21+

Μπενφίκα - Μακάμπι Χάιφα

6/9/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 775
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 570 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μακάμπι Χάιφα - Μπενφίκα στις 2/11/2022

• Θεατές: 55130
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Μπενφίκα μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

Κατοχή: Μπενφίκα: 54%, Μακάμπι Χάιφα: 46%.

90+4'

55130 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Omer Atzili από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον Alejandro Grimaldo

90+3'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Ο Nikita Rukavytsya χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

90+2'

Καλή ενέργεια από τον Nikita Rukavytsya ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα ξεκινάει αντεπίθεση

90+2'

Ο Sun Menachem από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

Ο Chiquinho από την ομάδα Μπενφίκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+2'

Ο Sun Menachem απομακρύνει τη μπάλα

90+2'

Ο Diogo Goncalves από την ομάδα Μπενφίκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Ο Enzo Fernandez χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

90+1'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Enzo Fernandez αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

90+1'

Ο Petar Musa τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+1'

Η σέντρα από τον Chiquinho από την ομάδα Μπενφίκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Κατοχή: Μπενφίκα: 56%, Μακάμπι Χάιφα: 44%.

90'

Η ομάδα Μπενφίκα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Μακάμπι Χάιφα

89'

Ο Alejandro Grimaldo από την ομάδα Μπενφίκα είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

89'

Ο Petar Musa από την ομάδα Μπενφίκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

89'

89'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

89'

Το παιχνίδι σταματάει για μία στιγμή, καθώς η μπάλα βρήκε στον διαιτητή.

88'

Ο Sun Menachem από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Chiquinho

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπενφίκα

86'

Ο Tjaronn Chery αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

86'

Ο Nicolas Otamendi από την ομάδα Μπενφίκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Ο Mohammad Abu Fani από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

86'

Ο Antonio Silva απομακρύνει τη μπάλα

85'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Κατοχή: Μπενφίκα: 58%, Μακάμπι Χάιφα: 42%.

85'

85'

Η σέντρα από τον Omer Atzili από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

85'

84'

Ο Dolev Haziza από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

83'

Το σουτ του Omer Atzili μπλοκάρεται

83'

83'

Ο Antonio Silva από την ομάδα Μπενφίκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

83'

Ο Alejandro Grimaldo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dolev Haziza

82'

82'

81'

Ο Chiquinho από την ομάδα Μπενφίκα είναι σε θέση οφσάιντ

81'

Η ομάδα Μπενφίκα εκδηλώνει επίθεση

81'

81'

Ο Omer Atzili αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

80'

Ο Nicolas Otamendi απομακρύνει τη μπάλα

80'

Κατοχή: Μπενφίκα: 59%, Μακάμπι Χάιφα: 41%.

80'

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dolev Haziza από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον Diogo Goncalves

79'

Ο Frantzdy Pierrot δίνει τη θέση του στον Nikita Rukavytsya

79'

Ο Suf Podgoreanu είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Sun Menachem

79'

Ο Joao Mario δίνει τη θέση του στον Chiquinho

79'

Ο Rafa Silva δίνει τη θέση του στον Diogo Goncalves

78'

Ο Enzo Fernandez από την ομάδα Μπενφίκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

78'

Ο Rafa Silva τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

77'

Ο Suf Podgoreanu επιστρέφει στο γήπεδο.

77'

Ο Sean Goldberg από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

75'

75'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

75'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Suf Podgoreanu να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

74'

Ο Suf Podgoreanu απομακρύνει τη μπάλα

74'

Η ομάδα Μπενφίκα ξεκινάει αντεπίθεση

74'

Ο Fredrik Aursnes απομακρύνει τη μπάλα

73'

Ο Alejandro Grimaldo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Omer Atzili

73'

Ο Enzo Fernandez σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Josh Cohen ελέγχει την φάση

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Bah από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Suf Podgoreanu

72'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

71'

Η ομάδα Μπενφίκα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

70'

Κατοχή: Μπενφίκα: 60%, Μακάμπι Χάιφα: 40%.

70'

Ο Frantzdy Pierrot από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα είναι σε θέση οφσάιντ

69'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafa Silva από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Dolev Haziza

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sean Goldberg από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον Joao Mario

68'

Η ομάδα Μπενφίκα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

Ο Abdoulaye Seck δίνει τη θέση του στον Suf Podgoreanu

67'

66'

Κατοχή: Μπενφίκα: 62%, Μακάμπι Χάιφα: 38%.

65'

65'

Ο Rafa Silva αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

65'

Ο Dolev Haziza σταματά επιτυχώς το σουτ

65'

Ο Joao Mario εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

65'

Ο David Neres δίνει τη θέση του στον Fredrik Aursnes

63'

Ο Abdoulaye Seck έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

63'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Abdoulaye Seck ανέτρεψε τον Rafa Silva από πίσω και δόθηκε φάουλ

63'

63'

63'

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alejandro Grimaldo από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Omer Atzili

62'

Η ομάδα Μπενφίκα έχει την κατοχή της μπάλας

61'

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alejandro Grimaldo από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Mohammad Abu Fani

61'

Η ομάδα Μπενφίκα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

60'

Κατοχή: Μπενφίκα: 63%, Μακάμπι Χάιφα: 37%.

59'

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Neta Lavi

58'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Neta Lavi ανέτρεψε τον Joao Mario από πίσω και δόθηκε φάουλ

57'

57'

57'

Η ομάδα Μπενφίκα αυξάνει την πίεση της και μοιάζει πως θα σκοράρει κάποια στιγμή

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Neta Lavi από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον Alexander Bah

56'

55'

Ένα υποψήφιο γκολ της χρονιάς!

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alejandro Grimaldo της ομάδας Μπενφίκα σκοράρει έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι!

54'

Ο Dylan Batubinsika από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο David Neres από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Mohammad Abu Fani

53'

53'

53'

52'

Ο Mohammad Abu Fani από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Enzo Fernandez

52'

51'

51'

50'

Ο Joao Mario έδωσε την ασίστ για το γκολ!

50'

Η ομάδα Μπενφίκα κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

50'

Ο Alejandro Grimaldo έδωσε την ασίστ για το γκολ.

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Rafa Silva σκοράρει με το δεξί πόδι!

49'

Ο Alejandro Grimaldo τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

49'

Η σέντρα από τον Alejandro Grimaldo από την ομάδα Μπενφίκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

49'

Η ομάδα Μπενφίκα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

49'

48'

48'

47'

Ο Odisseas Vlachodimos είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

47'

47'

Ο Frantzdy Pierrot χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

47'

Ο Odisseas Vlachodimos απομακρύνει τη μπάλα

46'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

46'

Ο Mohammad Abu Fani τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

46'

Το αμυντικό λάθος του Florentino Luis μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

46'

Ο Din David δίνει τη θέση του στον Omer Atzili

46'

Ο Goncalo Ramos δίνει τη θέση του στον Petar Musa

46'

45+5'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+5'

45+5'

45+5'

Ο Dylan Batubinsika κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Goncalo Ramos.

45+4'

45+4'

Ο Daniel Sundgren σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Odisseas Vlachodimos ελέγχει την φάση

45+4'

45+4'

Το αμυντικό λάθος του Alejandro Grimaldo μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο David Neres από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Dolev Haziza

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45+1'

Το παιχνίδι έχει επισκιαστεί από κάποια πολύ σκληρά μαρκαρίσματα

45'

Ο Dolev Haziza είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45'

45'

Κίτρινη κάρτα για τον Goncalo Ramos

44'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Goncalo Ramos υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Dolev Haziza

44'

Ο Josh Cohen από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Frantzdy Pierrot από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον David Neres

43'

42'

42'

42'

Ο Daniel Sundgren από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

41'

Φράγμα από τον Enzo Fernandez, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Neta Lavi. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

41'

Ο Mohammad Abu Fani κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

40'

39'

39'

37'

Ο Nicolas Otamendi επιστρέφει στο γήπεδο.

37'

37'

Ο Mohammad Abu Fani αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

36'

36'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Nicolas Otamendi να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

35'

Ο Nicolas Otamendi είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

34'

33'

Ο Nicolas Otamendi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Frantzdy Pierrot.

33'

33'

Η σέντρα από τον David Neres από την ομάδα Μπενφίκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

33'

32'

31'

Ο Ali Mohamed είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Mohammad Abu Fani

31'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Ali Mohamed να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

31'

Ο Ali Mohamed είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

31'

31'

30'

Ο Ali Mohamed επιστρέφει στο γήπεδο.

30'

Ο Rafa Silva χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

30'

Ο Josh Cohen κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

30'

Καλή ενέργεια από τον Rafa Silva ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

30'

Ο Enzo Fernandez τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

29'

29'

29'

28'

28'

27'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Florentino Luis ανέτρεψε τον Ali Mohamed από πίσω και δόθηκε φάουλ

26'

26'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Dylan Batubinsika ανέτρεψε τον Enzo Fernandez από πίσω και δόθηκε φάουλ

25'

Κατοχή: Μπενφίκα: 55%, Μακάμπι Χάιφα: 45%.

25'

25'

24'

23'

23'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Enzo Fernandez από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Frantzdy Pierrot

22'

21'

Ο Abdoulaye Seck σταματά επιτυχώς το σουτ

21'

Το σουτ του Enzo Fernandez μπλοκάρεται

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Goncalo Ramos από την ομάδα Μπενφίκα ανατρέπει τον Daniel Sundgren

18'

17'

Ο Alejandro Grimaldo επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sean Goldberg από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα ανατρέπει τον Rafa Silva

15'

Λόγω τεχνικών προβλημάτων, δεν μπορούμε να ενημερώσουμε για τις εξελίξεις του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή

15'

15'

15'

15'

14'

Ο Tjaronn Chery κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alejandro Grimaldo.

11'

10'

Ο Josh Cohen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

10'

9'

9'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα έχει την κατοχή της μπάλας

8'

7'

7'

Ο Abdoulaye Seck απομακρύνει τη μπάλα

7'

Ο Josh Cohen απομακρύνει τη μπάλα

6'

Ο Daniel Sundgren σταματά επιτυχώς το σουτ

6'

6'

Ο Dylan Batubinsika σταματά επιτυχώς το σουτ

6'

Το σουτ του David Neres μπλοκάρεται

6'

Ο Neta Lavi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Rafa Silva

5'

5'

Κατοχή: Μπενφίκα: 14%, Μακάμπι Χάιφα: 86%.

5'

4'

3'

3'

3'

2'

2'

Ο Dolev Haziza από την ομάδα Μακάμπι Χάιφα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Estadio da Luz, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ο πρώτος λόγος ανήκει στους «αετούς»

Η Μπενφίκα υποδέχεται τη Μακάμπι Χάιφα στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι απέκλεισαν στα πλέι οφ την Ντιναμό Κιέβου, ενώ οι φιλοξενούμενοι άφησαν εκτός συνέχειας τον Ερυθρό Αστέρα.

Η περσινή σεζόν της στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν εξαιρετική κι αποτέλεσε στην πραγματικότητα τον μόνο λόγο για τον οποίο χαμογελούσαν οι φίλοι της. Η πορεία της ήταν σπουδαία και σταμάτησε στα προημιτελικά, όταν κι αποκλείστηκε από τη Λίβερπουλ. Ιδανικά θα ήθελε και φέτος να πετύχει κάτι τόσο σπουδαίο, αν και αποτελεί το τρίτο φαβορί για πρόκριση στον όμιλο πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν και τη Γιουβέντους. Δεν ήταν απλή υπόθεση πάντως για να φτάσει μέχρι τους ομίλους, καθώς απέκλεισε κατά σειρά τη Μίντιλαντ στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και στη συνέχεια άφησε εκτός συνέχειας και την Ντιναμό Κιέβου, δίχως να αφήσει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της. Είναι χαρακτηριστικό ότι επικράτησε και στους τέσσερις αγώνες της. Τα τρία από τα τέσσερα ματς της ολοκληρώθηκαν Over.

Με αυτόν τον τρόπο η Μπενφίκα δίνει το «παρών» για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο στα γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ. Φυσικά όμως δεν χωράει αμφιβολία ότι ο πρωταρχικός της στόχος δεν είναι άλλος από την επιστροφή της στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος, έχοντας μείνει από το 2019 μακριά από την κούπα στην Πριμέιρα Λίγκα. Το ξεκίνημά της είναι πάντως εντυπωσιακό και στην εγχώρια λίγκα, καθώς έχει πανηγυρίσει πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και φιγουράρει στην κορυφή. Τελευταίο «θύμα» της η Βιζέλα την οποία νίκησε δύσκολα στο «Ντα Λουζ» με 2-1.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ρότζερ Σμιντ τόνισε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που έχουμε μαζί μας τον Ντράξλερ. Ίσως παίξει λίγο με τη Μακάμπι Χάιφα, όμως για μερικές εβδομάδες έκανε προπονήσεις μόνος του και όπως είναι λογικό δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή φόρμα. Η Μακάμπι είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα. Για να βρεθεί στους ομίλους απέκλεισε τον πρωταθλητή Ελλάδας, τον πρωταθλητή Κύπρου και τον πρωταθλητή Σερβίας. Έχουν επικίνδυνους παίκτες μπροστά. Ο στόχος μας είναι να επικεντρωθούμε στον αγώνα και να πάρουμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς».

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός ο σέντερ μπακ Μοράτο και οι επίσης στόπερ Βερίσιμο και ο Ζοάο Βίκτορ. Δεν έχει παίξει φέτος ούτε ο χαφ Ζιλ Ντίας. Εκτός λίστας ο έμπειρος μπακ κι εκ των αρχηγών Αντρέ Αλμέιδα.

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι η παρουσία της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ είναι ήδη επιτυχημένη. Κι αυτό συμβαίνει διότι μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της κατόρθωσε να ξεπεράσει όλα τα «εμπόδια» που υπήρξαν στον δρόμο της και να φτάσει μέχρι τη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι προηγούμενες δύο περιπτώσεις ήταν πριν από μία εικοσαετία και τη σεζόν 2009/10. Απέκλεισε αρχικά τον Ολυμπιακό στον δεύτερο προκριματικό γύρο με μεγάλη νίκη 4-0 στο Φάληρο και στη συνέχεια άφησε εκτός συνέχειας τον Απόλλωνα Λεμεσού. Στα πλέι οφ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα και κατόρθωσε να προκριθεί έστω και δύσκολα. Ο στόχος της είναι να παρουσιαστεί όσο πιο ανταγωνιστική γίνεται σ’ έναν ιδιαίτερα δύσκολο όμιλο. Τα τέσσερα από τα έξι ματς της φέτος στη διοργάνωση ήταν Over.

Η Μακάμπι Χάιφα δεν θέλει απλώς να πραγματοποιήσει μία καλή πορεία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αλλά παράλληλα επιθυμεί να διατηρήσει και τα σκήπτρα της στην εγχώρια λίγκα. Έχει πλέον μεγάλο ανταγωνισμό εντός συνόρων καθώς η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει δυναμώσει αισθητά. Προς το παρόν πάντως τα καταφέρνει περίφημα και συγκατοικεί με τη μεγάλη της αντίπαλο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πετύχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στο τελευταίο παιχνίδι της επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 απέναντι στην Χάποελ Μπερ Σεβά.

«Η Μπενφίκα έχει κερδίσει όλα τα παιχνίδια της από το ξεκίνημα της σεζόν. Πρέπει να είμαστε στο 100% και να προετοιμαστούμε για ένα δύσκολο αγώνα. Είναι η τρίτη μας φορά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και η πρώτη μας την τελευταία δεκαετία. Είναι δύσκολο για τις ομάδες από το Ισραήλ να προκριθούν σε αυτό το στάδιο της διοργάνωσης. Είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο δικό μας πρωτάθλημα και στα κορυφαία της Ευρώπης» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Μπαράκ Μπακχάρ.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν μπορούν να προσφέρουν ο μέσος Τζαμπέρ και ο επιθετικός Μεΐρ. Εκτός λίστας ο αμυντικός Αράντ και ο χαφ Σαχάρ.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Ήδη επιτυχημένη είναι η πορεία στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ τόσο για την Μπενφίκα όσο και για τη Μακάμπι Χάιφα. Άλλωστε αμφότερες επιβίωσαν από αρκετούς προκριματικούς γύρους και πλέον βρίσκονται στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Φυσικά υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση και είναι οι «αετοί». Ωστόσο οι Ισραηλινοί δεν έχουν να χάσουν κάτι και θα προσπαθήσουν να βρουν τουλάχιστον ένα τέρμα, ακόμα κι αν δεν καταφέρουν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Άκρως ελκυστικό το αμφίσκορο και θα αποτελέσει την επιλογή μας.

• Η ομάδα Μπενφίκα νίκησε στους τελευταίους 9 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.28 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 3.65 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Μπενφίκα, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.42 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπενφίκα νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μακάμπι Χάιφα νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 10.00 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Μακάμπι Χάιφα, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ).

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ