Κύπελλο Γαλλίας: Αποκλεισμός-σοκ για Λιόν (video)

14/2/2014 01:07
Εκτός συνέχειας από το Κύπελλο Γαλλίας έμεινε η Λιόν, η οποία παρότι προηγούταν μέχρι τις καθυστερήσεις με 1-0 απέναντι στη Λενς στο «Ζερλάν», οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90+3’ και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τα προημιτελικά στην παράταση (2-1) χάρη στο γκολ του Γκμπαμίν στο 94’. Με Μονακό στους «8».

Αποκλεισμό-σοκ από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γαλλίας γνώρισε η Λιόν, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στην παράταση από τη Λενς (ομάδα β κατηγορίας) στο «Ζερλάν» και αποχαιρέτησε τον θεσμό.

Οι «λιονέ» παίζοντας με αλλαγές στη σύνθεση τους, άνοιξαν το σκορ με τον Μπριάν στο 8’, ωστόσο η Λενς «πάγωσε» τους γηπεδούχους στο 90+3’ χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βαλντίβια.

Μάλιστα στο 4ο λεπτό της παράτασης, ο Γκμπαμίν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κράτησαν στη συνέχεια το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν την μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Μονακό.