Προκριματικά Μουντιάλ: Ξέφυγε η Αγγλία, ζωντανή η Σκωτιά

27/3/2017 00:13
Η Αγγλία κέρδισε με 2-0 τη Λιθουανία και ξέφυγε με +4 από την 2η θέση, εκεί όπου βρίσκεται η Σλοβακία μετά τη νίκη της με 3-1 απέναντι στη Μάλτα. Ζωντανή η Σκωτία, 1-0 την Σλοβενία με γκολ στο 88’.

Χωρίς να βγάλει μάτια με την απόδοση της, η Αγγλία επικράτησε με 2-0 της Λιθουανίας στο «Γουέμπλεϊ» και έφτασε τους 13 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια, όντας στο +4 από την 2η θέση.

Ο Ζερμέν Ντεφό επέστρεψε στην Εθνική ομάδα μετά από 3,5 χρόνια και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Η Λιθουανία δεν κατάφερε να απαντήσει και τα πάντα τελείωσαν στο 66’ με τον Βάρντι να διαμορφώνει το τελικό 2-0 λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Στην 2η θέση του ομίλου πέρασε η Σλοβακία, η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Μάλτας. Βάις (2’), Γκρέγκους (41’) και Νέμετς (84’) ήταν οι σκόρερ για τους Σλοβάκους, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Φαρούτζα (14’).

Τέλος, η Σκωτία, με γκολ του Μάρτιν στο 88’, κέρδισε με 1-0 την μέχρι πρότινος 2η Σλοβενία και έμεινε ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στα τελικά της Ρωσίας. Οι Σκωτσέζοι έφτασαν τους 7 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από την 3η Σλοβενία και στο -2 από την 2η Σλοβακία.