Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Θρίαμβος και μισή πρόκριση για ΠΑΣ Γιάννινα!

Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Θρίαμβος και μισή πρόκριση για ΠΑΣ Γιάννινα!



Στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του, ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 3-0 την Όντ στους Ζωσιμάδες και βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Μιχαήλ (7’), Ναδάλες (31’) και Ακόστα (68’) οι σκόρερ για τους Γιαννιώτες.

Κάθε άλλο παρά… πρωτάρης δεν έδειξε ότι ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του. Οι Γιαννιώτες κέρδισαν με το εμφατικό 3-0 την Όντ στους Ζωσιμάδες και έκαναν μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα από το 7ο λεπτό του αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακόστα, ο Μιχαήλ μπήκε στη φάση και με ωραίο πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους Γιαννιώτες, πετυχαίνοντας το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην ιστορία του συλλόγου.

Μετά το 1-0 η Όντ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ, χωρίς αποτέλεσμα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί και στο 31’ ήρθε το 2-0. Ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ναδάλες με πλασέ εντός περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η πρώτη ευκαιρία των Νορβηγών ήρθε στο 33’, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Γιόχανσεν. Ένα λεπτό μετά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απομάκρυνε σωτήρια την κεφαλιά του Ακαμπουέζε, κρατώντας το 2-0 μέχρι το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Όντ συνέχισε να ψάχνει το γκολ για να επιστρέψει στο ματς. Στο 51’ η κεφαλιά του Χάγκεν κατέληξε άουτ, ενώ στο 54’ το σουτ του Νίλσεν δεν βρήκε στόχο. Οχτώ λεπτά μετά, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Γιόχανσεν και στο 63΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, με τον Ναδάλες να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φερφελής βγήκε τετ-α-τετ με τον Ρόσμπαχ, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα στην περιοχή κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Φερφελής βγήκε ξανά απέναντι στον Ρόσμπαχ, ο Νορβηγός γκολκίπερ κατάφερε να αποκρούσει, όμως ο Ακόστα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 3-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Νορβηγοί έψαξαν ένα εκτός γκολ για να αυξήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς. Αυτό δεν ήρθε, το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι Γιαννιώτες βρίσκονται με το… ενάμιση πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο. Μάλιστα, την Παρασκευή (15/7) θα μάθουν τον αντίπαλο που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν, εφόσον φυσικά «σφραγίσουν» την πρόκριση.



Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΟΝΤ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 14/07/2016 22:59
mprabo pas

στις 14/07/2016 23:04
etsi. oraioi magkes.

στις 14/07/2016 23:06
Sygxarhthria Pas Gianenna Mpravo Sou Eimai Xaroumenos Ayto Pou Ekanes

στις 14/07/2016 23:09
Na Pas Giati Prepei Na Pas Ston 3 Prokrimatiko Gyro Uefa Europa League

στις 14/07/2016 23:10
Mpravo re gianennara!

στις 14/07/2016 23:11
Μπράβο ρε αλάνια

στις 14/07/2016 23:17
Μπράβο ρε πας

στις 14/07/2016 23:17
brabo brabo brabo

oleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeke akomi pio psila

στις 14/07/2016 23:20
Μπράβο ρε πας.

[+]  t4sos στις 14/07/2016 23:24

[+]  Hannibal_Lecter στις 15/07/2016 00:13

στις 15/07/2016 00:18
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΕΡΗΦΑΝΟ.ΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΚΑΙ Η ΑΕΚ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΕΥΡΩΠΗ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗ ΡΕΒΑΝΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΝΙΚΗ!

στις 15/07/2016 00:25
Συμφωνω με παχαρο.

στις 15/07/2016 00:25
Οσο για σενα τασο κοψε τη πολυ μαλακια. Κακο σε κανει.

[+]  jordan21 στις 15/07/2016 01:20

στις 15/07/2016 02:48
beavis

στις 14/07/2016 16:44:06

Σχολίασε την είδηση Γράφει ιστορία ο ΠΑΣ Γιάννινα:

Κωσταντινε ειδες που στα λεω οτι εισαι φαουλ...Ξεκινανε τα προκριματικα για τις Ελληνικες ομαδες και μας εχεις ταραξει σε αναρτησεις με παοκ μπρκτις, Κρεσπο,Ματος λες και μου φερε ο Σαββιδης τον Κρος και τον Ντανι Αλβεζ...Αν δεν παιρναμε καμια εφημεριδα μαυρα μεσανυχτα θα ειχαμε..Κοιταξε το λιγο αυτο, δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ παοκ και ΠΑΣ..Καλη επιτυχια στον Πας και θεωρω οτι η ομαδα βρισκεται στα περυσινα επιπεδα που την γνωριζαμε θα περασει αερα τους Νορβηγους!!!

στις 15/07/2016 02:54
Αdministrator μην φοβασαι δεν θα το φτασω ξανα σto top1..Μου λειπουν τρεις ποντοι δια <<μαγειας>>..Καταλαβες τωρα ..Στατιστικα κραταω μπουλη admin χιλιαδες φορες στο εχω εξηγηση σε δεκαδες χιλιαδων ματς..Οταν μου αφαιρεις η προσθετεις ποντους μου χαλας την μεσοσταθμισμενη επαληθευμενη αποδοση...Θες επιτελους καμια φορα το site να γινει σοβαρο ,και να απευθυνεται σε σοβαρους για να σου φερω και κανενα σοβαρο ανθρωπο απο το εξωτερικο??Η θες εδω να σουλατσαρουνε οι ψολαρμενιστες και οι ψυχοπνευματικα αναπηροι??Δεν μπορω να σε καταλαβω ηδη περασαν 3 χρονια!!

στις 15/07/2016 11:14
Παίδες πιστεύω ότι το έχετε καταλάβει ότι ο μπεαβις πλέον κοιμάται ξυπνάει σκέφτεται την ομάδα του ΠΑΟΚ......Πιστεύω το καταλαβατε έτσι;;;;Εξάλλου τι ΠΑΟΚ που έχει 2 πρωταθληματα τι Λαρισα που έχει 1....Δλδ η Μπολονια στην Ιταλια έχει 7 πρωταθληματα και η Ρομά επίσης στην Ιταλια έχει 3 πρωταθλήματα..... Κοψε τα απαγορευμένα σε πειράζουν...Τι ΠΑΟΚ τι ΠΑΣ λέει....χαχαχαχα....

στις 15/07/2016 11:15
Άρα Μπολονια=μεγαλύτερη ομάδα από την Ρομά εεεεεεεε;;;Συμφωνειτε έτσι;;;;

στις 15/07/2016 11:15
Μπράβο ρε ΠΑΣ...

στις 15/07/2016 11:22
Αντε και στους ομιλους...

στις 15/07/2016 11:25
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΑΘΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ,ΚΛΑΨΤΑ .

στις 15/07/2016 11:27
αντε ρε Γιαννεναρα τρελανε μας!!!

στις 15/07/2016 21:36
AAALHTARA M@@@@@KI POUSTARA,VGAZEIS LEFTAAAAAA AP TA NARKWTIKA.....

AFIERWMENO STON FILO MOU TON PENALNTOUNH

[+]  DimitrisPAOK... στις 16/07/2016 15:16

[+]  NapoliTanos2 στις 18/07/2016 15:29

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.