Πρέμιερ Λιγκ: Ο Κέιν διέλυσε την Στόουκ

26/2/2017 18:09
Με τον Κέιν να πετυχαίνει χατ-τρικ στα πρώτα 37 λεπτά, η Τότεναμ διέλυσε με 4-0 την Στόουκ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και πέρασε προσωρινά στην 2η θέση με -10 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Μετά την ήττα από τη Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από τη Γάνδη στο Γιουρόπα Λιγκ, η Τότεναμ ξέσπασε στην Στόουκ, την οποία διέλυσε με 4-0 στο Λονδίνο, πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πετεινούς» ήταν ο Χάρι Κέιν, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και ξεπέρασε τα 100 γκολ σε επίπεδο συλλόγων. Ο Άγγλος φορ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, ενώ ο ίδιος στο 32’ διπλασίασε το σκορ της ομάδας με μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και στο 37’ ο Κέιν ολοκλήρωσε το χατ-τρικ έστω και με αρκετή δόση τύχης, αφού μετά από απευθείας φάουλ η μπάλα κόντραρε στον Κράουτς, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Άλι, έπειτα από ασίστ του Κέιν.