Τσάμπιονς Λιγκ: Με το ένα πόδι στους «8» η Μπάγερν

Τσάμπιονς Λιγκ: Με το ένα πόδι στους «8» η Μπάγερν

Αφορά τον αγώνα ΑΝΝΟΒΕΡΟ - ΜΠΑΓΕΡΝ


Με γκολ των Κροος (54’) και Μίλερ (88’), η Μπάγερν κέρδισε με 2-0 την Άρσεναλ στο Λονδίνο, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Σέζνι στο 37’, και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Από ένα χαμένο πέναλτι για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι στο φινάλε οι Βαυαροί

Με μια σπουδαία νίκη που κατά πάσα πιθανότητα της χαρίζει την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ έφυγε από το Λονδίνο η Μπάγερν, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ στο «Έμιρειτς» και πολύ δύσκολα θα χάσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 37’ όταν μια μπαλιά του Κροος έβγαλε τετ-α-τετ τον Ρόμπεν με τον Σέζνι, με τον δεύτερο να ανατρέπει τον Ολλανδό στην περιοχή και να αποβάλλεται, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Ο Αλάμπα αστόχησε από την άσπρη βούλα, ωστόσο στην επανάληψη, η Μπάγερν μετέτρεψε σε… μονόλογο την αναμέτρηση, καθώς είχε την απόλυτη υπεροχή και πήρε τη νίκη χάρη στο υπέροχο γκολ του Κροος στο 54’ και την κεφαλιά του Μίλερ στο 88’.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρομερό ρυθμό και την Άρσεναλ να βάζει δύσκολα στους Βαυαρούς, χάνοντας ευκαιρίες και πέναλτι στο 9ο λεπτό με τον Οζίλ, ωστόσο ο Νόιερ κράτησε το μηδέν στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια ισορρόπησαν την κατάσταση, δεν αντιμετώπισαν κανέναν πρόβλημα στο δεύτερο μέρος και είχαν και δοκάρι με τον Κροος στις καθυστερήσεις για να «σφραγίσουν» την πρόκριση.

Οι συνθέσεις:


Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Μερτερσάκερ, Κονσιελνί, Γκίμπς (31’ Μονρεάλ), Φλαμινί, Γουίλσιρ, Καθόρλα (39’ Φαμπιάνσκι), Οζίλ, Τσάμπερλαιν (74΄Ροζίτσκι), Σανόγκο

Μπάγερν: Νόιερ, Ντάντε, Μπόατενγκ (46’ Ραφίνια),Λαμ, Αλκάνταρα (79’ Πιζάρο), Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Γκέτσε, Αλάμπα, Κροος, Μάντζουκιτς (65’ Μίλερ)




Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΝΝΟΒΕΡΟ - ΜΠΑΓΕΡΝ
1Χ2OverUnder1X
9.005.751.181.352.303.51
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
7.003.001.451.651.80
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

9 σχόλια:

στις 19/02/2014 23:42
CHAMPIONS BAYERNLEAGUE <3

στις 19/02/2014 23:53
kai edw prwto sxolio re? to mats xalase me thn kokkinh..GKOLARA o Kroos vlakes an ton afysoun na fygei

στις 20/02/2014 08:58
h bayern epeksai kala otan pire tin kokkini o sezni kai logiko na xasei h arsenal alla otan htan 11 enantion 11 h arsenal epaize kapws kalhtera

στις 20/02/2014 12:01
Mε κόκκινη κάρτα και η «γιαγιά μου» νικάει, αυτό ήταν πολύ μαλακία από τον διατητή να βγάλει κόκκινη στο 1ημίχρ. ε έτσι ήταν φυσικό να νικήσει η Μπάγερν(και ήθελα να χάσει η .....).απο την στιγμή που ο βλάκας διατητής [έβγαλε κόκκινη κάρτα] χάλασε όλο το παιχνίδι τώρα τι να σχολιάσουμε.

στις 20/02/2014 12:11
τυχερη στην αρχη η μπαγερν αλλα οταν ισορροπησε το ματς θα το παιρνε ανετα και με 11 με 11. Φοβερη ομαδα η bayern! Μακαρι να το ξαναπαρει!!!

στις 20/02/2014 12:11
mages egw den 3erw ti lete eseis egw to exw pei pantws h bayern den paei gia cl fetos kai perysi h arsenal sto 11 me 11 htan kalyterh omada h bayern mono katoxi styl guardiola krataw thn mpala.thewrw oti mia real sta kala ths mporei na thn dialysei aneta.to idio kai h barcelona mia kokini siti kai telso.oi siti eixe tis klasikes eukairies mexri thn kokinh karta h barcelona katoxi.to idio kai h milan thn epathe.krima giati oi 3 apo tis 4 e3erwmenou pari den eprepe na nikisoun to polu isopalia. kai kati allo emena thn apri thn fovithike to mati mou e3alou to exw pei apo thn arxi ths xronias to cl pisteuw paei h madrith h parisikai trith epilogh aglia tselsi mhn thn ypotimate mourinio einai autos.xwris na paizei kai na krataei mpala tapeinwse thn siti oxi kratwntas thn mpala 10 xronia sthn katoxi tou

στις 20/02/2014 12:32
Ετσι οπως παιζει η Μπαγερν δεν βλεπω πολλες ομαδες να μπορουν να τη κοντραρουν. Ισως ο Μουρινιο με το αντιποδοσφαιρο του αλλα οσες παιζουν κανονικο ποδοσφαιρο απεναντι στη Μπαγερν δυσκολα. Ακομα δε τελειωσε ομως η Αρσεναλ, ισως το καταφερει. Η Παρι παντως για μενα εχει δρομο ακομα για να γινει υπολογισιμη. Περασε απο τον πιο ευκολο ομιλο και τωρα επαιζε με Λεβερκουζεν. Τι μπορει να κανει κοντρα σε Μπαρτσα,Ρεαλ,Μπαγερν?

στις 20/02/2014 14:45
2-3 goal to piasame twra apo edw kai pera den pane na kanoun oti 9eloun

στις 21/02/2014 13:09
diladi me tin mancester perisi i kokini karta se halase re real....i to 7-0 den se kanei na katalavenis poios pezei ti kaliteri bala re barca...sas eskisan to pato bayern kai dortmund perisi kai einai fisiko na ponate akomi...xoris na iplogisoume ti pextes pazoune stin ispania kai germania....sssssout re!!kai einai ntropi na milate gia to penalti tou roben pou eitan penalti kai to ipan oli..sti media..kai gia to penalti tis arsenal pou ksekinise apo fasi offside den milai kanenas re karagiozides!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.