Η ομάδα Τρουά εκδηλώνει επίθεση

75'

75'

75'

Κατοχή: Ανζέ: 47%, Τρουά: 53%.

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Mangani από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Xavier Chavalerin

74'

74'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

74'

74'

Ο Jimmy Cabot είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Pierrick Capelle

74'

Ο Brandon Domingues δίνει τη θέση του στον Mamadou Camara

73'

Ο Jimmy Cabot είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

73'

73'

Ο Jimmy Cabot επιστρέφει στο γήπεδο.

73'

Ο Florian Tardieu από την ομάδα Τρουά κάνει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως μπλοκάρεται

73'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

73'
Σέντρα

Ο Brandon Domingues κάνει τη σέντρα

72'

71'

71'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Jimmy Cabot να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

70'

70'

70'

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Jimmy Cabot

69'

69'

Η ομάδα Ανζέ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

69'
Σέντρα

Ο Abdu από την ομάδα Τρουά κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

68'

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Batista Mendy από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Florian Tardieu

66'

Ο Angelo Fulgini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dylan Chambost

66'

66'
Σέντρα

65'

Κατοχή: Ανζέ: 48%, Τρουά: 52%.

65'

64'

Ο Florian Tardieu από την ομάδα Τρουά προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

63'

Καλή ενέργεια από τον Gerson Rodrigues ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'
Σέντρα

Ο Abdu κάνει τη σέντρα

62'
Σέντρα

Ο Mathias Pereira-Lage κάνει τη σέντρα

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Mangani από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Abdu

61'

Ο Erik Palmer-Brown από την ομάδα Τρουά κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Rodrigue Casimir Ninga

61'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

60'

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdu από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Jimmy Cabot

60'
Σέντρα

Ο Brandon Domingues από την ομάδα Τρουά εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

59'
Απόκρουση

Ο Yoann Salmier απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

59'

Ο Nabil Bentaleb από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

59'

58'

58'

Το σουτ του Rodrigue Casimir Ninga μπλοκάρεται

58'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

58'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

58'

Η ομάδα Ανζέ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Tardieu από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Angelo Fulgini

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Manceau από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Mama Balde

57'

Η ομάδα Ανζέ έχει την κατοχή της μπάλας

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Yoann Salmier

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yoann Salmier από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Jimmy Cabot

56'
Απόκρουση

Ο Danijel Petkovic απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

56'
Γέμισμα

Ο Dylan Chambost εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

56'

Ο Vincent Manceau τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mama Balde

55'

55'

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Florian Tardieu

54'

53'

52'

Ελεύθερο για την ομάδα Τρουά

52'

Ο Billal Brahimi από την ομάδα Ανζέ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

52'

51'

50'

Ο Xavier Chavalerin υποπίπτει σε χέρι

50'

50'
Σέντρα

Ο Mama Balde από την ομάδα Τρουά προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

50'

49'

49'

Ο Dylan Chambost από την ομάδα Τρουά εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

49'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Brandon Domingues από την ομάδα Τρουά στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

49'

Η ομάδα Τρουά ξεκινάει αντεπίθεση

49'

Ο Ismael Traore από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Gauthier Gallon βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

48'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brandon Domingues από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Angelo Fulgini

48'

47'

46'

Ο Oualid El Hajjam δίνει τη θέση του στον Mama Balde

46'

45+1'

45+1'

Ο Gerson Rodrigues κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Danijel Petkovic μπλοκάρει εύκολα

45+1'
Σέντρα

45+1'
Απόκρουση

Ο Mathias Pereira-Lage απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45'
Σέντρα

45'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

45'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

44'

43'

43'
Σέντρα

43'

42'

Ένας παίκτης της ομάδας Ανζέ σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Gauthier Gallon μάζεψε την μπάλα.

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Erik Palmer-Brown από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Billal Brahimi

41'

Ο Abdu από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jimmy Cabot

40'

39'

Η ομάδα Τρουά παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

39'

39'

38'

Ο Billal Brahimi αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

38'

Ο Gauthier Gallon κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

38'
Γέμισμα

Ο Thomas Mangani εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oualid El Hajjam από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Rodrigue Casimir Ninga

38'

37'

37'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thomas Mangani της ομάδας Ανζέ ευστοχεί στο πέναλτι με το αριστερό πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Gauthier Gallon έπεσε αριστερά.

36'

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Giulian Biancone

35'

Ο Giulian Biancone είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

35'

Κατοχή: Ανζέ: 50%, Τρουά: 50%.

35'

35'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Giulian Biancone από την ομάδα Τρουά υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Mathias Pereira-Lage.

33'

33'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά είχε προσπάθεια εκτός στόχου

33'
Γέμισμα

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Manceau από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Abdu

32'

31'

30'

30'

30'
Απόκρουση

Ο Ismael Traore απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

30'
Σέντρα

Ο Xavier Chavalerin κάνει τη σέντρα

29'

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nabil Bentaleb από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Florian Tardieu

27'

26'

25'

Κατοχή: Ανζέ: 54%, Τρουά: 46%.

24'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Yoann Salmier από την ομάδα Τρουά υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Billal Brahimi.

24'

Ο Abdu από την ομάδα Τρουά είναι σε θέση οφσάιντ

23'

22'

22'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Angelo Fulgini της ομάδας Ανζέ. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

21'

21'

20'

Κατοχή: Ανζέ: 52%, Τρουά: 48%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Dylan Chambost

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Oualid El Hajjam

18'

Ο Batista Mendy από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

18'

Ο Gerson Rodrigues από την ομάδα Τρουά κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Thomas Mangani

18'

17'

17'

Το σουτ του Billal Brahimi μπλοκάρεται

17'

Ο Batista Mendy από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

17'
Σέντρα

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

16'

Ο Dylan Chambost κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Danijel Petkovic μπλοκάρει εύκολα

16'
Σέντρα

15'

Κατοχή: Ανζέ: 58%, Τρουά: 42%.

14'
Απόκρουση

14'

Ο Florian Tardieu από την ομάδα Τρουά εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

13'

13'

12'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Batista Mendy για την ομάδα Ανζέ. Ο Brandon Domingues σταματάει την φάση.

11'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Brandon Domingues αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

11'

Ο Gerson Rodrigues κάνει το σουτ, ο Danijel Petkovic αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

10'

Ο Abdu από την ομάδα Τρουά στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

10'

10'

10'
Απόκρουση

10'
Γέμισμα

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brandon Domingues από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Mathias Pereira-Lage

9'

8'

8'
Σέντρα

8'

7'

6'

Ο Oualid El Hajjam από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Billal Brahimi

6'

5'

Ο Brandon Domingues από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Thomas Mangani

5'

Κατοχή: Ανζέ: 71%, Τρουά: 29%.

5'

4'

3'

3'

2'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

2'

1'

Η ομάδα Τρουά είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Raymond Kopa, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Απρόβλεπτη «μάχη» στη Βρετάνη

Η Ανζέ φιλοξενεί την Τρουά για την 22η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Λοριάν, ενώ οι φιλοξενούμενοι θριάμβευσαν στο «σπίτι» της Μονπελιέ.

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί με 5000 οπαδούς στις εξέδρες ως μέτρο πρόληψης κατά της εξάπλωσης της πανδημίας του κορωνοϊού.

ΑΝΖΕ

Επέστρεψε μετά από πολύ καιρό στους αγώνες, καθώς στην προηγούμενη «στροφή» έπαιξε το πρώτο της ματς για το 2022, μια και είχε αναβληθεί το παιχνίδι με τη Σεντ Ετιέν λόγω κορωνοϊού. Μάλιστα ορίστηκε για την προσεχή Τετάρτη (26/1). Δοκιμάστηκε στην έδρα της Λοριάν σε γειτονικό ντέρμπι που τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) κι έχει ήδη ξεχαστεί απ’ όλους. Στο 14’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντουμπιά με απευθείας κόκκινη κάρτα για απρόσεκτο μαρκάρισμα. Ήταν υποχρεωμένη εκ των πραγμάτων να αμυνθεί μαζικά στη συνέχεια. Ανησύχησε μόνο μία φορά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη αναχαίτισε δίχως κόπο τις επιθέσεις των «μπακαλιάρων». Δεν δίστασε να ψάξει το γκολ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξή του σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο οι επιθετικοί της αποδείχτηκαν άστοχοι.

Η Ανζέ συμπλήρωσε τρεις αναμετρήσεις στις οποίες δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο «τρίποντο», μετρώντας στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δύο ήττες και μία ισοπαλία. Έχει μαζέψει 27 βαθμούς και στέκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αν πραγματοποιήσει έναν αξιοπρεπή δεύτερο γύρο δεν πρόκειται να κινδυνεύσει και θα πετύχει δίχως άγχος την επίτευξη της σωτηρίας. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς της ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Ζεράλντ Μπατίκλ υπογράμμισε: «Έμεινα ικανοποιημένος με το βαθμό που πήραμε στον αγώνα με την Ανζέ. Υπήρχε αλληλεγγύη παρά τις δυσκολίες που υπήρξαν και το μόνο που με στεναχώρησε ήταν ότι δεν κερδίσαμε γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε σκοράρει σε κάποιες ευκαιρίες. Είναι σημαντικό να αποκτήσουμε ρυθμό γιατί είχαμε να παίξουμε πολύ καιρό εξαιτίας του Covid και ο βαθμός ετοιμότητας μας δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός».

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο και θα εκτίσει την ποινή του ο αριστερός μπακ Ντουμπιά (14/0). Ανέτοιμος ο αμυντικός Τομά (18/2). Λείπουν στο Κόπα Άφρικα ο αμυντικός Εμπός, οι μέσοι Ουναΐ (18/2) και Μπουφάλ (18/5) και ο στράικερ Μπαοκέν (17/2). Μακροχρόνιος απών ο αμυντικός χαφ Ουντ Καλέντ.

ΤΡΟΥΑ

Μεσοβδόμαδα ταξίδεψε στην πόλη Μονπελιέ για να δοκιμαστεί εκτός έδρας από την τοπική και ομώνυμη ομάδα σε εξ αναβολής αναμέτρηση. Ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και «δραπέτευσε» μ’ ένα τεράστιο «διπλό» (0-1). Έπαιξε αρκετά αμυντικά στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και κατάφερε να μην κινδυνεύσει σοβαρά, δίχως πάντως και η ίδια να φτάσει με απειλητικές διαθέσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Τρία λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Σαβανιέ πάτησε έναν παίκτη της και μετά από χρήση VAR αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ κι επιτέθηκε αναζητώντας το γκολ της νίκης. Το βρήκε στο 74’ με «κεραυνό» του Σαβαλεράν και μπήκε σε θέση «οδηγού». Διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και το σφύριγμα της λήξης ακούστηκε σαν μελωδία στα αυτιά των ποδοσφαιριστών της.

Με αυτόν τον τρόπο η Τρουά πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» μετά από τέσσερις αναμετρήσεις στις οποίες δεν είχε καταφέρει να χαμογελάσει. Οι νεοφώτιστοι είχαν κερδίσει τελευταία φορά την πρώτη μέρα του Δεκέμβρη τη Λοριάν. Η συγκομιδή των 20 βαθμών τους φέρνει στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας τρεις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Διαθέτουν την τρίτη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία με μόλις 19 γκολ στο ενεργητικό τους. Τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under.

«Η νίκη με τη Μονπελιέ ήταν σημαντική για την ομάδα μου αλλά και για μένα διότι ήταν η πρώτη μου νίκη στη Λιγκ 1. Είχαμε σχέδιο, πειθαρχία και διάθεση για αυτοθυσία. Οι παίκτες μου ακολούθησαν κατά γράμμα όσα τους ζήτησα. Είναι στο χέρι μας να έχουμε την ίδια συμπεριφορά και να πραγματοποιήσουμε ίδιες εμφανίσεις και στη συνέχεια. Η ομάδα θα ενισχυθεί και με την επιστροφή παικτών που λείπουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Μπρούνο Ιρλ.

Αγωνιστικά Νέα: Λείπουν στο Κόπα Άφρικα ο πλάγιος μπακ Καμπορέ (17/0), ο μέσος Ενγκεσάμ (19/0) και ο στράικερ Τουζγκάρ (15/2), όχι ο εξτρέμ Μπαλντέ (17/3) ο οποίος επέστρεψε. Τραυματίες ο στόπερ Ραμί (9/2) ο μπακ Κονέ (12/0), ο μεσοεπιθετικός Ριπάρ (18/1) ο φορ Χιουν-Γιουν (9/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Ανζέ δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που ξεκίνησε εντυπωσιακά τη σεζόν, ωστόσο παραμένει ένα σκληρό σύνολο που σπανίως παραδίνεται χωρίς να εξαντλήσει όλες τις δυνάμεις του. Δεν μπορεί να υποστηρίξει κανείς το ίδιο για την Τρουά, με τους νεοφώτιστους να μην πείθουν σε καμία περίπτωση με την απόδοσή τους και να αποτελούν ένα από τα φαβορί για τον υποβιβασμό, έστω κι αν «άλωσαν» μεσοβδόμαδα την έδρα της Μονπελιέ. Παράλληλα θα παρουσιαστούν κουρασμένοι μετά τον εκτός έδρας αγώνα που έδωσαν μεσοβδόμαδα με τη Μονπελιέ. Δεν θα εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους και θα στραφούμε στα 2-3 γκολ.

• Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Τρουά, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ανζέ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.65 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1