21+

Μπόχουμ - Βόλφσμπουργκ

9/1/2022 18:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 322
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 839 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βόλφσμπουργκ - Μπόχουμ στις 20/4/2024

• Χωρητικότητα: 29299
90+4'

Η ομάδα Μπόχουμ είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+4'

90+4'

Κατοχή: Μπόχουμ: 52%, Βόλφσμπουργκ: 48%.

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Antwi-Adjej από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Renato Steffen

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Βόλφσμπουργκ

90+3'

Πως το έχασε αυτό; Ο Eduard Loewen έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

90+3'
Σέντρα

Ο Maxim Leitsch κάνει τη σέντρα

90+2'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Ο Eduard Loewen από την ομάδα Μπόχουμ είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Η ομάδα Μπόχουμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Ο Manuel Riemann κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+1'
Σέντρα

Ο Maximilian Arnold κάνει τη σέντρα

90+1'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

90'

Η ομάδα Μπόχουμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Bartosz Bialek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Armel Bella-Kotchap

88'
Απόκρουση

Ο John Anthony Brooks απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

88'
Σέντρα

Ο Danilo Soares κάνει τη σέντρα

88'

Η ομάδα Μπόχουμ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

87'

Ο Renato Steffen από την ομάδα Βόλφσμπουργκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

87'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Renato Steffen για την ομάδα Βόλφσμπουργκ. Ο Sebastian Polter σταματάει την φάση.

87'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

87'

Ο Elvis Rexhbecaj δίνει τη θέση του στον Robert Tesche

86'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ εκδηλώνει επίθεση

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπόχουμ

85'

Κατοχή: Μπόχουμ: 53%, Βόλφσμπουργκ: 47%.

85'

Ο Felix Nmecha αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

84'
Απόκρουση

Ο Danilo Soares απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

84'
Σέντρα

Ο Felix Nmecha κάνει τη σέντρα

84'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

83'

Το σουτ του Bartosz Bialek μπλοκάρεται

83'

82'

82'

82'

Ο Milos Pantovic δίνει τη θέση του στον Eduard Loewen

82'
Απόκρουση

Ο Maxim Leitsch απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'
Σέντρα

Ο Yannick Gerhardt κάνει τη σέντρα

81'

80'

Ο Danilo Soares από την ομάδα Μπόχουμ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

80'

Κατοχή: Μπόχουμ: 54%, Βόλφσμπουργκ: 46%.

80'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Danilo Soares για την ομάδα Μπόχουμ. Ο Maxence Lacroix σταματάει την φάση.

79'

78'

Ο Takuma Asano δίνει τη θέση του στον Christopher Antwi-Adjej

78'

Ο Jerome Roussillon δίνει τη θέση του στον Bartosz Bialek

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maximilian Arnold από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Anthony Losilla

78'

Το σουτ του Ridle Baku μπλοκάρεται

77'

77'

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastiaan Bornauw από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Milos Pantovic

75'

Κατοχή: Μπόχουμ: 55%, Βόλφσμπουργκ: 45%.

74'
Απόκρουση

Ο Jerome Roussillon απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'
Σέντρα

Ο Elvis Rexhbecaj κάνει τη σέντρα

74'

73'

Η ομάδα Μπόχουμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

72'

Ο Milos Pantovic από την ομάδα Μπόχουμ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

72'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Takuma Asano από την ομάδα Μπόχουμ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

71'

Ο Ridle Baku από την ομάδα Βόλφσμπουργκ είναι σε θέση οφσάιντ

71'

Ο Milos Pantovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wout Weghorst

71'

70'

70'

70'

Η ομάδα Μπόχουμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

69'

Ο Felix Nmecha σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Manuel Riemann ελέγχει την φάση

69'

69'
Κακό κοντρόλ

Ο Armel Bella-Kotchap από την ομάδα Μπόχουμ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

69'
Γέμισμα

Ο Elvis Rexhbecaj εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxence Lacroix από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Elvis Rexhbecaj

68'

Η ομάδα Μπόχουμ έχει την κατοχή της μπάλας

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον John Anthony Brooks

65'

65'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Milos Pantovic από την ομάδα Μπόχουμ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα!

65'
Σέντρα

Ο Gerrit Holtmann κάνει τη σέντρα

64'

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Gamboa από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Yannick Gerhardt

63'

63'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

62'

62'

61'

Ο Gian-Luca Waldschmidt δίνει τη θέση του στον Felix Nmecha

61'

Ο Maximilian Philipp δίνει τη θέση του στον Renato Steffen

61'

Ο Gerrit Holtmann αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

61'

Ο Gerrit Holtmann από την ομάδα Μπόχουμ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

61'

Η ομάδα Μπόχουμ ξεκινάει αντεπίθεση

61'

Ο Maximilian Arnold σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Manuel Riemann ελέγχει την φάση

61'

60'

Το σουτ του Maximilian Philipp μπλοκάρεται

60'

Ο Maximilian Arnold από την ομάδα Βόλφσμπουργκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

60'

60'
Απόκρουση

Ο Armel Bella-Kotchap απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

59'
Σέντρα

Ο Jerome Roussillon κάνει τη σέντρα

59'

59'

59'

58'

58'

Ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

58'
Σέντρα

Ο Cristian Gamboa κάνει τη σέντρα

57'

Το σουτ του Milos Pantovic μπλοκάρεται

57'

56'

55'

55'

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maximilian Arnold από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Elvis Rexhbecaj

54'

54'

Ο Ridle Baku από την ομάδα Βόλφσμπουργκ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

54'
Σέντρα

53'

53'

52'

52'

50'

50'

50'
Απόκρουση

Ο Armel Bella-Kotchap απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'
Σέντρα

49'

Ο Armel Bella-Kotchap επιστρέφει στο γήπεδο.

49'

49'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Armel Bella-Kotchap να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

48'

Ο Armel Bella-Kotchap είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

48'

48'

Ο Anthony Losilla κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Koen Casteels μπλοκάρει εύκολα

48'
Γέμισμα

47'

Ο Gian-Luca Waldschmidt τιμωρείται για σπρώξιμο στον Cristian Gamboa

47'

47'
Απόκρουση

Ο Sebastiaan Bornauw απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'
Σέντρα

46'

Ο Ridle Baku σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Manuel Riemann ελέγχει την φάση

46'

46'

45+2'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+2'

45+2'

45+2'
Απόκρουση

Ο Koen Casteels απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+2'

Ο Elvis Rexhbecaj από την ομάδα Μπόχουμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ridle Baku από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Elvis Rexhbecaj

45'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

44'

44'

43'

43'
Απόκρουση

Ο Sebastian Polter απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

43'
Γέμισμα

Ο Maximilian Arnold εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

42'

Ο Armel Bella-Kotchap τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wout Weghorst

42'

42'

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Maximilian Arnold

42'

41'

41'

40'
Σέντρα

Ο Elvis Rexhbecaj από την ομάδα Μπόχουμ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

40'

40'

39'
Απόκρουση

Ο Sebastiaan Bornauw από την ομάδα Βόλφσμπουργκ είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

39'
Γέμισμα

Ο Milos Pantovic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxence Lacroix από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Takuma Asano

38'

37'

36'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxence Lacroix από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Sebastian Polter

35'

35'

Ο Elvis Rexhbecaj από την ομάδα Μπόχουμ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Ridle Baku

34'

Ο Koen Casteels κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

34'
Γέμισμα

Ο Danilo Soares εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

33'

Ο Gian-Luca Waldschmidt από την ομάδα Βόλφσμπουργκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

33'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Gian-Luca Waldschmidt για την ομάδα Βόλφσμπουργκ. Ο Elvis Rexhbecaj σταματάει την φάση.

33'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gian-Luca Waldschmidt από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Anthony Losilla

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maximilian Philipp από την ομάδα Βόλφσμπουργκ ανατρέπει τον Danilo Soares

30'

Κατοχή: Μπόχουμ: 51%, Βόλφσμπουργκ: 49%.

30'

30'
Απόκρουση

30'
Σέντρα

Ο Ridle Baku κάνει τη σέντρα

29'

29'

Ο Jerome Roussillon αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

29'

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Jerome Roussillon

28'

27'
Απόκρουση

27'

26'

Σουτ του Ridle Baku βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

26'

26'
Σέντρα

25'

25'

Ο Jerome Roussillon από την ομάδα Βόλφσμπουργκ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

25'

Κατοχή: Μπόχουμ: 57%, Βόλφσμπουργκ: 43%.

24'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Milos Pantovic για την ομάδα Μπόχουμ. Ο Maximilian Philipp σταματάει την φάση.

24'

24'

Το σουτ του Sebastiaan Bornauw μπλοκάρεται

24'
Απόκρουση

24'
Γέμισμα

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elvis Rexhbecaj από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Yannick Gerhardt

23'

23'

Ο Elvis Rexhbecaj πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

22'

22'
Σέντρα

21'

21'

Ο Danilo Soares από την ομάδα Μπόχουμ στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

21'

Ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

21'

Ο Milos Pantovic από την ομάδα Μπόχουμ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

20'

20'

Κατοχή: Μπόχουμ: 56%, Βόλφσμπουργκ: 44%.

19'

18'
Απόκρουση

18'
Γέμισμα

18'

Ο John Anthony Brooks τιμωρείται για σπρώξιμο στον Milos Pantovic

17'

Ο Sebastiaan Bornauw τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sebastian Polter

16'

16'

Ο Maxim Leitsch τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wout Weghorst

15'

15'

Ο Milos Pantovic σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Koen Casteels του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

15'

14'

13'

Ο Jerome Roussillon από την ομάδα Βόλφσμπουργκ είναι σε θέση οφσάιντ

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elvis Rexhbecaj από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Wout Weghorst

13'

Ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sebastiaan Bornauw

12'
Απόκρουση

12'
Σέντρα

11'

11'
Σέντρα

Ο Milos Pantovic κάνει τη σέντρα

11'
Απόκρουση

11'
Γέμισμα

Ο Anthony Losilla εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

11'

Ο Sebastiaan Bornauw τιμωρείται για σπρώξιμο στον Elvis Rexhbecaj

10'

10'

9'

9'

Καλή ενέργεια από τον Yannick Gerhardt ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

9'

Ο Maximilian Philipp από την ομάδα Βόλφσμπουργκ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

8'

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastian Polter από την ομάδα Μπόχουμ ανατρέπει τον Sebastiaan Bornauw

6'

6'

6'
Σέντρα

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

Ο John Anthony Brooks κάνει τη σέντρα

5'
Απόκρουση

Ο Manuel Riemann απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

5'
Σέντρα

5'

Κατοχή: Μπόχουμ: 67%, Βόλφσμπουργκ: 33%.

5'
Απόκρουση

5'

5'
Απόκρουση

Ο Jerome Roussillon απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

4'

4'
Απόκρουση

Ο Sebastiaan Bornauw απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

4'

3'

Σουτ του Takuma Asano βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

3'

3'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

2'

2'

2'

1'

1'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, εξαιτίας των μέτρων προστασίας για την πανδημία του κορωνοϊού.

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

Η ομάδα Βόλφσμπουργκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Vonovia Ruhrstadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Να βάλει «φρένο» στην κατηφόρα η Βόλφσμπουργκ

Μπόχουμ και Βόλφσμπουργκ συγκρούονται στην έδρα της πρώτης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες στους 20 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΜΠΟΧΟΥΜ

Γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στο φινάλε του πρώτου γύρου, χάνοντας με 2-0 από την Ουνιόν Βερολίνου στην έδρα της. Δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (16’) και στο ξεκίνημα της επανάληψης κινδύνευσε με δεύτερο γκολ. Έκτοτε ανέβασε ρυθμούς, έχοντας δοκάρι κι άλλες δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Παρά το ρόστερ περιορισμένων δυνατοτήτων έκανε πολύ καλό πρώτο γύρο, μαζεύοντας 20 βαθμούς σε 17 παιχνίδια. Στο 2-1-3 το ρεκόρ της στα έξι τελευταία, ισοβαθμεί στην 13η θέση με τη σημερινή της αντίπαλο Βόλφσμπουργκ και βρίσκεται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη με ματς λιγότερο. Βασίζεται αρκετά στην έδρα της, όπου έχει μόλις 2 ήττες σε 8 ματς (4-2-2) αλλά και τη δεύτερη καλύτερη εντός έδρας άμυνα με μόλις 6 γκολ παθητικό.

«Η χειμερινή διακοπή ήταν περισσότερο για ψυχική ανάρρωση παρά σωματική. Στο δεύτερο γύρο θέλουμε να επιτρέπουμε λιγότερες ευκαιρίες στους αντιπάλους μας και να γίνουμε πιο συμπαγείς ξανά. Επίσης θέλουμε να είμαστε πιο ενεργητικοί στην επίθεση», δήλωσε ο τεχνικός της Ράις και αναφέρθηκε στην αντίπαλο: «Ακόμα κι αν η Βόλφσμπουργκ έχει ορισμένες απουσίες, συνεχίζουν να διαθέτουν τεράστια ποιότητα στο ρόστερ τους. Είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα που παίζει γρήγορα στο τρανζίσιον. Στο πρώτο γύρο το μάθαμε με σκληρό τρόπο. Όμως έχουμε αναπτυχθεί πολύ καλά, κανείς δεν θα πίστευε ότι θα είχαμε τους ίδιους βαθμούς με αυτήν στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού».

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μάσοβιτς (13/0), ενώ δεν υπολογίζονται για το σημερινό ο μπακ Σταφυλίδης (14/0), ο εξτρέμ Μπλουμ (6/2), ο χρήσιμος φορ Ζόλερ (4/2), ο αναπληρωματικός στόπερ Ντεκαρλί (1/0) και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Γκρέιβ (-). Απέκτησε από την Μπράιτον τον φορ/εξτρέμ Λοκάντια.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Μόνο η χειμερινή διακοπή έμοιαζε ικανή να σταματήσει την κατρακύλα που είχε πάρει, αφού προέρχεται από επτά σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ, το χειρότερο σερί της σ’ όλες τις διοργανώσεις από το 1997 που ανέβηκε στην Μπουντεσλίγκα. Στο τελευταίο της ματς γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 με την Μπάγερν στο Μόναχο και έκλεισε τον πρώτο γύρο στην 12η θέση και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Εφιαλτικός πρώτος γύρος, η επιλογή της διοίκησης να δώσει τα ηνία στον Φαν Μπόμελ ήταν αποτυχημένη, ενώ ούτε ο αντικαταστάτης του Ολλανδού, Κόφελντ δεν έχει προσφέρει ακόμα κάτι. Έχοντας τερματίσει 4η στο Τσάμπιονς Λιγκ, επικεντρώνεται πλέον αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και στο πως να αποφύγει τον υποβιβασμό. Δεν έχει σε καμία περίπτωση ρόστερ για να παλεύει για τη σωτηρία, μένει να φανεί εάν η διακοπή θα αποδειχθεί ευεργετική και αν θα μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση το επόμενο διάστημα. Την Τρίτη έδωσε φιλικό με την Πάντερμπορν, παίρνοντας νίκη με 5-4, αν και έκανε το ματς θρίλερ, αφού είχε πάρει προβάδισμα 4-0 τερμάτων πριν το πρώτο μισάωρο.

«Το πραγματικό τεστ είναι την Κυριακή. Περιμένω διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα ματς του Δεκέμβρη. Είμαι αισιόδοξος και πεπεισμένος ότι θα κάνουμε αυτό που χρειάζεται για να κερδίσουμε. Θέλουμε να δημιουργήσουμε κάτι νέο, νιώθω ότι αυτό που μας χαρακτηρίζει αυτή τη στιγμή είναι η μεγάλη ομαδική προσπάθεια», δήλωσε ο τεχνικός της Κόφελντ.

Αγωνιστικά Νέα: Κανονικά διαθέσιμος ο βασικός μεσοαμυντικός Γκιλαβογκί (15/0), συνεχίζουν εκτός ο πολύτιμος φορ Ενμέτσα (15/6), ο βασικός χαφ Σλάγκερ (3/0), ο μπακ Οτάβιο (7/0), ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Λουκεμπάκιο (16/1) και οι αναπληρωματικοί επιθετικοί Γκίντσζεκ (1/0), Μεχμέντι (1/0). Με κορωνοϊό ο χαφ Βρανκξ (9/0).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Ισόβαθμες οι δύο ομάδες μετά το φινάλε του πρώτου γύρου και αμφότερες δίνουν μάχη με την παραμονή. Σαφώς πιο ποιοτική ομάδα η Βόλφσμπουργκ, αλλά πήρε το χρυσό βατόμουρο στο πρώτο μισό της σεζόν και ειδικά στα τελευταία ματς του 2021, καταγράφοντας αρνητικό σερί 7 ηττών. Δεν αποκλείεται η διακοπή να λειτούργησε ευεργετικά και στο δεύτερο γύρο οι «λύκοι» να πραγματοποιήσουν εμφανίσεις ανάλογες της ποιότητας του ρόστερ τους, όμως δεν πάει εύκολα το χέρι στο «διπλό» του 2.10-2.20 απέναντι σε μια Μπόχουμ που εντός έδρας βάζει δύσκολα σε όλους. No bet από εμάς το παιχνίδι. Αν έπρεπε αναγκαστικά να παίζαμε κάτι, θα πηγαίναμε με το 2-3 γκολ που καλύπτει πολλά ενδεχόμενα.

• Η ομάδα Βόλφσμπουργκ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.58 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Βόλφσμπουργκ έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: 1 με απόδοση 3.10 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Βόλφσμπουργκ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.90 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Βόλφσμπουργκ έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 3.60 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα