Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έσωσε τα χειρότερα στο 90’ η Μπαρτσελόνα

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έσωσε τα χειρότερα στο 90’ η Μπαρτσελόνα



Με απευθείας φάουλ του Μέσι στο 90’ η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 την Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ», ωστόσο το τελικό σκορ αφήνει τους Καταλανούς στην 3η θέση με -1 από την 2η Σεβίλλη και -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, που έχει και παιχνίδι λιγότερο. Δύο πέναλτι για χέρι ζήτησαν οι «μπλαουγκράνα» ένα η Βιγιαρεάλ, που προηγήθηκε στο 49’ με τον Σανσόνε.

Νέο βαθμολογικό έδαφος έχασε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Βιγιαρεάλ στο «Ελ Μαδριγάλ», ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ στο 90’ με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι. Με το βαθμό, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έφτασε τους 35 και βρίσκεται στην 3η θέση με -1 από την 2η Σεβίλλη και στο -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Η Μπαρτσελόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 8ο λεπτό, με τον Ασένχο να αντιδρά σωστά σε τετ-α-τετ με τον Νεϊμάρ, κρατώντας το μηδέν. Στο επόμενο λεπτό η Βιγιαρεάλ «άγγιξε» αυτή το 1-0, με τον Ντος Σάντος να πιάνει σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 24’ το σουτ του Νεϊμάρ έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Ασένχο είπε «όχι» σε προσπάθειες των Μέσι (43’) και Σουάρες (45’), κρατώντας το 0-0 μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Βιγιαρεάλ, η οποία πήρε προβάδισμα στο 50’. Μετά από κλέψιμο, ο Πάτο έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Σανσόνε, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια του αγώνα άνηκε στην Μπαρτσελόνα, η οποία έψαχνε τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 73’ ο Μέσι σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι «μπλαουγκράνα» διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για πέναλτι σε χέρι του Σοριάνο στην περιοχή ύστερα από σουτ του Αργεντινού. Ο διαιτητής Ιγκλέσιας άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί και στο 76’ ήταν η σειρά της Βιγιαρεάλ να ζητήσει πέναλτι για χέρι του Μασεράνο στην περιοχή.

Ο Ιγκλέσιας δεν σφύριξε ούτε σ’ αυτή τη φάση παράβαση και δύο λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα ζήτησε νέο πέναλτι (!) έπειτα από νέο χέρι του Σοριάνο. Αυτή τη φορά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ στον Σουάρες, προκαλώντας την έκρηξη των φιλοξενούμενων.

Τη λύση για την Μπαρτσελόνα έδωσε στο 90’ ο Μέσι, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Αργεντινός σκόραρε για δεύτερο σερί ματς με εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το τελικό 1-1 δεν αφήνει ικανοποιημένους τους Καταλανούς, που κινδυνεύουν πλέον να βρεθούν στο -8 από την κορυφή.




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΣΕΒΙΛΛΗ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 08/01/2017 23:42
pragmatika euxomai na to parei h real..tous sixathika sovara tous exoun katalavei oloi oi proponhtes pws paizoun pisteuw tous piezoun panw kai perimenoun lathoi opws me mpilmao h antepithesis giati olo pases paizun me katoxh den nikas me goal kai me tin triada pou exeis mprosta nikas pou eidika o neymar kai suarez den upirxan messi k iniesta paizane kai autous tous markarane 2 atoma sunexos kai kanena to paixnidi tous!

στις 08/01/2017 23:51
GELANE KAI OI PETREEEEEEEESSSSSS RE DEN PATE POUTHENAAAAAAAAAA NA NA NA NA!!!FARCHALONA EINAI TO ONOMA SAS HAHAAHHAHAAHAHAHAH ELA PANAGIA MOU APOPSE

στις 08/01/2017 23:51
Ρε Νευμαρ που εισαι ρε φιλε? Μας λειπει ο παλιος σου εαυτος που σε καθε παιχνιδι γλεντουσε και σκοραρε με ευκολια!

Ξυπνηστε πριν να ειναι αργα!

ΓΑΡΓΑΡΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥΣ Η ΚΟΥΦΑΛΑ! Το τεντωσε εμφανεστατα για να κοψει την μπαλα ο βλαμμενος αλλα ο διατητης "δεν το ειδε"

Για να παρει πρωταθλημα η ρεαλ ,η φλορουλα τους θα πληρωσει πολλα ΛΕΦΤΑ ακομα!

ΜΕΣΙ ΜΕΣΙ ΜΕΣΙ ΤΙ ΦΑΟΥΛΑΡΑ ΒΑΡΕΣΕΣ ΠΑΛΙ ΡΕ ΕΞΩΓΗΝΕ?!

Υ.Γ Τι αλλο θα δουνε τα ματακια μας φετος για να το σηκωσει αυτη η Ρεαλ?

στις 08/01/2017 23:54
kai messi kai iniesta paizane mono alla pou na pai3oun otan tous markoun 2 ennwusa sunexos kai den tous afhnoun na kanoun paixnidh neymar kai suarez gia emena anupartkoi eistai sta teleutaia paixnidia eidika neymar!

στις 08/01/2017 23:55
exei kairo na to parei genius den pirazei to a3izei fetos emeis den ti a3eizoume etis opws paizume auth den einai h barca pou i3era!

στις 08/01/2017 23:56
Ειναι που παιζει μπαλαρα η Μπαρτσα φετος ε;Αχχαχαχα

στις 09/01/2017 00:00
Παλι δικαιολογιες ρε genius

στις 09/01/2017 00:01
-5 εώς -8 η θερμοκρασία στην Βαρκελώνη!!! χαχαχα ΦΟΡΤΣΑ ΡΕΑΑΑΑΑΑΑΛ

στις 09/01/2017 00:01
Τ4s4 Οπως πηρατε τα περισσοτερα τσου λου σας με τον Βασιλεια,τωρα θα τα παρετε με Φλορεντινο ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ ! ΟΥΕΦΑΔΡΙΤ..

στις 09/01/2017 00:07
Σταματα να βαζει -1 στον κοσμακη πονεμενε

στις 09/01/2017 00:07
Βαζεις* Κυπελλο ενδεχομενη πουτσα, πρωταθλημα δυσκολα? Τσλ θα παρεις? ΧΑΧΑΣΧΑΧ

στις 09/01/2017 00:13
Μην μιλας απο τωρα,ειναι πολυ νωρις και μεχρι τοτε μπορει και κλαιτε!

Ολα αυτα που ειδα σημερα ( 2 πεναλτυ ειδικα πρωτο που δεν δοθηκαν!!) και οι περισσοτεροι καταλαβαμε οτι για εναν λογο γινονται! ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ γιατι εχετε ξεχασει πια ηταν η τελευταια φορα και οταν σας ρωτανε δεν ξερετε αν υπαρχει ΧΑΛΑΛΙ ΣΑΣ αν γινει ετσι!

στις 09/01/2017 01:00
genius auto gia na mathis na min eironeuese ti vigiareal thimase ti sou ipa exis xronia akoma tha mathis pola apo mpala mikros ise telika stin ispania exi pio poli krio provlepete mexri k -8 xaxaax kalinixta...

στις 09/01/2017 01:57
Να σου κανω μια ερωτηση ρε Καρμελιτο!

Εχεις παει ποτε στο γηπεδο της Ρεαλ (ειτε μεσα ειτε απ'εξω) ή μονο απο φωτογραφιες το εχεις δει?

Ολα τα αλλα να ειχαμε να λεγαμε!

5χρονια χωρις πρωταθλημα ,φετος μπορει να ειναι η χρονια σας!

στις 09/01/2017 02:49
genius exis pexi pote mpala k an ne mexri ti katigoria gt mpala de mathenis an pas sto gipedo ala an asxolithis k pexis k kirios megales katigories g b a ethniki ola ta ala pou mou les eixame na legame 5xronia xwris protathlima me 2 cl omos mi to xexnas..me agapi panta

στις 09/01/2017 02:57
τζινιους ρε φιλε κανεις λες ακι εισαι ισπανος σιγα καθε φορα 1 δικαιολογια παντα στο προηγουμενο ποστ με την μπιλμπαο ειπες θα κερδισετε ευκολα εδω αλλα οπως φανηκε κρατα μικρο καλαθι για την φετινη μπαρστα κ εγω πιστευα θα ριχνατε 1 4αρα αλλα φετος η μπαρτσα δεν ειναι η μπαρτσα των τελευττεων ετων οποτε και εμ την μπιλμπαο θα δυσκολευτειτε πολυ μην το εχεις σιγουρο κ μην αρχιζεις διαιτησια κ αυτα σαν τον βαζελο κ αυτα με τον γαυρο

στις 09/01/2017 04:38
kala re genius mas koroideueis?exoun anagkh apo penalti o neymar o mesi kai o suarez?a re papara ti hlithioi pou eiste genika merikoi..edw o kosmos kaigete kai eseis xtenizeste..

στις 09/01/2017 05:47
Genius mhn axwnesai ine nwris akoma re tha to parei h barca xalara ;)

στις 09/01/2017 13:15
Barcaa4Ever

μπραβο, επιτελους καποιος απο εσας να παραδεχει το φλυαρο αυτο ποδοσφαιρο..πολυ σωστα τα ειπες μεγαλε , σε συγχαιρω, μπραβο,

οσο για εσενα ρε Genious..τι να πω , αρχισες παλι τα κομπλεξικα σχολια, και οχι μονο εσυ αλλα και οπαδοι της Ρεαλ..που βγαλαν αμεσως χωλη για αυτη την γκελα...ποια γκελα δηλδη , εγω το περιμενα, η Βιγιαρεαλ φετος ειναι σουπερ..

στις 09/01/2017 14:47
edw nikhse atlentiko 3-0 sto aneto to eipa kai sto match ekei duskolo match gia provlepsi..! euxaristw teo tin alhtheia lew omws!

στις 09/01/2017 19:39
Οτι και να λεμε εμεις ειναι αχρηστο γιατι αυτοι περνουν τα φραγκα και εμεις τα νευρα τσαταλια και τον κουβα στο στοιχημα ,δεν πανε να πηδηχτουνε καλυτερα!

στις 09/01/2017 19:39
dustixos i eutixws i barcha poia einia anoixto xarti gia olles tis omades apla oi poio astopoume axristes den boroune na kanoune kati alla oi metroies pros dunates tin kontraroun sta isia poia , den eimai real me kamia panagia alla to logiko na legetai fetos kai perusi dustixws paizei kaluteri mpala apo tin barcha :) kai akoma pusteuw pos o mesi einai kaluteros tou ronaldo ,alla auto pou katafere o klapsas duskolo polu gia enan podosfairisti bravo tou

στις 10/01/2017 00:17
Για τους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ και ΔΗΘΕΝ ,που νομιζουν οτι με ξερουν και απο χθες ,η μανα μου τυχαινει να ειναι ισπανιδα απο το Μπιλπαο ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΙΛΑΩ!

Παιδια ασχοληθειτε με τις ελληνικες "ομαδες " σας,οταν δεν ξερετε τι παει να πει αγαπη αλλα μονο τραμπουκισμος και ξυλο!

Καρμελο επαιζα 8 χρονια ποδοσφαιρο και μαλιστα τα 2μιση περιπου απο αυτα τα εκανα στις ακαδημιες της Μπιλμπαο! Και μετα γυρησα ελλαδα ,πειραια μαλιστα και επαιξα εδω που δεν υπαρχει μελλον :)

Κατι αλλο βλασταρια με κοτσανι?

(Και οχι δεν μιλαω Βασκικα ,λογω του οτι εμεινα περισσοτερο Ελαδδα παρα Ισπανια)

στις 10/01/2017 02:10
Καλα ολοι εδω μεσα εισαστε μογγολακια ??? που πατε ετσι ? ουτε για γαιδουρια να φερνετε βολτα τους κινεζους στην πλατη σας δεν θα βρισκετε εργασια... ΑΗΔΙΑ εχετε καταντησει κανοντας τους ανετους... παω στοιχημα πως το μονο π[ου δεν βαριοσαστε να κανετε ειναι να ξυνετε τα φουκαριαρικα τ'αρχιδια σας...

στις 10/01/2017 02:14
θυτε γραμματικη , ουτε συντακτικο , ουτε ορθογραφια... βρε εισαστε απιστευτοι... οι Αφγανοι γραφουν καλυτερα απο σας...

και τοχετε και καμαρι... "κοιτα πως τα γραφω... χειροτερα απο γιατρο..."

στις 10/01/2017 20:57
ωραιος τζινι κ εμενα τυχαινει ο παππους μου να ειναι απο βαρκελωνη αλλα δεν υποστηριζω ουτε ρεαλ ουτε μπαρτσα ουτε καμια μονο να βλεπω ωραια μπαλα με νοιαζει και δεν ειμαι ασχετος απο μπαλα καθως οταν ημουν 12 ( 2010 ) ειχα προτασηα πο βερντερ βρεμης για να παω στις ακαδημιες της τοτε δεν θελησα να παω αν μου ξανα δινοταν η ευκαιρια θα ελεγα ναι αλλα με καποιους ορους

στις 11/01/2017 00:34
beauty φιλολογος εισαι και θιχτηκες με κατι?

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.