Μουντιάλ 2014: Νίκησε αλλά δεν εντυπωσίασε η Αργεντινή (video)

Μουντιάλ 2014: Νίκησε αλλά δεν εντυπωσίασε η Αργεντινή (video)

Αφορά τον αγώνα ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΡΑΝ


Με τον Κολάσινατς να πετυχαίνει το πιο γρήγορο αυτογκόλ στην ιστορία του Μουντιάλ (3’) και τον Μέσι να σκοράρει μετά από οχτώ χρόνια στο θεσμό (65’) η Αργεντινή νίκησε με 2-1 την Βοσνία και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 6ο όμιλο, αν και δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της. Μείωσαν στο 85’ με τον Ιμπίσεβιτς οι Βόσνιοι.

Στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο, η Βοσνία μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 από την Αργεντινή, ωστόσο άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Λιονέλ Μέσι η οποία εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 6ο όμιλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τη Βοσνία η οποία μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Κολάσινατς (το πιο γρήγορο στην ιστορία του θεσμού), καθώς μετά από φάουλ του Μέσι, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπέγκοβιτς.

Μουντιάλ 2014: Νίκησε αλλά δεν εντυπωσίασε η Αργεντινή (video)Ωστόσο η Βοσνία δεν πτοήθηκε και είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έκλεισε καλά τους χώρους στην άμυνα και έψαξε την ισοφάριση, απειλώντας στο 13’ με τον Χαϊροβιτς και στο 33’ με τον Τζέκο, ενώ η μεγαλύτερη της στιγμή ήταν στο 44’, με τον Ρομέρο να αποκρούει εντυπωσιακά τη κεφαλιά του Λούλιτς.

Η άσχημη εικόνα της Αργεντινής ανάγκασε τον Σαμπέγια να μετατρέψει το 5-3-2 σε 4-4-2 στο ημίχρονο, βάζοντας τους Γκάγκο και Ιγκουαΐν στη θέση των Καμπανιάρο και Μάξι, με την «αλμπισελέστε» να ανεβάζει ρυθμό και να καταφέρνει να πετύχει δεύτερο τέρμα στο 65’ με το δεύτερο γκολ του Μέσι στο Μουντιάλ (και πρώτο μετά από οχτώ χρόνια).

Ο σούπερ σταρ της Αργεντινής έπαιξε το "ένα-δύο" με τον Ιγκουαΐν και αφού απέφυγε δύο αμυντικούς, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα της Βοσνίας, με την μπάλα να ακουμπάει λίγο και στο πόδι του Μούιτζα.

Παρά το 2-0, η Βοσνία δεν τα παράτησε και στο 85’ επέστρεψε στο παιχνίδι, με τον Ιμπίσεβιτς που είχε περάσει στον αγώνα στο δεύτερο μέρος, να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της χώρας του στο Μουντιάλ.

Ωστόσο η Βοσνία δεν κατάφερε στα υπόλοιπα λεπτά να φτάσει στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα η Αργεντινή να πάρει τη νίκη και να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Αργεντινή: Ρομέρο, Γκαράι, Ρόχο, Φερνάντεζ, Καμπανιάρο (46’ Γκάγκο), Ζαμπαλέτα, Ντι Μαρία, Μάξι Ροντρίγκεζ (46’ Ιγκουαΐν), Μασεράνο, Αγουέρο (87’ Μπίλια), Μέσι

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Μπίτσακσιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Μισίμοβιτς (74’ Μεντούγιναν), Τζέκο, Μούιτζα (69’ Ιμπίσεβιτς), Λούλιτς, Χαΐροβιτς (71’ Βίσκα)





Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΡΑΝ
1Χ2OverUnderX2
1.077.5022.001.352.455.59
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.253.2516.002.201.40
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

20 σχόλια:

στις 16/06/2014 03:01
αν δεν γινόταν το λάθος στο 3' λεπτό από την Βοσνία το Αυτογκόλ θα έληγε ο αγώνας 1-1 (ήταν καλύτερη η Βοσνία).

στις 16/06/2014 03:10
ΡΕ ΤΙ ΕΧΑΣΕ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΜΕΣΙ ΣΤΟ 90 ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 3-1 Ο ΠΑΛΙΟ ΧΑΖΟΥΛΗΣ.ΤΖΑΚΟ ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΡΕ ΑΡΧΙΔΙ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΜΕ 3-1 ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΕΓΩ

στις 16/06/2014 03:13
ρε μαλακά δεν πήρες τα φαρμακά σου? γιατί με βρίζεις? την γνώμη μου είπα και ήταν καλύτερη η Βοσνία. Μαλάκα ε μαλάκα που θα με πεις αρχίδι ε αρχίδι. (όσο για το "αί γαμήσου" εγώ γαμάω εσύ που ΔΕΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ)

στις 16/06/2014 03:27
ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΜΑΛΑΚΑ ΤΖΑΚΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙΟ ΜΑΛΑΚΑ?ΣΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΡΕ ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΠΑΝΤΑ ΚΟΥΒΑ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.ΑΡΙΧΔΙ Ε ΠΑΛΙΟ ΑΡΧΙΔΙ?ΤΙ ΝΑ ΓΑΜΗΣΕΙΣ ΡΕ ΒΛΑΚΑ ΕΣΥ?Ε ΤΙ ΝΑ ΚΛΑΣΕΙΣ?ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΕΓΩ ΑΝ ΓΑΜΑΩ Η ΟΧΙ ΡΑ ΠΑΛΙΟ ΜΑΛΑΚΑ ΤΖΑΚΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΕ?ΑΝΤΕ ΠΑΛΙΟ ΜΑΛΑΚΑ

στις 16/06/2014 03:39
ΕΙΣΤΕ ΖΩΑ ΧΑΧΑΧΑ

στις 16/06/2014 03:53
έχεις πρόβλημα.. μεγάλο..

στις 16/06/2014 04:06
καλά ο RIVER7 έχει γνωστό πρόβλημα, όντως Τζάκο έχεις δίκιο δεν έπαιξε καλά η Αργεντινή, θα μπορούσε άνετα να έρθει Χ ο αγώνας.

στις 16/06/2014 05:29
Ontos i argentini den epekse kala ston simerino agona an den proigitun i argentini me to autogoal den ksero pos 8a kilusan ta pragmata,,,eutixos kutsa straba pire tin niki i argentini ke piga tamio,,i bosnia afise kales entiposis ston simerino agona..

στις 16/06/2014 11:49
vasika h argentina kala epai3e apla vrhke brosta ths mia polu kalh vosnia!!

στις 16/06/2014 12:51
Gamoto ti exases re messi kai exasa to 4-6 goal

PAME ARGENTINH

VAMOS ARGENTINA!!!!!

στις 16/06/2014 12:56
με το ζορι και η αργεντινη

στις 16/06/2014 17:10
ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΗΣ ΒΟΣΝΙΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΩ

στις 16/06/2014 17:57
ante me iran i arentina 7-0 tha kerdisei

στις 16/06/2014 20:24
tzako pou koituse esu ton agona H KOITUSES TSONTES; pote HTAN H BOSNIA KALUTERH RE; pas kala twra? TI ALLO THA DWW EDW MESA RE FILE AN DEN VLEPEIS TO MATCH KALA TZAKO FILE MIN SXOLIAZEIS KALUTERA...

στις 16/06/2014 20:38
xaaxxa DE TI PALUETE KTHOLOU MAGKES ..KAI OI DUO XWNIA ITAN...TO X THA TAN DIKAIO ALLA AMA EXEIS MESSI STIN OMADA TO KATI PARAPANW THA TO KANEI...

στις 16/06/2014 20:45
edw den mporouse na balei goal sthn ellada to 2010 o ampalos

στις 16/06/2014 21:46
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Ο ΠΡΟΠΟΝΙΤΗΣ Ο ΣΑΜΠΕΓΙΑ ΕΒΑΛΕ ΛΑΘΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 5 ΑΜΥΝΤΙΚΟΥΣ.ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΑΛΛΑΓΗ Ο HINGUAIN ΚΑΙ Ο GAGO ΤΗΣ ΜΠΟΚΑΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΣΕ 4-4-2 Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΜΕΣΣΙ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 3-1 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ.ΧΑΛΑΡΑ 1ΟΙ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ,ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΕΧΤΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΡΑΚΑΝΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΟ 3ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΤΟΥ DIEGO MARANTONA.

iVAMOS ALBICELESTE

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΤΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ.Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΕΧΤΕΣ ΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΙΤΗ ΜΑΣ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙ 3 ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥΣ HINGUAIN-AGUERO-MESSI ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΑΜΑΕΙ Η ARGENTINA!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 16/06/2014 21:46
φυσικά και κοιτούσα τον αγώνα. Μήπως εσύ δεν κοιτούσες τον αγώνα και κοιτούσες τσόντες? μετά το Αυτογκόλ στο 3΄λεπτό όλο η Βοσνία πίεζε. το τι "άλλο θα δω εδώ μέσα" είναι μια έκφραση που λέω εγώ με αυτά που βλέπουν τα μάτια μου. Και εννοείτε πως γράφω κάτι όταν γνωρίζω και γι' αυτό μιλάω. (όχι για πράγματα που δεν γνωρίζω ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΚΕΔΟΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ) Τώρα αν επιρεάστικες από τον RIVER7 (που είναι άρρωστος ψυχικά.. τι να σου πω..)

στις 16/06/2014 21:48
αν εσύ Barcaa4Ever την είδες "καλύτερη την Αργεντινή" μαλλόν δεν παρακολούθησες τον αγώνα.. και σαφώς είσαι λάθος.

στις 17/06/2014 15:30
ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ Η ΒΟΣΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΡΥΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΝΙΓΗΡΙΑ ΚΑΙ ΙΡΑΝ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΔΕΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΣ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.