Μουντιάλ 2014: Έριξε τεσσάρα στη Πορτογαλία η Γερμανία (video)

Μουντιάλ 2014: Έριξε τεσσάρα στη Πορτογαλία η Γερμανία (video)

Αφορά τον αγώνα ΗΠΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ


Με τον Μίλερ να πετυχαίνει χατ-τρικ (12’ πεν., 45+1’, 78’), η Γερμανία κέρδισε με το εμφατικό 4-0 την Πορτογαλία και έκανε μεγάλο βήμα για την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο. Το άλλο τέρμα ο Χούμελς (32’) ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, αποβλήθηκε στο 37’ ο Πέπε, τραυματίστηκαν επίσης Αλμέιδα και Κοεντράο.

Μεγάλη νίκη απέναντι στην Πορτογαλία πανηγύρισε στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου η Γερμανία η οποία παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 37’ λόγω αποβολής του Πέπε, διέλυσε την ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο με 4-0, κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πάντσερ» ήταν ο Τόμας Μίλερ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (12’ πεν., 45+1’, 78’), οδηγώντας την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη, με τον άλλο τέρμα να πετυχαίνει ο Χούμελς (32’) ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, όπως και οι Αλμέιδα, Κοεντράο από τη πλευρά των Πορτογάλων.

Η Γερμανία πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ, καθώς μόλις στο 11’ ο Περέιρα έπιασε από τον ώμο τον Γκέτσε στην περιοχή ανατρέποντας τον, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δώσει πέναλτι και ο Μίλερ δεν έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα.

Μουντιάλ 2014: Έριξε τεσσάρα στη Πορτογαλία η Γερμανία (video)Από την πλευρά της η Πορτογαλία παρουσίασε προβλήματα στη δημιουργία ευκαιριών και δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά στα επόμενα λεπτά, με την Γερμανία να φτάνει τελικώς στο 2-0 στο 32’ με κεφαλιά του Χούμελς.

Πέντε λεπτά μετά ήρθε και η αποβολή του Πέπε για τους Πορτογάλους, καθώς ο αμυντικός της Ρεάλ με ανόητη ενέργεια χτύπησε τον Μίλερ και αποβλήθηκε στο 37’ από τον διαιτητή.

Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για τους Πορτογάλους, υπέγραψε στο 45+1’ ο Μίλερ ο οποίος με δεύτερο προσωπικό γκολ «έγραψε» το 3-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη για την ομάδα του Λεβ.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Γερμανία να έψαχνε το 4ο γκολ, το οποίο πέτυχε τελικώς στο 78’, με τον Μίλερ να σημειώνει χατ-τρικ αν και δύο λεπτά νωρίτερα η Πορτογαλία διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Έντερ από τον Χέβεντες.

Στα τελευταία λεπτά, η Πορτογαλία προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με αποτέλεσμα η Γερμανία να πάρει μια εμφατική νίκη, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Γερμανία: Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς (73' Μουστάφι), Μερτεζάκερ, Μπόατενγκ, Λαμ, Κεντίρα, Γκέτσε, Εζίλ (62’ Σούρλε), Κρόος, Μίλερ (82' Ποντόλσκι)

Πορτογαλία: Ρουί Πατρίσιο, Κοεντράο (65’ Αλμέιδα), Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Περέιρα, Βελόσο (46’ Κόστα), Μεϊρέλες, Μουτίνιο, Νάνι, Ρονάλντο, Αλμέιδα (28’ Έντερ)

Τα γκολ:












Στοιχεία για τον αγώνα: ΗΠΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
4.153.651.701.502.051.941.211.16
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
4.502.202.201.452.10
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.752.002.307.50

Σχολιασμός

21 σχόλια:

στις 16/06/2014 21:01
ανυπαρκτοι οι πορτογαλοι φοβεροι οι γερμανοι. μονο η γερμανια και η ολλανδια εχουν παιξει μπαλα

στις 16/06/2014 21:11
brazil ise pleon I xora mou pame re marcelo pame re neymar pame re oscaar

στις 16/06/2014 21:12
ΚΑΘΑΡΗ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΩ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΚΑΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΙΚΑΙΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 4-0 ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ!! TOMAS MULLER TOMAS MULLER!!!

στις 16/06/2014 21:26
γερμανιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

θεοι του ποδοσφαιρου

παμε να σηκοσουμε το 4 παγκοσμηο φετος

στις 16/06/2014 21:26
karkino na patheis paxare....

στις 16/06/2014 21:27
Etsi re Germania. Telikos Argentina-Germany kai den tha kserw poion na ipostiriksw!!

στις 16/06/2014 21:27
h germania panta kal arxizei k sta hmitelika pernei to poulo

στις 16/06/2014 21:28
GERMANY!!!!!!!!

ARGENTINA!!!!!!!!

στις 16/06/2014 21:28
Tora that alaksoun auta

στις 16/06/2014 21:29
PEPE THA FAS KALA POUSTRAKI MALAKA GAMO THN REAL SOU

στις 16/06/2014 21:42
pou einai o ronaldo reeeeee...pou einai i real...oli mazi 9 gol fagane ta poustrakia....o ronaldo omos gia akomi mia fora mas edikse pos ton niazei mono i porosopikotitatou,akomi kai me tin ethniki omada, i moni fasi pou ksesikothike itan to penalti..,an itan...gia na vri tropo na skorari..,mia pou i simpetestou den boresan na thisiasoun ales efkeries na ton vgaloun skorer...

στις 16/06/2014 23:37
pou einai o klapsiareis re realakia pou elgate oli diplo kai oti tha ebaze goal ego xero oti evale pali ta klamata mono

στις 17/06/2014 01:08
O Pepe mia zwh etsi tha ein....afhse thn omada t me 10 kai thn ipoxreose apo kei kai pera se htta!!Ti na pw....

στις 17/06/2014 15:17
alex9 se eskisa thn kolara fetos r file mhn mhlas dn s pernei akou p einai o ronaldo??xaxaxx asxetoi t allo n sou kanei o ronaldo r xalva tous phge mundial MONOS tou kai p kollaei h real panivlaka edw paizoun ethnikes kamia sxesh

στις 17/06/2014 15:18
ase p einai k moufa mundial exoun kanei 72 la9oi oi diatoites kai eimaste akoma 1h agwnistikh

στις 17/06/2014 15:25
Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΙΟ ΕΤΟΙΜΗ ΑΠΟ ΠΟΤΕ. ΕΚΑΝΕ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΑΤΝΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑΝ ΜΕΤΡΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΜΑΔΑ (ΙΣΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ) ΠΟΥ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΦΑΒΟΡΙ ΤΗΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΒΑΒΑΡΟΙ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΨΗΛΑ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ.

στις 17/06/2014 15:45
o pepe mporei na einai ligo kolopado alla einai poli kalos paiktis

στις 17/06/2014 15:46
kolopaido

στις 18/06/2014 00:23
re real94 apo epipedo skizis vlepo...oute vlaka se ipa..oute gia ton oreo sfihto kolo'sou milisa pote,ama thes vgale fotografia ton pisinosou kai stilto sto twiter tou ronaldo...sou efxomai na perasete mia orea aksehasti empiria...kai pesmou poso xronon eisai na sou po poso kila malakas eisai..vlaxo anagoge!!!

στις 18/06/2014 11:49
Re parte ton mpoulo re mounopana pou ipostirizete k tin germania pou sas gamaei mlkes, 2 tuxera gkol tou muller eida egw k na pezeis me 1 pexth parapano apo to 37.. oko dn teleiwse o kosmos, auto pou 3erw egw einai oti h Germania 8a faei megales poutses sto pagkosmio , ki oti dn exei elpides na to shkwsei.

στις 18/06/2014 21:23
oxi tha ipostirizoume to gamimeno to elliniko dimosio tis bromias kai tis apateonias kai tous 300 antartes tis ellinikis boulis pou poulane kai prodinoun tin ellada kathe mere stus evreous tis masonias pan'ap ola oxi stin merkel...afou imaste mia kologamimeni kai arxiprodotes tis ida'mas tin xora..kai den sevomaste tous simpolitesmas kai psifisoume kathe fora oti mas volevi na ta ikonomisoume me kathe tropo...kala mas kanoune to aksizoume kai me to parapano giati imaste IPOKOZMOS!!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.