Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη

8/5/2022 17:15
Κωδ ΟΠΑΠ: 1174
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 720 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ στις 3/12/2023

• Θεατές: 17461
90+7'

90+7'

Ο Raul Albiol έκανε φάουλ στον Erik Lamela

90+7'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 53%, Σεβίλλη: 47%.

90+6'

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ!!! Κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης! Υπάρχει χρόνος για ένα θρίλερ στο φινάλε;

90+5'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jules Kounde στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

90+5'

Ο Rafa Mir από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

90+5'

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+5'

Ο Oliver Torres από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90+5'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 54%, Σεβίλλη: 46%.

90+4'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+3'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ο Nicolas Jackson από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90+1'

Ο Rafa Mir από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Ο Paco Alcacer από την ομάδα Βιγιαρεάλ είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'

Ο Giovani Lo Celso από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

90'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

90'

90'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 55%, Σεβίλλη: 45%.

89'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'
Σέντρα

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

89'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Σεβίλλη

88'

Ο Paco Alcacer από την ομάδα Βιγιαρεάλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

88'

Ο Nicolas Jackson από την ομάδα Βιγιαρεάλ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

88'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

87'

Ο Erik Lamela από την ομάδα Σεβίλλη στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

87'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

86'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giovani Lo Celso αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το αριστερό!

86'
Απόκρουση

Ο Nemanja Gudelj αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

86'
Σέντρα

Ο Alfonso Pedraza κάνει τη σέντρα

85'

85'

84'

Ο Joan Jordan δίνει τη θέση του στον Oliver Torres

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Βιγιαρεάλ

84'

Πως το έχασε αυτό; Ο Rafa Mir έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

84'

Το αμυντικό λάθος του Pau Torres μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

83'

Το παιχνίδι βρίσκεται σε περίοδο σχετικής αδράνειας, και καμία πλευρά δεν μπορεί να ασκήσει πίεση.

83'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ έχει την κατοχή της μπάλας

82'

Η ομάδα Σεβίλλη παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

82'

Ο Samuel Chukwueze δίνει τη θέση του στον Nicolas Jackson

82'

Ο Juan Foyth δίνει τη θέση του στον Serge Aurier

81'

Ο Alfonso Pedraza από την ομάδα Βιγιαρεάλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

81'

Ο Giovani Lo Celso από την ομάδα Βιγιαρεάλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

81'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ ξεκινάει αντεπίθεση

80'

80'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

79'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

79'

79'

Ο Daniel Parejo από την ομάδα Βιγιαρεάλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'
Απόκρουση

Ο Jules Kounde απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

78'
Σέντρα

Ο Samuel Chukwueze κάνει τη σέντρα

78'

77'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει την κατοχή της μπάλας

77'

76'

76'

Ο Jesus Corona δίνει τη θέση του στον Erik Lamela

75'

Ο Gonzalo Montiel δίνει τη θέση του στον Jesus Navas

75'

Ο Youssef En-Nesyri δίνει τη θέση του στον Rafa Mir

75'

Ο Manuel Trigueros έκανε φάουλ στον Gonzalo Montiel

75'

75'

74'

74'
Απόκρουση

Ο Diego Carlos απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'
Σέντρα

Ο Juan Foyth κάνει τη σέντρα

73'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Etienne Capoue, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

73'

Ο Diego Carlos τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giovani Lo Celso

73'

Ο Pervis Estupinan είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Manuel Trigueros

72'

Ο Boulaye Dia δίνει τη θέση του στον Paco Alcacer

72'

Ο Francis Coquelin δίνει τη θέση του στον Alfonso Pedraza

71'

71'

Ο Pervis Estupinan από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Yassine Bounou βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

71'

Ο Daniel Parejo «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

70'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ εκδηλώνει επίθεση

70'

69'

Καλή ενέργεια από τον Samuel Chukwueze ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

69'

68'

68'

Ο Pervis Estupinan επιστρέφει στο γήπεδο.

68'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

67'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Pervis Estupinan να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

66'

Ο Pervis Estupinan είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

66'

66'

Ο Juan Foyth έκανε φάουλ στον Alejandro Gomez

66'

Καλή ενέργεια από τον Pervis Estupinan ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

66'
Σέντρα

Ο Daniel Parejo κάνει τη σέντρα

65'

Η ομάδα Βιγιαρεάλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

65'

64'

64'

63'

Ο Joan Jordan τιμωρείται για σπρώξιμο στον Etienne Capoue

62'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Yassine Bounou βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

61'

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Juan Foyth

60'

60'

60'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

59'

59'

Ο Ivan Rakitic δίνει τη θέση του στον Nemanja Gudelj

59'

59'

Ο Yassine Bounou κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

58'
Σέντρα

Ο Pervis Estupinan κάνει τη σέντρα

58'

58'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Βιγιαρεάλ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

55'

55'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Σεβίλλη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Jules Kounde βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

54'

Ο Boulaye Dia από την ομάδα Βιγιαρεάλ είναι σε θέση οφσάιντ

54'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει μία εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

54'
Απόκρουση

54'
Σέντρα

54'

53'

Ο Jules Kounde από την ομάδα Σεβίλλη πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

53'
Γέμισμα

Ο Ivan Rakitic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Foyth από την ομάδα Βιγιαρεάλ ανατρέπει τον Marcos Acuna

52'

52'

51'

51'

50'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

50'

50'

50'

50'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Βιγιαρεάλ!

49'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

49'

49'

Ο Giovani Lo Celso από την ομάδα Βιγιαρεάλ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

48'

Ο Ivan Rakitic έκανε φάουλ στον Pervis Estupinan

48'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Pervis Estupinan από την ομάδα Βιγιαρεάλ και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

48'

O Thomas Delaney στέλνει τη μπάλα μακριά.

48'

17461 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

47'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Thomas Delaney ανέτρεψε τον Giovani Lo Celso από πίσω και δόθηκε φάουλ

47'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Francis Coquelin από την ομάδα Βιγιαρεάλ και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

47'
Σέντρα

Ο Alejandro Gomez κάνει τη σέντρα

47'

Ο Francis Coquelin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jesus Corona

46'

46'

45+2'

45+1'

Ο Jesus Corona έκανε φάουλ στον Pervis Estupinan

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Κίτρινη κάρτα για τον Giovani Lo Celso

45'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Giovani Lo Celso για την ομάδα Βιγιαρεάλ. Ο Diego Carlos σταματάει την φάση.

45'
Απόκρουση

Ο Jules Kounde απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45'
Σέντρα

44'

Το σουτ του Giovani Lo Celso μπλοκάρεται

44'

43'

Ο Jesus Corona από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

43'

Ο Ivan Rakitic από την ομάδα Σεβίλλη πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

43'

Το σουτ του Samuel Chukwueze μπλοκάρεται

43'

Το αμυντικό λάθος του Yassine Bounou μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

42'

41'

41'

41'

Ο Pau Torres από την ομάδα Βιγιαρεάλ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

41'

Ο Daniel Parejo από την ομάδα Βιγιαρεάλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

40'

Ο Giovani Lo Celso αναγκάζει τον Yassine Bounou σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

40'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

39'

38'

Ο Marcos Acuna τιμωρείται για σπρώξιμο στον Juan Foyth

38'

Ο Youssef En-Nesyri από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

38'

38'
Σέντρα

38'

Ο Giovani Lo Celso από την ομάδα Βιγιαρεάλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

37'

Ο Pau Torres βρίσκεται ολομόναχος, αλλά η κεφαλιά του αποκρούεται από τον Yassine Bounou! Κόρνερ...

37'
Γέμισμα

Ο Giovani Lo Celso εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Samuel Chukwueze

35'

Ο Diego Carlos από την ομάδα Σεβίλλη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Giovani Lo Celso

35'

35'

Ο Diego Carlos αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

35'

34'

Ο Juan Foyth τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alejandro Gomez

33'
Απόκρουση

Ο Etienne Capoue απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

33'
Γέμισμα

Ο Marcos Acuna εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Foyth από την ομάδα Βιγιαρεάλ ανατρέπει τον Joan Jordan

32'

32'
Σέντρα

Ο Gonzalo Montiel από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

31'

Η ομάδα Σεβίλλη εκδηλώνει επίθεση

31'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

31'

31'
Σέντρα

30'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 59%, Σεβίλλη: 41%.

30'
Απόκρουση

30'
Σέντρα

30'

Ο Alejandro Gomez επιστρέφει στο γήπεδο.

29'

29'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Alejandro Gomez να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

29'

Ο Alejandro Gomez είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

29'

28'

Ο Joan Jordan έκανε φάουλ στον Daniel Parejo

28'

Ο Etienne Capoue έκανε φάουλ στον Joan Jordan

27'

26'

Ο Daniel Parejo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

26'

Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

26'

26'
Σέντρα

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

25'

Ο Samuel Chukwueze έκανε φάουλ στον Diego Carlos

25'

24'

24'

23'

23'

23'

22'

Ο Alejandro Gomez αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

22'
Απόκρουση

Ο Pervis Estupinan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

22'
Σέντρα

Ο Marcos Acuna κάνει τη σέντρα

22'

22'
Απόκρουση

Ο Raul Albiol απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

22'

Ο Ivan Rakitic από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

21'
Απόκρουση

Ο Pervis Estupinan απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

20'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 61%, Σεβίλλη: 39%.

20'

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

20'

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

20'
Απόκρουση

20'
Σέντρα

Ο Jesus Corona κάνει τη σέντρα

19'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Delaney από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Giovani Lo Celso

18'

17'

17'

17'

Ο Ivan Rakitic έκανε φάουλ στον Pau Torres

16'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Samuel Chukwueze από την ομάδα Βιγιαρεάλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

16'

Το αμυντικό λάθος του Marcos Acuna μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

16'

15'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 57%, Σεβίλλη: 43%.

14'

14'

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

14'

14'
Γέμισμα

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giovani Lo Celso από την ομάδα Βιγιαρεάλ ανατρέπει τον Thomas Delaney

13'

13'

Το σουτ του Marcos Acuna μπλοκάρεται

13'

12'

12'

11'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! 0 Samuel Chukwueze χάνει μια ξεκάθαρη ευκαιρία με το σουτ του να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι! Απίστευτη ευκαιρία!

11'

10'

10'

10'

10'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 58%, Σεβίλλη: 42%.

10'

9'

9'

8'

8'
Απόκρουση

8'
Γέμισμα

Ο Daniel Parejo εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

7'

7'

6'

6'

Κατοχή: Βιγιαρεάλ: 60%, Σεβίλλη: 40%.

5'

Ο Youssef En-Nesyri αναγκάζει τον Geronimo Rulli σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

5'

4'

Ο Samuel Chukwueze έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

4'

Ο Samuel Chukwueze τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gonzalo Montiel

4'

Τόσο κοντά στο γκολ! Η κεφαλιά του Juan Foyth φαίνονταν ότι θα κατέληγε στα δίχτυα, αλλά ο Yassine Bounou το σώζει!

4'

Ο Francis Coquelin από την ομάδα Βιγιαρεάλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

4'
Σέντρα

4'

Ο Daniel Parejo από την ομάδα Βιγιαρεάλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

4'

4'

3'

2'

2'

Ο Thomas Delaney από την ομάδα Σεβίλλη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Giovani Lo Celso

2'

1'

Ο Diego Carlos έκανε φάουλ στον Giovani Lo Celso

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Σεβίλλη είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Estadio de la Ceramica, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με ευρωπαϊκό φόντο

Η Βιγιαρεάλ μετά τον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την Λίβερπουλ, φιλοξενεί την Σεβίλλη με τις δύο ομάδες να έχουν ευρωπαϊκές βλέψεις. Οι γηπεδούχοι για το Γιουρόπα Λιγκ και οι φιλοξενούμενοι για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Με το μυαλό και στον επαναληπτικό με την Λίβερπουλ, έχοντας και πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της πήγε στην έδρα της Αλαβές και έχασε με 2-1. Ακόμα μια ήττα απέναντι σε αντίπαλο από την κάτω ζώνη που περιπλέκει τις ευρωπαϊκές επιλογές της, μιας και η Αθλέτικ Μπιλμπάο την απειλεί ιδιαιτέρως. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Λαγκουάρντια με την Βιγιαρεάλ να έχει την κατοχή, αλλά στο 31΄ ο Εσκαλάντε με σουτ έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη, η Βιγιαρεάλ ήταν ανώτερη και μείωσε στο 47' με τον Τσουκουέζε και πίεσε μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

"Προερχόμασταν από μια συναισθηματική και σωματική εξάντληση που μας είχε βαρύνει. Περίμενα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, αλλά αν η Αλαβές δεν μας κέρδιζε θα ξέμεινε από επιλογές στην προσπάθεια για την παραμονή της. Και γι' αυτό έκαναν όλα τα κόλπα και έβαλαν όλη τους την ένταση. Πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν και μας απενεργοποίησαν." είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ουνάι Έμερι.

Την Τρίτη φιλοξένησε τη Λίβερπουλ για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και έζησε για ένα ημίχρονο το όνειρό της καθώς προηγήθηκε με 2-0, αλλά τελικά έχασε με 3-2 και αποκλείστηκε, όμως, αποθεώθηκε. Πριν συμπληρωθούν 3 λεπτά (2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα) η Βιγιαρεάλ βρήκε δίχτυα με τον Ντία και ήταν η κυρίαρχη στο πρώτο μέρος καθώς πέτυχε και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά του Κοκλέν στο 41'. Όμως, στην ανάπαυλα ο Λουίς Ντίας πέρασε στο ματς για τη Λίβερπουλ και όλα άλλαξαν. Στο 54', ο Τρεντ Αλεξάντερ - Άρνολντ είχε δοκάρι και οχτώ λεπτά αργότερα ο Φαμπίνιο με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1. Στο 67΄ο Λουίς Ντίας ισοφάρισε και εφτά λεπτά μετά ο Μανέ έκανε την ολική ανατροπή σε λάθος έξοδος του τερματοφύλακα, Ρούγι.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολοι δίνονται ο ηγέτης, Ζεράρ Μορένο (17/9), ο φορ Γέρεμι Πίνο (31/6), ο στόπερ Ραούλ Αλμπιόλ (24/0), οι μέσοι Κοκλέν (18/1), Παρέχο (29/2) και ο επιθετικός Νταντζούμα (23/10). Τέλος η σεζόν για τον μπακ Αλμπέρτο Μορένο (24/3).

ΣΕΒΙΛΛΗ

Σκόνταψε στην έδρα της κόντρα στην Κάντιθ, αφού έφερε ισοπαλία με 1-1 και δεν μπόρεσε να ασκήσει πίεση στην Μπαρτσελόνα για τη δεύτερη θέση και θ πρέπει να συνεχίσει να παλεύει για να μην θέσει σε κίνδυνο τον κύριο στόχο της σεζόν που είναι η έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ. Άνοιξε το σκορ στην πρώτη της φάση στο ματς με τον Εν Νεσίρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 7', αλλά η Κάντιθ παρότι δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τα κατάφερε στο 66' με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λούκας Πέρεθ, ενώ η Σεβίλλη έχασε σημαντική ευκαιρία στο 87' με τον Κουντέ για το τρίποντο.

«Η εκτίμηση είναι ότι ήταν ένα παιχνίδι που αντιμετωπίσαμε καλά, αλλά από το γκολ, από το πρώτο εικοσάλεπτο, δεν δώσαμε στο παιχνίδι αυτό που χρειαζόταν, με και χωρίς μπάλα, δεν ήμασταν στο ύψος τους. Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε , ούτε να χάσουμε. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί έχουν ξεφύγει δύο πολύ σημαντικοί πόντοι . Μας έχει συμβεί περισσότερες από μία φορές, να προηγηθούμε στον βαθμολογικό πίνακα και είναι δύσκολο για εμάς να διατηρήσουμε την ένταση, τη συγκέντρωση» ανέφερε ο προπονητής Λοτεπέγκι.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο επιθετικός Ράφα Μιρ (30/9). Δεν υπολογίζονται για την αναμέτρηση ο επιθετικός Μαρσιάλ (8/0), ο χαφ Φερνάντο (24/1) και ο στόπερ Ρέκικ (16/0).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Βιγιαρεάλ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λίβερπουλ μεσοβδόμαδα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και στρέφει, πλέον, όλο το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα που θέλει να διεκδικήσει την έξοδο στην Ευρώπη και δη στο Γιουρόπα Λιγκ. Πιο υψηλές είναι οι βλέψεις της Σεβίλλης που έπεσε στην 3η θέση και κυνηγά την Μπαρτσελόνα. Οι δύο ομάδες δεν «ανοίγουν» τα παιχνίδια τους με τους Ανδαλουσιάνους να έχουν την καλύτερη άμυνα στη LaLiga. Θα επιλέξουμε το Under.

• Η ομάδα Βιγιαρεάλ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.25 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σεβίλλη δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα