Σούπερ Λιγκ: Την «ξέρανε» στο 89’!

Σούπερ Λιγκ: Την «ξέρανε» στο 89’!



Με γκολ του Παπαδόπουλου στο 89’ ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε την «Ένωση» στην πρώτη της εντός έδρας ήττα. Στοίχισε στην ομάδα του Πογιέτ η αποβολή του Βάργκας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην εντός έδρας πρεμιέρα του Γκουστάβο Πογιέτ, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και την προσπέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ρίχνοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ εκτός πεντάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο είχαν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι. Το ασφυκτικό πρέσινγκ του Αστέρα ανάγκαζε τους παίκτες της ΑΕΚ να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη και η ομάδα του Πογιέτ απειλούσε μόνο με στημένα. Στο 16’, μετά από φάουλ του Μάνταλου, ο Λαμπρόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαντή με κεφαλιά, ενώ στο 33’ ο γκολκίπερ του Αστέρα απόκρουσε το φάουλ του Γκάλο.

Έξι λεπτά μετά ο Μπαντής με εντυπωσιακή απόκρουση είπε «όχι» στον Αραβίδη, ενώ ο Αστέρας απείλησε στο 45’ με κεφαλιά του Παπαδόπουλου, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σημειώθηκε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες, αφού ο Βάργκας χτύπησε εκτός φάσης τον Λανθαρότε και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η «Ένωση» ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο μέρος και στο 54’ απείλησε με σουτ του Αραβίδη, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντής. Πέντε λεπτά μετά ο γκολκίπερ του Αστέρα πραγματοποίησε νέα απόκρουση, διώχνοντας τη μπάλα σε φάουλ του Μάνταλου.

Οι αλλαγές του Βεργέτη (Δημούτσος, Φερνάντες) βοήθησαν την ανάπτυξη του Αστέρα, σε αντίθεση με τις αλλαγές του Πογιέτ (Κρισάντους, Μπουονανότε αντί των Μπαρμπόσα και Αραβίδη) που αποδείχθηκαν λανθασμένες κινήσεις. Οι παίκτες της ΑΕΚ άρχιζαν να κουράζονται και ο Αστέρας κέρδισε μέτρα, πιέζοντας για το γκολ.

Στο 74΄ο Κουκουλάκης ακύρωσε γκολ των φιλοξενούμενων για σπρώξιμο του Μπερτόλιο στον Γκάλο, ωστόσο στο 89’ ο Παπαδόπουλος έκανε την κοντινή προβολή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 υπέρ του Αστέρα.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 08/11/2015 21:50
tsapouuuuu

στις 08/11/2015 21:53
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΓΟΛΟ

στις 08/11/2015 22:03
Ηρθανε και θα κλασουν σε ολους μια μαντρα αρχιδια...

στις 08/11/2015 22:11
ti paixnidi xa8ike sto 45 me tn vlaka tn vargas re skoupidia mn mas prizete tis mpales gt 3erete oti ama imastan 11v11 to pername to mats provata e provata

στις 08/11/2015 22:26
xa0ax0ax0ax0ax0ax0ax0ax koulaaaaaaaaaaaa

στις 08/11/2015 22:30
giafto eiani re axriste tourke i kokines gia na min kani o kathenas oti theloi

στις 08/11/2015 22:40
Αχχχχχ πονος η κουλααααα

στις 08/11/2015 22:44
Μπράβο στον Αστέρα!

στις 08/11/2015 22:55
ΚΑΙ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΥΟ!

στις 08/11/2015 23:11
Δύο προπονητές και οι δύο έχουν εκτός 11άδας τον Μπουανανότε... τυχαίο ?

στις 08/11/2015 23:50
Me th diaithsia 80-20 dn mporese na parei oute x h koula.To 1o goal t papadopoulou p akurwthike kanoniko.

στις 09/11/2015 00:08
σσσσσσσσσσσσσ μίλησε η πρέζα του πρεζάκια!!!!Α ρε κούλα κομμώτρια, ούτε με το διαιτητή δε μπορείς να κερδίσεις...κανονικό γκολ ακύρωσε στον Αστέρα!!!ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΑΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 09/11/2015 00:47
Αν ειχαν αδικηθει απο τα κορακια, οι οπαδοι του αρθρου 44 θα μας ειχαν σπασει τα παπαρια με την κλαψα τους(ειδικοι στο κλαμα)... Τωρα ρε πουτανες που σας σπρωξανε, και παλι πηρατε τα αρχιδια μου, εχετε λουφαξει στις τρυπες σας ε..; μια ζωη κοτες και πουτανες.. Η πιο υπουλη και σιχαμενη ομαδα

στις 09/11/2015 00:55
trelane me omadara mou!

στις 09/11/2015 09:32
xaxaxaxaxaxax ..! XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA etsi gia katalavete oti otan legame oti i aek OUTE 5 ada dn tha piasei eseis legate erxomaste..! XAXAXAXAXAXA GELASA ME TIN PSIXI MOU..! opios eide to pexnidi katalave oti i diaitisia dn itan me ton astera pantos ..! Ante gia kamia football leage eisaste na pezete ena pexnidi kathe 2 vdomades na kanete protathlitismo..!

στις 09/11/2015 09:33
megali omada i AEK...! XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA..!

στις 09/11/2015 09:34
alitheia eixa kairo na gelaso toso ..!

στις 09/11/2015 09:34
Bravo ston astera gia tis poli kales emfaniseis pou kanei..!

στις 09/11/2015 10:39
Μπράβο μωρή ΑΣΤΕΡΑΡΑ ΟΜΑΔΑΡΑ!

στις 09/11/2015 15:17
gabroi poutanas gioi

στις 09/11/2015 18:24
TA XANOUMIA XATHIKANE,POUTANES DEN IPARXETE STIN POLH

στις 09/11/2015 19:31
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ-ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΙΛΑΝΕ.

στις 10/11/2015 15:08
to erxomaste simeni stin a ethniki erxomastebravo stin AEK pou anevike grigora stin a ethniki den boris na exis me tin mia toso grigora telia omada edo enas pextis erxete kai theli xrono giana strosi ostoso i AEK tha kani ligo kero na ksekinisi na pezi pxio kali balla ola ginonde podosfero einai AEK eimai kai xerome gia tis nikes tou olymbiakou sto eksoteriko giati kanoun iperifani tin galanolefki na iste andikimeniki se aftes tis diskoles meres pou vioni to elliniko podosfero min sfazeste metaksisas efxaristo poli kali sinexia.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.