Αζαξιό - Στρασβούργο

5/11/2022 18:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 477
4 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 543 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Στρασβούργο - Αζαξιό στις 16/4/2023

• Θεατές: 7203
90+6'

90+6'

7203 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Αζαξιό: 49%, Στρασβούργο: 51%.

90+6'

Η ομάδα Αζαξιό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Ο Ismael Diallo απομακρύνει τη μπάλα

90+5'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Colin Dagba για την ομάδα Στρασβούργο. Ο Ismael Diallo σταματάει την φάση.

90+4'

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mounaim El Idrissy από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Kevin Gameiro

90+2'

Ο Colin Dagba από την ομάδα Στρασβούργο δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Colin Dagba από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Vincent Marchetti

90+2'

Ο Ismael Diallo σταματά επιτυχώς το σουτ

90+2'

Το σουτ του Jean-Ricner Bellegarde μπλοκάρεται

90+2'

Η ομάδα Στρασβούργο εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Ο Gerzino Nyamsi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+1'

Ο Dimitri Lienard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mounaim El Idrissy

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Ο Adrien Thomasson κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Benjamin Leroy μπλοκάρει εύκολα

90'

Κατοχή: Αζαξιό: 51%, Στρασβούργο: 49%.

90'

Η ομάδα Αζαξιό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

88'

Ο Yoann Touzghar τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lucas Perrin

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mounaim El Idrissy από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Gerzino Nyamsi

87'

87'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mounaim El Idrissy από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Dimitri Lienard

86'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ismael Diallo

85'

Κατοχή: Αζαξιό: 53%, Στρασβούργο: 47%.

85'

85'

85'

Ο Ryad Nouri δίνει τη θέση του στον Yoann Touzghar

84'

Ο Mathieu Coutadeur δίνει τη θέση του στον Thomas Mangani

84'

84'

84'

Ο Colin Dagba από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

83'

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Youssouf Kone από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Habibou Mouhamadou Diallo

82'

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lebo Mothiba από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Vincent Marchetti

81'

Ο Alexander Djiku τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benjamin Leroy

80'

Ο Romain Hamouma δίνει τη θέση του στον Mickael Alphonse

80'

Κατοχή: Αζαξιό: 54%, Στρασβούργο: 46%.

79'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο Clement Vidal έκανε φάουλ και αποβάλλεται καθώς ήταν ο τελευταίος παίκτης!

79'
VAR

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφάσισε να μετατρέψει την κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Clement Vidal της ομάδας Αζαξιό σε κόκκινη κάρτα.

78'

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

77'

Η κάρτα στον Clement Vidal της ομάδας Αζαξιό δεν ισχύει μετά από παρέμβαση του VAR.

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Clement Vidal από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Lebo Mothiba

77'

76'

Ο Mounaim El Idrissy σουτάρει προς την εστία αλλά ο Matz Sels μπλοκάρει

76'

75'

75'

Η ομάδα Αζαξιό έχει την κατοχή της μπάλας

74'

Ο Clement Vidal κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

74'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mohamed Youssouf.

74'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

73'

Ο Jean-Ricner Bellegarde κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

73'

Ο Mohamed Youcef Belaili δίνει τη θέση του στον Cyrille Bayala

72'

Ο Maxime Le Marchand δίνει τη θέση του στον Lucas Perrin

72'

Ο Sanjin Prcic δίνει τη θέση του στον Adrien Thomasson

71'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει την κατοχή της μπάλας

71'

70'

Κατοχή: Αζαξιό: 56%, Στρασβούργο: 44%.

70'

Ελεύθερο για την ομάδα Αζαξιό

70'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ryad Nouri από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Sanjin Prcic

67'

67'

66'

65'

65'

Κατοχή: Αζαξιό: 57%, Στρασβούργο: 43%.

65'

64'

Ο Lebo Mothiba υποπίπτει σε χέρι

63'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

ΤΟ ΕΧΑΣΕ! Ο Mohamed Youcef Belaili εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας

62'

Ο Maxime Le Marchand έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

62'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Αζαξιό!

61'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

60'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Maxime Le Marchand από την ομάδα Στρασβούργο υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Romain Hamouma.

60'

Η ομάδα Αζαξιό έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

60'

Κατοχή: Αζαξιό: 58%, Στρασβούργο: 42%.

59'

Καλή ενέργεια από τον Habibou Mouhamadou Diallo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

58'

Ο Dimitri Lienard κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ryad Nouri.

58'

Ελεύθερο για την ομάδα Στρασβούργο

58'

Ο Mohamed Youcef Belaili αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

57'

57'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

56'

56'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

55'

55'

55'

Ο Ludovic Ajorque δίνει τη θέση του στον Lebo Mothiba

54'

Ο Ronael Pierre-Gabriel αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Colin Dagba

54'

Ο Thomas Delaine δίνει τη θέση του στον Dimitri Lienard

54'

Ο Romain Hamouma από την ομάδα Αζαξιό εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

54'

Ο Thomas Delaine σταματά επιτυχώς το σουτ

54'

Ο Mohamed Youcef Belaili της ομάδας Αζαξιό παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

54'

Ο Romain Hamouma από την ομάδα Αζαξιό εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

53'

Ο Thomas Delaine απομακρύνει τη μπάλα

53'

53'

Ο Maxime Le Marchand απομακρύνει τη μπάλα

52'

Ο Gerzino Nyamsi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mounaim El Idrissy

52'

Ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο Ryad Nouri κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

51'

Ο Romain Hamouma κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Thomas Delaine.

51'

50'

Ο Benjamin Leroy κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

50'

Κατοχή: Αζαξιό: 63%, Στρασβούργο: 37%.

50'

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Ryad Nouri

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mounaim El Idrissy από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Jean-Ricner Bellegarde

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Ryad Nouri

48'

Καλή ενέργεια από τον Thomas Delaine ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

48'

48'

Ο Matz Sels από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

Η ομάδα Αζαξιό εκδηλώνει επίθεση

47'

47'

Ο Thomas Delaine είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

47'

Ο Mounaim El Idrissy είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

47'

46'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mounaim El Idrissy για την ομάδα Αζαξιό. Ο Thomas Delaine σταματάει την φάση.

46'

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Αζαξιό: 65%, Στρασβούργο: 35%.

45+3'

Ο Mohamed Youcef Belaili έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+3'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ryad Nouri της ομάδας Αζαξιό σκοράρει με κεφαλιά

45+3'

Ο Mohamed Youcef Belaili τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+3'

45+2'

45+2'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

Ο Ronael Pierre-Gabriel είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+1'

45'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Clement Vidal από την ομάδα Αζαξιό αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45'

Κατοχή: Αζαξιό: 64%, Στρασβούργο: 36%.

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxime Le Marchand από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Mounaim El Idrissy

44'

Ο Benjamin Leroy από την ομάδα Αζαξιό απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

43'

43'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

42'

42'

Ο Ismael Diallo από την ομάδα Αζαξιό απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romain Hamouma από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Jean-Ricner Bellegarde

40'

Κατοχή: Αζαξιό: 67%, Στρασβούργο: 33%.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mohamed Youcef Belaili της ομάδας Αζαξιό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Matz Sels αποφάσισε να μείνει στη μέση της εστίας του.

39'
Πέναλτι

38'

38'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Thomas Delaine από την ομάδα Στρασβούργο υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Mohamed Youcef Belaili.

37'

37'

Καλή ενέργεια από τον Mohamed Youcef Belaili ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

37'

Η ομάδα Αζαξιό ξεκινάει αντεπίθεση

37'

Ο Youssouf Kone απομακρύνει τη μπάλα

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ryad Nouri από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Thomas Delaine

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Diallo από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Ludovic Ajorque

36'

Ο Sanjin Prcic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

Κατοχή: Αζαξιό: 68%, Στρασβούργο: 32%.

34'

Ο Romain Hamouma έδωσε την ασίστ για το γκολ.

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mounaim El Idrissy σκοράρει με το δεξί πόδι!

34'

33'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mohamed Youcef Belaili της ομάδας Αζαξιό ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Matz Sels έπεσε δεξιά.

32'

Ο Thomas Delaine έπιασε τη μπάλα με το χέρι και τιμωρήθηκε με κίτρινη

32'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Thomas Delaine κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Thomas Delaine αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

32'
Πέναλτι

30'

29'

29'

29'

Ο Romain Hamouma της ομάδας Αζαξιό παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

29'

Η σέντρα από τον Mohamed Youcef Belaili από την ομάδα Αζαξιό βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

28'

Ο Gerzino Nyamsi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Romain Hamouma.

28'

Ο Ismael Diallo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

28'

27'

Ο Vincent Marchetti σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Matz Sels ελέγχει την φάση

27'

27'

Ο Kevin Gameiro κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

25'

25'

Ο Mohamed Youcef Belaili από την ομάδα Αζαξιό εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

25'

Ο Alexander Djiku απομακρύνει τη μπάλα

25'

24'

23'

23'

23'

22'

Ο Ronael Pierre-Gabriel από την ομάδα Στρασβούργο δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

22'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Ronael Pierre-Gabriel για την ομάδα Στρασβούργο. Ο Youssouf Kone σταματάει την φάση.

21'

Ο Maxime Le Marchand από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

21'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Thomas Delaine ανέτρεψε τον Mohamed Youssouf από πίσω και δόθηκε φάουλ

20'

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Mounaim El Idrissy

17'

Ο Alexander Djiku έδωσε την ασίστ για το γκολ.

17'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Μία υπέροχη λόμπα από τον Kevin Gameiro της ομάδας Στρασβούργο με το δεξί πόδι.

17'

Η σέντρα από τον Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

17'

17'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Youssouf από την ομάδα Αζαξιό ανατρέπει τον Sanjin Prcic

15'

15'

14'

14'

Ο Sanjin Prcic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Delaine από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Ryad Nouri

12'

12'

11'

11'

10'

10'

10'

Κατοχή: Αζαξιό: 60%, Στρασβούργο: 40%.

10'

9'

9'

Ο Mounaim El Idrissy από την ομάδα Αζαξιό είναι σε θέση οφσάιντ

8'

8'

8'

Ο Mounaim El Idrissy κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

7'

6'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο Jean-Ricner Bellegarde έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το δεξί πόδι. Πανέμορφη εκτέλεση

5'

5'

Ο Ismael Diallo υποπίπτει σε χέρι

4'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ronael Pierre-Gabriel από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Mohamed Youcef Belaili

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Mohamed Youssouf

3'

Ο Clement Vidal απομακρύνει τη μπάλα

3'

Ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

3'

3'

2'

Ο Vincent Marchetti απομακρύνει τη μπάλα

2'

Ο Clement Vidal από την ομάδα Αζαξιό απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

2'

2'

2'

1'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Αζαξιό είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francois Coty, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Κρίσιμο ματς στην Κορσική

Η Αζαξιό υποδέχεται το Στρασβούργο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Οσέρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι εντός έδρας με τη Μαρσέιγ.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στην πόλη Οσέρ για να δοκιμαστεί εκτός έδρας από την τοπική και ομώνυμη ομάδα σ’ ένα ντέρμπι μεταξύ νεοφώτιστων. Πραγματοποίησε μία κάκιστη εμφάνιση και ηττήθηκε απόλυτα δίκαια με 1-0, με το σκορ μάλιστα να είναι κολακευτικό για εκείνη. Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα είδε τους γηπεδούχους να παραβιάζουν την εστία της με φοβερό σουτ του Σάκι στο 8’. Είχε ένα ολόκληρο παιχνίδι μπροστά της για να βγάλει αντίδραση όμως δεν το έκανε. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν δημιούργησε ούτε μία αξιόλογη φάση. Σώθηκε από τις επεμβάσεις του γκολκίπερ της σε αρκετές περιπτώσεις και στο 56’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Νιάνγκ. Δεν το εκμεταλλεύτηκε καθώς έξι λεπτά μετά ο Αβινέλ την άφησε κι εκείνη με δέκα παίκτες. Αποδέχθηκε τη μοίρα της κι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Αζαξιό η οποία έπειτα από ένα μικρό... διάλειμμα δύο αγώνων στους οποίους πανηγύρισε ένα «τρίποντο» και πήρε μία ισοπαλία, έχει επιστρέψει στα αρνητικά αποτελέσματα και υπάρχει έντονος προβληματισμός στο εσωτερικό της. Οι «αρκούδες» έχουν συγκεντρώσει 8 βαθμούς και βρίσκονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με την Ανζέ. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Κορσικής αποτελεί μεγάλο φαβορί για τον υποβιβασμό. Τα επτά από τα εννιά πιο πρόσφατα ματς της ολοκληρώθηκαν No Goal.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ολιβιέ Πανταλονί τόνισε: «Μας έλειψε η επιθετικότητα στον αγώνα με την Οσέρ και τελικά μας κόστισε. Δεχτήκαμε γκολ από στημένη φάση μ’ έναν συνδυασμό που δεν τον περιμέναμε. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να γίνουμε επικίνδυνοι στα τελευταία τριάντα μέτρα και δεν φτιάξαμε τις ευκαιρίες που θα θέλαμε. Από την αρχή της σεζόν έχω πει ότι οι παίκτες μου είναι φοβεροί στην προσπάθεια που κάνουν αλλά μας λείπει κάτι στις επιθετικές μας επιλογές και τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα για εμάς».

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι και θα εκτίσει την ποινή του ο αμυντικός Αβινέλ (9/1). Θα λείψεί ο μπακ Γκονζάλες (10/0), όχι και ο φορ Τουζγκάρ (5/0) ο οποίος επιστρέφει.

Το περασμένο Σάββατο είχε μία μεγάλη πρόκληση μπροστά του, καθώς κλήθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας την ποιοτική Μαρσέιγ. Χάρη στην επιμονή του απέσπασε ισοπαλία 2-2 κι απέφυγε μία οδυνηρή ήττα. Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου κι έγινε έρμαιο στις ορέξεις των φιλοξενούμενων. Στο 8’ ο Ντιένγκ παραβίασε για πρώτη φορά την εστία της. Στο 25’ σώθηκε από το δοκάρι και δέκα λεπτά μετά ο Καμπορέ «έγραψε» το 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν ανέβασε αισθητά την απόδοσή του όμως αρνήθηκε να τα παρατήσει. Στο 76’ ο Μοτιμπά με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή το έβαλε ξανά στο... κόλπο. Στο 88’ ο Γκαμεϊρό σπατάλησε τεράστια διπλή ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις όμως ο βετεράνος στράικερ πήρε την προσωπική του ρεβάνς και με φοβερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το Στρασβούργο αναδείχθηκε ισόπαλο για δεύτερο σερί παιχνίδι και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), συμπληρώνοντας όμως τρεις αναμετρήσεις στις οποίες δεν έχει χαμογελάσει, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τη Λιλ. Η συγκομιδή των 10 βαθμών φέρνει τους Αλσατούς στα πολύ χαμηλά «πατώματα» του βαθμολογικού πίνακα και πιο συγκεκριμένα στην 17η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Μπρεστ. Είναι φανερό ότι διαθέτουν ποιότητα όμως παραμένουν μπλεγμένοι σε περιπέτειες. Τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Over και πέντε από αυτά ήταν κι αμφίσκορα.

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τη Μαρσέιγ και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα με την εξέλιξη του αγώνα. Δίκαια μείναμε πίσω στο σκορ κι έπρεπε να ανασυνταχθούμε στο ημίχρονο. Είχαμε αυτοθυσία, θάρρος και ποιότητα για να φτιάξουμε αρχικά ευκαιρίες και τελικά να πάρουμε την ισοπαλία. Είναι υπέροχο για την ομάδα έτσι όπως ήρθε αυτό το αποτέλεσμα διότι μας γεμίζει αυτοπεποίθηση και μας βοηθάει για τη συνέχεια και τον αγώνα με την Αζαξιό» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Ζουλιέν Στεφάν.

Αγωνιστικά Νέα: Θα απουσιάσουν ο χαφ Σισοκό (5/0) και ο μέσος Φίλα (-). Παρών ο αμυντικός Ντζικού (12/1).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Το πιο μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό παραμένει η Αζαξιό και η ήττα από την Οσέρ την «πόνεσε» πολύ, καθώς επρόκειτο για ένα ντέρμπι νεοφώτιστων και το αποτέλεσμα είχε μεγάλη σημασία. Στον αντίποδα το Στρασβούργο απέδειξε κόντρα στη Μαρσέιγ ότι δεν παραδίνεται ποτέ, έστω κι αν τα πράγματα εξελίσσονται πολύ άσχημα για εκείνο. Είναι χαρακτηριστικό ότι για δεύτερο σερί ματς κατάφερε να μην χάσει, αν και βρισκόταν πίσω με δύο τέρματα. Ήρθε η ώρα για νίκη των Αλσατών. Το «διπλό» προσφέρεται σε άκρως ελκυστική τιμή και θα αποτελέσει την επιλογή μας θεωρώντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιωθεί.

• Στους τελευταίους 6 αγώνες της ομάδας Στρασβούργο, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 2.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αζαξιό έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.62 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1