Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έριξε τέσσερα στην Μπαρτσελόνα η Θέλτα!

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έριξε τέσσερα στην Μπαρτσελόνα η Θέλτα!



Η Θέλτα κέρδισε με 4-3 την Μπαρτσελόνα στο Βίγκο, αφήνοντας τους Καταλανούς στην 4η θέση της βαθμολογίας! Σίστο (23’), Ασπας (31’), Ματιέ (33’ αυτ.) και Ερνάντες (77’) τα γκολ των γηπεδούχων, μείωσε με Πικέ (58’, 87') και Νεϊμάρ (64’ πεν.) η ομάδα του Ενρίκε, που ηττήθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στο ίδιο γήπεδο.

Αφιλόξενη έδρα για δεύτερη σερί χρονιά αποδείχθηκε το «Μπαλαίδος» για την Μπαρτσελόνα. Μετά το περσινό 4-1, η Θέλτα κέρδισε με 4-3 τους Καταλανούς και τους έριξε στην τέταρτη θέση με -2 από Ρεάλ-Ατλέτικο και -1 από Σεβίλλη.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήθελε τη νίκη για να περάσει στην κορυφή, μετά την εντός έδρας γκέλα της Ρεάλ με την Εϊμπάρ (1-1). Ωστόσο, η Θέλτα είχε άλλα σχέδια και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις, πέτυχε τρία γκολ στο διάστημα 23’-33’, με αποτέλεσμα να γίνει η πρώτη ισπανική ομάδα μετά τη Βιγιαρεάλ το 2007 που σκοράρει τρεις φορές στο πρώτο μέρος κόντρα στους Καταλανούς.

Στο 23’, μετά από λάθος του Μπουσκέτς, ο Άσπας έβγαλε κάθετη πάσα στον Σιστό και αυτός με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για τη Θέλτα. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Άσπας έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, όμως στο 31’ ο Ισπανός πήρε τη μπάλα από βαθιά μπαλιά του Καμπράλ, απέφυγε τον Πικέ και με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 2-0.

Δύο λεπτά μετά, η Μπαρτσελόνα δέχτηκε και τρίτο! Νέο λάθος στο κέντρο, με τον Βας να βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Άσπας και τον Ματιέ να στέλνει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0!

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ενρίκε έριξε στο ματς τον Ινιέστα (έφτασε τις 600 συμμετοχές με την Μπαρτσελόνα), αντί του Ραφίνια, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3 (από 4-4-2 που ήταν αρχικά). Μάλιστα, ο έμπειρος άσος έδωσε την ασιστ στο γκολ-κεφαλιά του Πικέ στο 58’ το οποίο έβαλε τους Καταλανούς στο ματς.

Πέντε λεπτά μετά, ο Νεϊμάρ μείωσε το σκορ σε 3-2, μετουσιώνοντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Γκόμες. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Μπαρτσελόνα βρίσκονταν κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, η γκάφα του Τερ Στέγκεν της… έκοψε τα πόδια. Ο Άλμπα γύρισε τη μπάλα στον Γερμανό γκολκίπερ, αυτός έψαχνε πάσα αντί για βολέ και όταν επιχείρησε να τη δώσει πίσω στον Ισπανό, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι ου Ερνάντες και κατέληξε στα δίχτυα! Μάλιστα, δύο λεπτά μετά ο Άσπας αστόχησε σε τετ-α-τετ, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή και στο 87’ έφτασε ξανά σε απόσταση ενός γκολ με δεύτερο γκολ-κεφαλιά του Πικέ! Οι Καταλανοί τα έπαιξαν όλα για όλα και είχαν δύο καλές στιγμές με Νεϊμάρ (90’) και Πικέ (90+2’) για την ισοφάριση. Η Θέλτα άντεξε την πίεση και πήρε μεγάλη νίκη, λίγες μόνο ημέρες μετά από αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Γιουρόπα Λιγκ.




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 02/10/2016 23:51
ΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ ΚΑΙ ΑΠΟ -1 , -2 ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΤΑΛΩΝΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 02/10/2016 23:56
ΚΡΙΜΑ να μην εκμεταλευτουμε την απωλεια της Ρεαλ!

Η μια γκαφα μετα την αλλη ,πρωτα ο Τερ μετα ο Ματιε...

Ο Πικε ισως να δυανυει μια απο την καλυτερη σεζον του!

ΜΕΣΣΙ ΕΛΑ ΠΙΣΩ ΕΛΑ ΠΙΣΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ! Η απωλεια του ηγετη αυτηςς της ομαδας φενεται αισθητα!

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΡΚΕΤΑ!

Υ.Γ: Enrique 4-4-2? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ?! ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ? 4-3-3 ΠΑΝΤΑ!!! ΠΑΝΤΑ!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑ μαδριλενοι στο +2 ειστε οχι στο +10 μην χερεσται! MESSIIIII MEEEESSIIII MEEEESSIIIIIIII WE NEED BACK "MSN"!

στις 02/10/2016 23:59
O tasos εχει ξεχασει τι παει να πει νικη εδω και κατι αγωνιστικες και γελαει με εμας που δεν εχουμε τον βασικο μας παικτη ΜΕΣΣΙ παρακαλω!!!

Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ σας ειναι καλος μαγος παντως ΠΑΛΤΑ

στις 03/10/2016 00:04
Ειχα 4αδα φορτομενη μιλαν ρεαλ μπαρτσα μπαγερ παοκ τι κανω?

στις 03/10/2016 00:04
5*

στις 03/10/2016 00:18
Έτσι είναι όταν η τεράστια Μπαρτσελονα ενδιδει στους εκβιασμούς του κάθε μάνατζερ που ζητάει να παίζει ο πελάτης του. Και τα χειρότερα έρχονται με τον κύριο Τερ στεγκεν η Μπαρτσελονα έχει μείνει χωρίς τερματοφυλακα

στις 03/10/2016 00:45
genius ramos marcelo modric casemiro eksw voulwsto palio trompa kia min milas enas paixtis sou eleipe men itan o messi alla tosa fragka exeis kai den exeis paixtes gia pagko mpoufe kai katarxas kai perisi me ton messi pou eixes pali 4ara arpakses pali

fenetai saresei i 4ara esena

στις 03/10/2016 00:47
Ρε σεις γιατι σας δυσκολευει η θελτα να την κερδισετε?Καθε χρονο 4αρες θα τρωτε απο αυτους,ο βαζελος πιο καλα σταθηκε απεναντι τους προχθες!

στις 03/10/2016 01:30
ΠΕΟΣ

στις 03/10/2016 01:35
η λογικη του Παο ..κερδιζει Θελτα την Μπαρτσελωνα και ο Παο πηγε να κερδισει την Θελτα αρα ο Παο ..ειναι καλυτερος ..το ιδιο λεγανε και παλοια..κερδισε ο Ολυμπιακος την Ματζεστερ..και εχασε απο τον Παο αρα ο Παο ειναι καλυτερος απο την Ματζεστερ..κλασσικο μυαλο κολημενου ..Παναθηναικου..

στις 03/10/2016 03:03
Δεν πειράζει πάλι ο κλάψας την πλάτη θα βλέπει!

στις 03/10/2016 09:06
ΜΕΤΑ ΤΟ Χ ΤΗΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΟΛΟΙ ΕΤΡΕΞΑΝ ΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ.... ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ....

στις 03/10/2016 12:27
re genius pou eisai???? se exasa,mhpws eisai pisw apo thn tessara ths thelta??xaxaxaxaxaxaxaxaxa

στις 03/10/2016 12:57
msn μπασταρδε καταλαβενεις τι γραφεις ?

στις 03/10/2016 13:22
ETSI EINAI XORIS MESSI // KAI EPISEIS POLLES GKELES FETOS TON MEGALON OMADON TIS ISPANIAS ELEOS//

στις 03/10/2016 13:43
Περσι ποσα εφαγε η μπαρτσα απο την θελτα; τεσσερα. Ποιος πηρε το νταμπλ η μπαρτσα

στις 03/10/2016 15:07
Το στυλ της Θέλτα η Μπάρτσα δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει εύκολα...

στις 03/10/2016 16:31
Tolara δες σε replay το 4-0 μέσα στο ΜπερναΛΕΟ να δεις εκεί ηδονή!

Ρε πότε θα πάρετε νίκη εσείς!? Ο ροναλντο σας φημίζεται καλός μάγος πάντως..ΚΑΛΜΑΑΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΑΣ ΈΡΧΕΤΑΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 03/10/2016 16:34
Σας καταλαβαίνω έχετε να χαρείτε καιρό νίκη της ομάδας σας! Πάτε για ρεκόρ στις ισοπαλίες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πικέ>πεναλντο ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ

στις 03/10/2016 18:51
PabloGarcia4 πανε να πληρωθεις...χαχαχαχαχ αδερφε μη παιξεις για 1-2 βδομαδες και μετα παιξε..Πιστεψε με θα πληρωθεις κατα 99%!!

στις 03/10/2016 20:51
Αν και στεναχωρηθηκα με την ηττα της ομαδας μου λεω δεν πειραζει και οι ηττες ειναι στο προγραμμα το πρωταθλημα εχει πολυ δρομο ακομη.

στις 05/10/2016 21:45
geniusMSN-..μικρε...επειδη δνε πρεπει να εισαι πανω απο 15...σου βαζω και στοιχημα....ριξε μια ματια στην ιστορια για να αποσυοπησεις καποια πραγματα μεσα στο κεφαλακι σου ...

Αυτά είναι τα παιχνίδια που χρειάστηκε ο κάθε παίκτης για να φτάσει τα 50 γκολ στην Λα Λίγκα:

Cristiano: 51

Suarez: 59

Neymar: 82

Bale: 87

Messi: 103

στις 07/10/2016 15:22
Και με αυτό τι θες να πεις ρε σπίρτο!?

Ότι το bbc της Ρεάλ είναι καλύτερη τριάδα από την δικιά μας επειδή χρειάστηκε λιγότερα παιχνίδια για να πετύχει 50 γκολ!!?

Ρε φίλε τι στο πέος σε ταΐζουν?

Πάρε φόρα και και με δύναμη χτυπα στον τοίχο με κεφάλι..

ΥΓ: 19 είμαι και αν κατάλαβα σωστά από την δικιά σου λογική με αυτά που είπες δεν ξεπερνάς την ηλικία των 17! ΣΤΑΝΤΑΡ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.