Γιουρόπα Λιγκ: Στους «8» η Πόρτο, επική πρόκριση για Βασιλεία (video)

21/3/2014 00:17
Την πρόκριση στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε η Πόρτο η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Νάπολι στο «Σαν Πάολο» και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο «Σαν Πάολο» η Νάπολι πήρε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ και τελικώς το πλήρωσε, με την Πόρτο να πετυχαίνει στη συνέχεια δύο γκολ και να «κλειδώνει» την πρόκριση, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλώς να ισοφαρίσουν στο φινάλε για το τελικό 2-2.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Πάντεφ, ενώ στο δεύτερο μέρος οι «παρτενοπέι» έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν δεύτερο γκολ και να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.

Έτσι, η Πόρτο αφού άντεξε την πίεση, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69’ με ωραίο γκολ του Γκιλάς, ενώ στο 76’ ο Κουαρέσμα με εκπληκτική ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα, «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για πρόκριση.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν να πάρει την ισοπαλία, με τον Σαπάτα να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2 στο 90+2’.

Επική πρόκριση για Βασιλεία

Στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκε και η Βασιλεία η οποία παρότι έπαιζε από το 9’ με δέκα παίκτες στη έδρα της Σάλτσμπουργκ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22’, έκανε την ανατροπή (2-1) και πήρε μια επική πρόκριση.

Άσχημα νέα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς η Βασιλεία κατάφερε να προκριθεί εις βάρος της Σάλτσμπουργκ, κάτι που σημαίνει πως η Ελβετία συνεχίζει να έχει εκπρόσωπο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στη μάχη με την Ελλάδα για την 12η θέση στην κατάταξη της UEFA που στέλνει τον εγχώριο πρωταθλητή της σεζόν 2014-15 απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2015-16.

Η ελβετική ομάδα έπαιζε από το 9ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σούτσι, ενώ στο 22’ ο Σοριάνο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, φτάνοντας τα 11 γκολ στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν.

Μάλιστα η Σάλτσμπουργκ είχε ευκαιρίες για το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε και στην επανάληψη το πλήρωσε, με την Βασιλεία να πετυχαίνει την ανατροπή, αρχικά με τον Στρέλερ να ισοφαρίζει στο 50’ και στο 60’ ο Σαούρο διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ των Ελβετών.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Σάλτσμπουργκ δεν κατάφερε να απαντήσει, με αποτέλεσμα η Βασιλεία να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Να σημειωθεί πως το παιχνίδι διακόπηκε για 15 λεπτά καθώς οπαδοί των φιλοξενούμενων πέταξαν μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο