Πογιέτ: «Έπρεπε να διακοπεί και το πρωτάθλημα»

Πογιέτ: «Έπρεπε να διακοπεί και το πρωτάθλημα»



Ο Γκουστάβο Πογιέτ χαρακτήρισε λάθος την απόφαση Κοντονή να διακοπεί μόνο το Κύπελλο Ελλάδας, υποστηρίζοντας ότι θα ήταν σωστό να σταματήσει και το πρωτάθλημα μέχρι να υπάρξει κατάληξη με την υπόθεση διαφθοράς στα δικαστήρια!

Συνέντευξη στη «Sun» αναφορικά με τα γεγονότα στο ελληνικό ποδόσφαιρο έδωσε ο Γκουστάβο Πογιέτ, υποστηρίζοντας πως πρέπει να σταματήσει γενικά το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, ώσπου να υπάρξει κατάληξη με την υπόθεση διαφθοράς.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Συμφωνώ 100% με τον Υφυπουργό Αθλητισμού ότι το ποδόσφαιρο έπρεπε να σταματήσει καθώς έχουμε φτάσει σε ένα όριο που είναι δύσκολο να το διαχειριστείς. Το λάθος ήταν που διέκοψε μόνο το Κύπελλο. Θα έπρεπε να είχε σταματήσει γενικά το ποδόσφαιρο. Δεν νομίζω πως η λύση ήταν να να πάει ενάντια στις τέσσερις ομάδες που συνέχιζαν στα ημιτελικά. Δεν βγάζει κανένα νόημα. Αφού παίρνει την απόφαση να το σταματήσει, θα πρέπει να διακόψει τα πάντα.

Υπάρχουν πολλές έρευνες που αφορούν τον Ολυμπιακό. Ακούω τους ανθρώπους που το συζητάνε. Αν έχω δει κάτι εγώ; Ας το θέσουμε έτσι. Ήταν η φάση στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ; Ήταν, 100%. Αυτό συνέβη επειδή υπάρχει διαφθορά στον χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου; Δεν το γνωρίζω. Εκεί θα πρέπει να σταματήσω και να αφήσω τις έρευνες να ολοκληρωθούν. Το ελληνικό ποδόσφαιρο θα πάει από το κακό στο χειρότερο αν οι έρευνες δεν ολοκληρωθούν σύντομα. Το καλύτερο πράγμα θα ήταν να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και να μάθουμε την αλήθεια. Θα ήθελα τα δικαστήρια να είχαν συμβεί χθες, αν αυτά γίνουν
».

Για το ενδεχόμενο να επιστρέψει στην Αγγλία: «Σαν τεχνικός θέλω να βρίσκομαι πάντα στο ανώτατο επίπεδο. Θέλεις να προσπαθείς να κερδίζεις. Μετά εξαρτάται από τον σύλλογο και το πρωτάθλημα στο οποίο εργάζεσαι. Ήρθα εδώ για να ζήσω την εμπειρία εκτός Αγγλίας. Στην Αγγλία εργάστηκα ως τεχνικός μόνο στην Μπράιτον και στη Σάντερλαντ. Μέχρι σήμερα έχει πάει πολύ καλά».

Για την οικονομική κρίση στην Ελλάδα: «Δυστυχώς, τα νέα από την Ελλάδα στην Αγγλία είναι μόνο κακά. Ο καιρός είναι καλός αλλά πολλοί άνθρωποι υποφέρουν. Οι άνθρωποι μπορούν να τραβήξουν μόνο 315 λίρες τη βδομάδα από την τράπεζα. Αυτό δεν με πειράζει, αλλά με πληγώνει για εκείνους που τα χρειάζονται απεγνωσμένα.

Αυτό κάνει τα πράγματα χειρότερα και δημιουργεί αυτές τις αντιδράσεις που βλέπετε στο ποδόσφαιρο και στη ζωή. Αλλά δεν έχω δει πουθενά αλλού τέτοιο πάθος για το ποδόσφαιρο. Και η χαρά που δώσαμε στους οπαδούς της ΑΕΚ μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού. Οι οπαδοί δουλεύουν 20 ώρες την ημέρα για να καλύψουν τα βασικά έξοδά τους, κι αυτό σε κάνει περήφανο
».



Ομάδες που αφορά: ΕΛΛΑΔΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

[+]  stasoumugdala στις 14/03/2016 17:45

στις 14/03/2016 18:38
ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΑΛΗΟΠΟΥΣΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΩΞΑΝΕ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.

στις 14/03/2016 18:59
prin to 96 ola kala??? axaxaxxax...

στις 14/03/2016 20:04
ΡΕ ΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΓΑΜΙΣΟΥ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚΑ!

στις 14/03/2016 20:38
re kolo oyragiane phgene sthn oyragoyah na diakoch to protaulhma kai an denj se kanoyn asdado se ena lepto.tvra bre malaka poy soy dose mam h ellada kanhw kai ypodeijeiw agamhsoy skato fastsa.

στις 14/03/2016 21:04
γαμιεστεεεεεεεεεεεεεε γαμο την αεκ σας

στις 14/03/2016 21:14
Hdh mas klepsane to kupello kai autoi theloun na mas klepsoun kai to prwtathlima.Pexte mpala re alites

στις 14/03/2016 21:29
xaxaxaxaxaχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα εγω λεω να το διακοψουμε απο το 1998 και να ακυρωθουν και ολα τα πρωταθληματα απο τοτε...Ασε μας ρε Πογιετ ακομα δεν ηρθες στην Ελλαδα και σε ποτισανε με την μπαμπακοπιτα της διαφθορας...Μαλακες μετα λενε οι δημοσιογραφοι ποιοι ριχνουν λαδι στην φωτια της βιας των γηπεδων...Μουνοπανα ας ξεκινησουμε με την εξυγιανση απο την αεκ να τελεσθουν οι νομοι...Ο Μελισσανιδης εχει την ΠΑΕ ΑΕΚ και τον ΟΠΑΠ κατα παραβαση της νομοθεσιας και αν υπαρχει παραγκα στην ΕΛΛΑΔΑ (ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ) ενας βασικος ιθυνοντας συνεχισης της παραγκας του ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 80 ηταν ο Μελισσανιδης μεχρι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...αιντε μουνοπανα δεν μας κοροιδευτε αλλο ξυπνησανε τα ζουδια...

στις 14/03/2016 23:19
wraios o pogiet..fwnakston sto gamo sou na sou pei k tou xrounou..sou leei to atomo na diakopei to prwtathlima egw pairnw ta mpougalakia mou k paw allou,sta tetoia tou..oso gia to penalty pou leei kala tha itan na pairnan k to meros uper twn mikrwn omadwn otan paizoun me tous 4 prwtous gia 50risies diaitisies,alla ekei oloi karamelo..

στις 15/03/2016 12:56
Δυστυχώς μας ενοχλεί το αυτονόητο. Έχει απόλυτο δίκαιο ο κος Πογιέτ. Είτε κύπελλο, είτε πρωτάθλημα, μιλάμε για ελληνικό ποδόσφαιρο... αν θες να κάνεις εξυγίανση, προχωράς σε μεγάλες τομές. Αλλιώς είσαι μπακάλικο...

πελάτης: δεν το θέλω όλο, είναι πολύ!

μπακάλης: να κόψω το μισό; σου κάνει;

Ο Πογιέτ και ο κάθε Πογιέτ που θα περνάει από το ελληνικό πρωτάθλημα, θα το κάνει δυστυχώς για να ανέβουν οι μετοχές του (όπως έκαναν και άλλοι προπονητές στο παρελθόν). Λίγοι είναι οι ευρωπαίοι προπονητές που θα αγαπήσουν τον τόπο αυτό... αλλά και πάλι τι να αλλάξουν;

Δεν ξέρω πια είναι η λύση... όμως αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση, τότε και εμείς δεν θα σταματάμε να μετράμε απώλειες εκατέρωθεν σε κάθε ντέρμπι.

στις 15/03/2016 15:30
@manos_zachos καταρχην ας ξκινησουμε με το αυτονοητο και εδω θα συμφωνησω μαζι σου...Ενας λαος ασχολειται με το ποδοσφαιρο γιατι ετσι τον εχουν ποτισει!!Αυτος ο λαος ειναι ο ΕΛληνικος παραβλεποντας την καταντια της χωρας και της κρατικης ''μηχανης'' απο τις αδιεξοδες πολιτικες της υπαρχουσας και προηγουμενων κυβερνησεων στην Ελλαδα μετα την πτωση του Βασιλεα...ΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ ΟΤΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΑΥΤΟΣ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΑΓΓΙΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΣΤΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...Τ Ο Τ Ε και μονο τοτε μπορει να φτιαχτει και ποδοσφαιρο στην ΕΛλαδα οπως φτιαχτηκε Καλαθοσφαιριση....να σου ειπα μεσα σε λιγες γραμμες την πραγματικη λυση στο προβλημα...Δεν ειναι καν προβλημα με λιγα λογια...

στις 15/03/2016 15:37
θελετε και ποδοσφαιρο με λιγα λογια ενω δεν εχετε τιποτα ρε λεβεντες, και τα σκυλια οι Τουρκοι που γνωριζουν οτι πλεον ειναι 6 εναντιον 1 αντικρυστα εφοσον εξαπλασιαστηκανε μεσα σε ενα αιωνα,ειναι δεδομενο οτι θα αποζητησουν νεο πολεμο για κατακτησεις εδαφων στην δικια μας μερια...Και τοτε δεν θα ειναι ευκολο να αξαφανισεις 60.000.000 απο τον χαρτη κανεις Αμερικανος ή Ρωσσος συμαχος τοτε οταν γινει κατι τετοιο δεν θα παραβλεψει αυτο το πολυπληθη λαο της Τουρκιας που δεν μπορει πλεον να εξαφανισουν απο τον χαρτη οσο και αν το θελουν κατι τετοιο οι Ρωσσοι ή και οι Αμερικανοι μελλοντικα...ΕΚΕΙ ΠΟΝΤΑΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ <<αυτο το κειμενακι δες το κατι σαν να ειναι ενα αποσπασμα δημοσιογραφικο απο εφημεριδες του μελλοντος>>

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.