• Γήπεδο: Stade Auguste Delaune
  • Χωρητικότητα: 21684
  • Θεατές: 20116
90+7'

Υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το καθοριστικό γκολ.

90+7'

90+7'

20116 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Ρεμς: 54%, Λανς: 46%.

90+6'

Ο Yunis Abdelhamid από την ομάδα Ρεμς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+6'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+6'

Ο Therence Koudou σταματά επιτυχώς το σουτ

90+6'

Ο Morgan Guilavogui της ομάδας Λανς παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

90+5'

Η σέντρα από τον Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+5'

Ο Yunis Abdelhamid από την ομάδα Ρεμς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Przemyslaw Frankowski

90+4'

Ο Emmanuel Agbadou πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90+4'

Η ομάδα Ρεμς εκδηλώνει επίθεση

90+4'

Η ομάδα Ρεμς εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Yunis Abdelhamid για την ομάδα Ρεμς. Ο Brice Samba σταματάει την φάση.

90+1'

Ο Brice Samba από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Ο Keito Nakamura από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'

Η ομάδα Λανς εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90'

89'

Ο Therence Koudou από την ομάδα Ρεμς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Przemyslaw Frankowski

88'

Η ομάδα Ρεμς εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

87'

87'

Ο Jhoanner Chavez δίνει τη θέση του στον Massadio Haidara

86'

Ο Junya Ito δίνει τη θέση του στον Benjamin Stambouli

86'

Ο Abdukodir Khusanov υποπίπτει σε χέρι

86'

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεμς

85'

Κατοχή: Ρεμς: 53%, Λανς: 47%.

85'

Ο Jhoanner Chavez από την ομάδα Λανς δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

85'

Ο Przemyslaw Frankowski τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

85'

84'

83'

Η ομάδα Λανς εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

82'

Ο Sergio Akieme δίνει τη θέση του στον Therence Koudou

81'

Ο Angelo Fulgini δίνει τη θέση του στον David Costa

81'

Ο Teddy Teuma δίνει τη θέση του στον Mohamed Daramy

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marshall Munetsi από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Abdukodir Khusanov

81'

80'

80'

Κατοχή: Ρεμς: 56%, Λανς: 44%.

80'

79'

Ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς είναι σε θέση οφσάιντ

77'

77'

Ο Morgan Guilavogui από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

76'

Η σέντρα από τον Jhoanner Chavez από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

76'

Η ομάδα Λανς εκδηλώνει επίθεση

75'

Κατοχή: Ρεμς: 57%, Λανς: 43%.

74'

Ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

74'

Ο Junya Ito από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

74'

Ο Abdukodir Khusanov απομακρύνει τη μπάλα

74'

73'

72'

72'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

72'

71'

70'

Ο Oumar Diakite δίνει τη θέση του στον Amir Richardson

70'

Ο Reda Khadra δίνει τη θέση του στον Keito Nakamura

70'

Ο Reda Khadra σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Brice Samba ελέγχει την φάση

70'

70'

Κατοχή: Ρεμς: 58%, Λανς: 42%.

69'

68'

Ο Adrien Thomasson δίνει τη θέση του στον Florian Sotoca

68'

Ο Nampalys Mendy δίνει τη θέση του στον Neil El Aynaoui

67'

Ο Wesley Said δίνει τη θέση του στον Morgan Guilavogui

67'

Ο Angelo Fulgini χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

67'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

67'

Ο Wesley Said τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

67'

Η ομάδα Λανς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

67'

67'

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Facundo Medina

66'

Ο Facundo Medina τιμωρείται για σπρώξιμο στον Junya Ito

66'

Ελεύθερο για την ομάδα Λανς

66'

Ο Oumar Diakite χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

66'

Ο Oumar Diakite από την ομάδα Ρεμς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

66'

Ο Emmanuel Agbadou τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

66'

Η ομάδα Ρεμς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

65'

Κατοχή: Ρεμς: 59%, Λανς: 41%.

65'

64'

64'

Ο Oumar Diakite από την ομάδα Ρεμς είναι σε θέση οφσάιντ

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wesley Said από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Marshall Munetsi

62'

Ο Thomas Foket κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

Ο Salis Abdul Samed κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

60'

60'

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Sergio Akieme

59'

57'

57'

56'

56'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

56'

Ο Yunis Abdelhamid σταματά επιτυχώς το σουτ

56'

Ο Nampalys Mendy της ομάδας Λανς παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

56'

Η σέντρα από τον Wesley Said από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

55'

55'

Το σουτ του Angelo Fulgini μπλοκάρεται

55'

Κατοχή: Ρεμς: 60%, Λανς: 40%.

54'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

53'

VAR - ΚΑΡΤΑ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανή κάρτα για τον παίκτη της ομάδας Ρεμς.

53'

Ο Przemyslaw Frankowski είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

52'

51'

Κίτρινη κάρτα για τον Joseph Okumu

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joseph Okumu από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Przemyslaw Frankowski

51'

50'

Ο Kevin Danso σταματά επιτυχώς το σουτ

50'

Το σουτ του Oumar Diakite μπλοκάρεται

50'

50'

Κατοχή: Ρεμς: 61%, Λανς: 39%.

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nampalys Mendy από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Marshall Munetsi

49'

49'

Ο Yunis Abdelhamid υποπίπτει σε χέρι

47'

47'

Ο Marshall Munetsi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nampalys Mendy

46'

46'

Ο Facundo Medina απομακρύνει τη μπάλα

46'

45+5'

Η ομάδα Ρεμς είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν το αποφασιστικό γκολ.

45+5'

45+5'

45+3'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Junya Ito για την ομάδα Ρεμς. Ο Angelo Fulgini σταματάει την φάση.

45+1'

Ο Przemyslaw Frankowski έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+1'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Wesley Said της ομάδας Λανς σκοράρει με κεφαλιά

45+1'

45+1'

45+1'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45'

Κατοχή: Ρεμς: 64%, Λανς: 36%.

45'

Ο Sergio Akieme τιμωρείται για σπρώξιμο στον Przemyslaw Frankowski

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Nampalys Mendy

44'

43'

40'

Ο Junya Ito έδωσε την ασίστ για το γκολ.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Oumar Diakite της ομάδας Ρεμς «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Oumar Diakite

40'

Ο Junya Ito τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

40'

Η σέντρα από τον Junya Ito από την ομάδα Ρεμς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

40'

40'

40'

40'

40'

Κατοχή: Ρεμς: 65%, Λανς: 35%.

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emmanuel Agbadou από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Facundo Medina

38'

Ο Wesley Said από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

37'

37'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wesley Said από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Joseph Okumu

35'

Κατοχή: Ρεμς: 66%, Λανς: 34%.

34'

34'

33'

32'

Το παιχνίδι είναι σε αναμονή λόγω βεγγαλικών στο γήπεδο

31'

31'

Ο Teddy Teuma από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

31'

30'

Κατοχή: Ρεμς: 67%, Λανς: 33%.

30'

27'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Reda Khadra ανέτρεψε τον Przemyslaw Frankowski από πίσω και δόθηκε φάουλ

27'

27'

27'

Η ομάδα Ρεμς έχει την κατοχή της μπάλας

25'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Thomasson από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Teddy Teuma

23'

23'

23'

Ο Oumar Diakite είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

23'

Ο Adrien Thomasson είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

22'

21'

Κίτρινη κάρτα για τον Oumar Diakite

21'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Oumar Diakite για την ομάδα Ρεμς. Ο Adrien Thomasson σταματάει την φάση.

20'

20'

18'

Κίτρινη κάρτα για τον Abdukodir Khusanov

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdukodir Khusanov από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Oumar Diakite

18'

18'

18'

Ο Oumar Diakite αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

17'

15'

Ο Wesley Said τιμωρείται για σπρώξιμο στον Joseph Okumu

15'

14'

12'

12'

11'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

11'

11'

10'

10'

10'

9'

9'

Ο Reda Khadra από την ομάδα Ρεμς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kevin Danso

8'

8'

7'

6'

5'

Κατοχή: Ρεμς: 33%, Λανς: 67%.

5'

4'

4'

3'

2'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, αλλά ποδόσφαιρο παίζεται.

1'

Η βροχή κάνει δύσκολες τις συνθήκες για τους παίκτες

1'

Η ομάδα Λανς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Auguste Delaune, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Θέλουν να συνέλθουν οι «ερυθρόλευκοι», κουρασμένοι οι «χρυσοκόκκινοι»

Η Ρεμς υποδέχεται τη Λανς στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Λοριάν, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας το Στρασβούργο.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στη Βρετάνη ούτως ώστε να δοκιμαστεί εκτός έδρας από τη Λοριάν, σ’ ένα παιχνίδι που θεωρητικά είχε τον πρώτο λόγο. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και των προσδοκιών και ηττήθηκε «καθαρά» με 2-0. Δυσκολεύτηκε πολύ στο αμυντικό σκέλος κι ανησύχησε δύο φορές στο πρώτο μέρος, με τον Πάνο Κατσέρη να δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στο αριστερό άκρο της άμυνάς της. Ωστόσο έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί όταν η προσπάθεια του Νακαμούρα αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή. Στην επανάληψη παρέμεινε άσχημη η εικόνα της και στο 69’ ο Μπαμπά με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ Ντιούφ για το 1-0. Δεν έβγαλε αντίδραση κι απλώς επιτέθηκε μαζικά κι άναρχα. Το «πλήρωσε» στο 86’ με τον Μπακαγιόκο να σημειώνει το 2-0 και να τη ρίχνει οριστικά και αμετάκλητα στο καναβάτσο.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη «σφαλιάρα» που δέχτηκε η Ρεμς και παράλληλα συμπλήρωσε και μία τριάδα αγώνων στους οποίους δεν έχει χαμογελάσει, καθώς είχε προηγηθεί η ισοπαλία με τη Ναντ. Δεν τα καταφέρνει καλά τον τελευταίο καιρό και υπάρχει προβληματισμός στο εσωτερικό της, με το πρόσημο της πορείας της μέχρι στιγμής πάντως να παραμένει αναμφίβολα θετικό. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν συγκεντρώσει 30 βαθμούς και στέκονται ακριβώς στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και πιο συγκεκριμένα στην 9η θέση, υστερώντας στην ισοβαθμία με τη Μαρσέιγ. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under και No Goal.

Ο τεχνικός του συλλόγου Βιλ Στιλ τόνισε: «Βρισκόμαστε σε μία κακή περίοδο της σεζόν για εμάς αλλά δεν σημαίνει κάτι. Όλες οι ομάδες βιώνουν τέτοιες καταστάσεις και είμαστε υποχρεωμένοι να βγούμε πιο δυνατά. Είναι απογοητευτικό διότι δεν εξελίσσονται καλά τα πράγματα όμως τώρα είναι που θα χρειαστεί να παραμείνουμε ενωμένοι, να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά και να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα».

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες ο αριστερός μπακ Ντε Σμετ (20/0). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο μπακ Μπουσί (3/0) και ο μέσος Ατανγκανά (7/0). Γύρισε από το Κόπα Άφρικα ο μεσοεπιθετικός Ντιακιτέ (14/2).

Την περασμένη Πέμπτη κλήθηκε να αντιμετωπίσει μπροστά στο κοινό της τη Φράιμπουργκ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, με τη ρεβάνς να ακολουθεί την προσεχή Πέμπτη στη Γερμανία. Το 0-0 άφησε τα πάντα «ανοιχτά». Συνολικά δεν ήταν ανώτερη όμως της ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ και θα μπορούσε ακόμα και να είχε κερδίσει.

Μερικά εικοσιτετράωρα νωρίτερα είχε δώσει ξανά αγώνα στο «Μπολάρ» κι έπρεπε να επιβεβαιώσει τον χαρακτηρισμό του φαβορί κόντρα στο Στρασβούργο. Το έκανε κι επικράτησε εύκολα, άνετα και δίκαια με 3-1. Μπήκε δυνατά στο ματς κι έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε από νωρίς σε θέση «οδηγού» και θα έκανε πιο εύκολο το έργο της. Το βρήκε στο 16’ με τον Γουαΐ έπειτα από ασίστ του Περέιρα Ντα Κόστα. Ο δημιουργός έγινε σκόρερ στο 30’ και με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0. Αν και δεν είχε ανησυχήσει ούτε μία φορά ο γκολκίπερ Σαμπά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντελέν στο 43’. Δεν επηρεάστηκε πάντως από τη συγκεκριμένη εξέλιξη και στο 58’ ο Σοτοκά με ωραία λόμπα διαμόρφωσε το 3-1. Διαχειρίστηκε άψογα το σκορ στη συνέχεια και δίχως να αγχωθεί καθόλου έφτασε στην επικράτηση.

Η Λανς δεδομένα έχει καλές και κακές στιγμές στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Τώρα το «φεγγάρι» είναι ευχάριστο κι έχει «χτίσει» ένα μικρό σερί τριών επιτυχιών, ελπίζοντας ότι θα τις κάνει ακόμα περισσότερες, έστω κι αν το πρόγραμμα είναι πιο «βαρύ» εξαιτίας των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων. Η συγκομιδή των 35 πόντων φέρνει τους «χρυσοκόκκινους» στην πρώτη εξάδα της κατάταξης και πιο συγκεκριμένα στην 6η θέση. Φυσικά ο στόχος τους είναι να εξασφαλίσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς τους στη Λιγκ 1 ήταν Under.

«Η ομάδα μου έτσι όπως θέλω να τη βλέπω ήταν αυτή που παρουσιάστηκε στον αγώνα με το Στρασβούργο. Το επίπεδό μας ήταν άκρως ικανοποιητικό. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι με τη Ρεμς ανάμεσα από δύο ευρωπαϊκά ματς και θα πρέπει να μπορέσουμε να διατηρήσουμε την ταυτότητά μας και να μην χάσουμε τη συγκέντρωση και τη συνοχή μας» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Φρανκ Εζ.

Αγωνιστικά Νέα: Στα «πιτς» ο αριστερός μπακ Μασάδο (12/3). Μακροχρόνιος απών μέσος Καμπό (-).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι είναι αυτό ανάμεσα στη Ρεμς και τη Λανς. Η αλήθεια είναι ότι οι δύο ομάδες βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικό μομέντουμ, με τους «ερυθρόλευκους» να απογοητεύουν τον τελευταίο καιρό και να συνδυάζονται οι ήττες τους με άσχημα αποτελέσματα, ενώ οι «χρυσοκόκκινοι» έχουν «χτίσει» ένα μικρό σερί επιτυχιών αλλά είναι και κουρασμένοι μετά το πρώτο ματς με τη Φράιμπουργκ για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, με το δεύτερο να ακολουθεί άμεσα. Το στιλ πάντως που παίζουν οι γηπεδούχοι μας... οδηγεί στο Over και θα πάρουμε το ρίσκο σε αρκετά καλή απόδοση.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Λανς, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.81 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1