Κίνδυνος για την Ελλάδα η πρόκριση της Βασιλείας

Κίνδυνος για την Ελλάδα η πρόκριση της Βασιλείας



Η πρόκριση της Βασιλείας στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ αυξάνει τον κίνδυνο της Ελλάδας να χάσει την 12η προνομιούχο θέση στην κατάταξη της UEFA.

Η Βασιλεία με τη νίκη-πρόκριση της κόντρα στην Σάλτσμπουργκ χάρισε 600 βαθμούς στην Ελβετία η οποία μείωσε έτσι στις δύο νίκες τη διαφορά της από την Ελλάδα στην 12η προνομιούχο θέση και συνεχίζει πλέον να εκπροσωπείται με ομάδα στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, σε αντίθεση με το ελληνικό ποδόσφαιρο που δεν έχει πλέον εκπρόσωπους τη φετινή σεζόν στην Ευρώπη μετά τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού.

Υπενθυμίζεται πως αν η Ελλάδα τερματίσει τη φετινή χρονιά κάτω από τη δωδέκατη θέση, θα χάσει την απευθείας θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ από τη σεζόν 2015/16.

Έτσι, εφόσον η Βασιλεία συνεχίσει την εντυπωσιακή της πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ και καταφέρει να προκριθεί στα ημιτελικά, κάτι που πέτυχε την περσινή σεζόν, τότε φαίνεται πως δύσκολα η Ελλάδα θα καταφέρει να κρατήσει την 12η θέση.

Αναλυτικά η κατάταξη:


1. Ισπανία 93.284 (5/7)
2. Αγγλία 84.034 (2/7)
3. Γερμανία 80.784 (2/7)
4. Ιταλία 65.938 (1/6)
5. Πορτογαλία 60.299 (2/6)
6. Γαλλία 56.166 (2/6)
7. Ρωσία 46.998 (0/6)
8. Ολλανδία 44.312 (1/6)
9. Ουκρανία 40.966 (0/6)
10. Βέλγιο 36.300 (0/5)
11. Τουρκία 34.200 (0/5)
12. Ελλάδα 33.600 (0/5)
13. Ελβετία 32.825 (1/5)
14. Αυστρία 30.925 (0/5)
15. Τσεχία 29.350 (0/4)
16. Ρουμανία 27.257 (0/4)
17. Ισραήλ 26.875 (0/4)
18. Κύπρος 23.250 (0/4)
19. Δανία 21.300 (0/5)
20. Κροατία 19.625 (0/4)



Ομάδες που αφορά: ΕΛΛΑΔΑ, ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 21/03/2014 07:35
αυτά παθενεις Οταν θες να χάσει ελληνική ομάδα στην Ευρώπη

στις 21/03/2014 09:29
Κανείς δεν θέλει να χάνει ελληνική ομάδα στην Ευρώπη. -_-

στις 21/03/2014 10:21
AUTA PATHAINEIS OTAN APOZOUMEIS TO ELLINIKO PODOSFAIRO DEKAETIES KAI PALI TO MONO POU KATAFERNEIS EINAI NA XANEIS APO MIA MANTCHESTER EREIPIO.

στις 21/03/2014 10:22
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΠΑΖΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΙ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΕΣ.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΛΛΑ.

στις 21/03/2014 10:25
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΑ ΑΛΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΓΛΥΦΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ.

στις 21/03/2014 12:55
makari na mas perasun

na dume meta an tha pigenei estw kai stous omilous o poustogavros

στις 21/03/2014 12:56
@Querty Τα πες όλα!

στις 21/03/2014 13:10
Symfwnw me HANDSOME_ARTIST....Epipros8eta symplhrwnw otan eixame dyo omades apey8eias se omiloys toy ch.l htan epoxes poy prwtos syllekths eyrwpaikwn pontwn htan o PAO kai synhsferan omades opws OSFP ,PAOK,AEK,ARHS,PANIWNIOS poy den yfistantai kan ston ''xarth'' ayth thn stigmh...Oxi kyrioi den ftaiei o gayros gia to SHMERINO katanthma toy allote krataioy EYRWPAIOY PAO...Den toys arese o TZIGGER!!!ANEPITREPTO STO ELLHNIKO PRWTA8LHMA NA MHN YPARXEI PAO!!ANEPITREPTO NA MHN YPARXEI AEK STHN SUPER LEAGUE....DEN EINAI 8EMA GAYROY LOIPON...

στις 21/03/2014 13:17
O kyrios Marinakhs??poly kalos!!!!gia ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΣ...edwse ton Mhtrogloy pro mats me ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ!!gia thn konoma!!!Poy telika ka8omai kai skeftomai an o gayros 8a exane thn prokrish me ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ sthn sym8esh toy???Telika xa8hke h prokrish kai ta lefta poy 8a mpainan sto tameio apo thn prokrish!!Krata ton paikth na se perasei stoys 8 kai meta poylhse ton...TROMEROS PARAGONTAS !!!MEGALOS GNWSTHS!!pane oi omiloi kai ta esoda twra...ΠΑΛΙΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ....

στις 21/03/2014 13:41
EISTE MALAKES? ti shmainei ayto pa8eneis an 8es na xasei elliniki omada stin eyropi??? Gamieste re? Arxika kai na 8elei kapios na xasei elliniki p,ada stn eyropi p kollaei m tn poria ka8e omadas gamw? an i omada dn borei na proxorisei oi antipaloi opadoi tis ftene???

στις 21/03/2014 13:58
VASILEIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

krimas omos gia tin Patrida mas..

στις 21/03/2014 14:08
VAZELIA KAI PAOKIA KSIPNATE REEE!! AMA MAS PERASOUN DEN THA EXEI O OSFP TO PROVLIMA TA PROKRIMATIKA GIA TIN POUTSA TOU! ESEIS NA DOUME ESEIS THA PREPEI NA ANISIXITE POU DEN THA KSANAPATE EVROPI POTE

στις 21/03/2014 14:31
esei xypna giati prokrimatika dn prokeitai na peraseis mono apeutheias pas tosa xronia zwo

στις 21/03/2014 14:49
ppm7 ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ Ο ΓΑΥΡΟΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΥΧΟΤΑΝ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ!!!!!

στις 21/03/2014 14:55
vlepw gai ellinikes oamdes na lete kai gelaw.dld opoios dne ypostirizei olympaiko otan paizei eurwpi h pao h aek einai anthelinas.dld as poume sthn agglia sthn ispania kai sta alla krath otan xanei h real h barcelona kai oi apadoi ts ta vafoun maura h to antitheto h sthn agglia,re stamatiste tis pipes den einai h oamda mas einai o megalos antipalos kala na pathei kai 5 na trwge den me peiraze.epai3e kala den lew alla stamatiste tis malakies den sthrizete eliniki oamda kai tetoia.kai na pw kai kati allo kalytera na stamatisei o vagelas na ta konomaei mpas kai arxisei apo thn arxi kai fygoun oloi oi vrwmikoi apo dw apo thn superligda

στις 21/03/2014 15:02
afta sinvenoun an prostathi kathe xrono mono mia omada na kratisi tin ellada psila stin ueffa ante kai oti kanei kai o paok gt ama perimename apo pao kai koula tha pezame prokrimatika me omades apo ta feroe

στις 21/03/2014 15:04
ti les re pontie? thimasai o pao pou pige thn ellada me treis omades sthn eurwpi h den evlepes mpala tote giati koimosoun ekeinh thn wra logo pedikou stathmou?

στις 21/03/2014 15:06
otan mpike sto prwto group dynamikothttas o pao me real kai milan kai united? twra to 2000 egine auto.eixes genithei prwta apo ola prin 14 xronia? akouga gia prokrisi stous 8 akoma perimenw

στις 21/03/2014 15:17
kalytera na stamatisoun na vgainoun apeutheias oi omades mpas kai strwsei o antagwnismos kai exygianthei katholou i katastasi.otan o gauros stinei prwtathlima parwdia kai pernei mono autos fragka min krazete pou theloume ton apokleismo tou.i lysi den einai alli apo to na einai eurwstes OLES oi omades pou agwnizontai eurwpi ki oxi MONO o gauros.giati etsi tha mazeuoun pontous kai alles omades.ginetai aploustero me ena paradeigmataki:pes oti exeis ena xwrafi me portokalies.ti einai pio grigoro,na ta mazeuei enas monos tou i na ta mazeuoun 3-4 atoma?auta..

στις 21/03/2014 15:46
ozil posa xronai omos pou einai o vazelos kai den bgeni europi afou exi omadara ?

στις 21/03/2014 15:48
ouvadomaxe den sou fteei o olympiakos pou den pernane alles omades stin europi diladi o paok pou apoklistike fteei o olympiakos o atromitos pou mpotouse na perasi stous omilous tou fteei o olympiakos

στις 21/03/2014 17:06
λες και φταιμε εμεις που εφαγε 3 ο γαυρος ελεος με τις βλακείες σας . ασχημο που δεν περασε και εχασε βαθμούς η ελλαδα συμφωνω απολυτως αλλα με τα τοσα που ακούσαμε από τους γαυρους τοσες μερες θα ηταν αδυνατον να μην τους χωθούμε . που να ειχε περασει κιολας

στις 21/03/2014 23:23
o pao auth thn stigmh den exei omada gia eurwpi oute gia ellada gia prwtathlima.alla to thema einai oti o olumpiakos pairnei ena prwttahlima parwdia kai den milaw mono gia ton prwtathliti se kathe mats ta stinoun teleftaies agwnistikes kathe xrono opws kai fetos peftoun tesares gia plaka apo oamdes pou den exoun valei tosa goal se 2o kai mats ta vazoun se 2-3.ti syzhtame? dld to thema ienai na ta pairnei o marinakis na synexizei to fiasko kai na katastrefete akoma poio polu to prwtathlima?

στις 22/03/2014 15:51
maresei h aek san omada alla mhn nomizeis oti sthn eurwpi exeis elpida esu o pao dld egw h o gauros ekei exei pswli

στις 22/03/2014 15:51
gia auto mhn les tetoia mporei na ta dei kanenas anceloti kai na fovatai meta

στις 23/03/2014 11:06
eiste gelioi oloi apla...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.