Πρέμιερ Λιγκ: Τριάρα Άρσεναλ σε Γιουνάιτεντ

Πρέμιερ Λιγκ: Τριάρα Άρσεναλ σε Γιουνάιτεντ



Με τρεις… κανονιές στο πρώτο 20λεπτο, η Άρσεναλ κέρδισε με 3-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρειτς» και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από το Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του «Έμιρειτς» με αντίπαλο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με πρωταγωνιστές τους Σάντσες (δύο γκολ) και Οζίλ (γκολ και ασίστ), οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν με 3-0 τους «κόκκινους διαβόλους» και τους έπιασαν στην 2η θέση με 16 βαθμούς.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα της Γιουνάιτεντ και «καθάρισε» το ντέρμπι στο πρώτο 20λεπτο! Στο 6’, Ράμσεϊ και Οζίλ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα στο κέντρο της μικρής περιοχής και ο Σάντσες με τακουνάκι άνοιξε το σκορ!

Ένα λεπτό μετά, ο Γουόλκοτ βρήκε ωραία τον Οζίλ και αυτός «εκτέλεσε» τον Ντε Χέα από κοντά, «γράφοντας» το 2-0! Η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να συνέλθει μετά τα δύο γρήγορα γκολ και στο 19’ ο Σάντσες ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με εκπληκτική ενέργεια και σουτ, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα.

Η Άρσεναλ συνέχιζε να πιέζει και στο 34’ ο Ράμσεϊ δεν κατάφερε να σκοράρει προ του Ντε Χέα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Η Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, ωστόσο θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με ένα γκολ, αν στο 44’ ο Μαρσιάλ νικούσε τον Τσεχ από κοντά.

Στην επανάληψη, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την κατοχή και έψαχναν τον τρόπο για να μειώσουν. Στο 49’ ο Τσεχ μπλόκαρε το σουτ του Γιάνγκ και στο 68’ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ρούνεϊ, κρατώντας το μηδέν. Στον αντίποδα, η Άρσεναλ είχε σημαντική ευκαιρία για το 4-0 στο 73’, όμως ο Οζίλ δεν μπόρεσε να νικήσει για τρίτη φορά τον Ντε Χέα, με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 86’ ο Ζιρού δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι, πιάνοντας ένα αδύναμο σουτ. Το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην 2η θέση με 16 βαθμούς, δύο λιγότερος απ’ όσους έχει η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Σίτι.




Ομάδες που αφορά: ΑΡΣΕΝΑΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 04/10/2015 20:00
Ασσάρα ήταν η Άρσεναλ ήθελε να δείξει την δύναμη της!! Και την Μπάγερν θα νικήσει θα το δείτε. Όταν θέλει δε πιάνεται.

στις 04/10/2015 20:01
Ασσάρα ήταν η Άρσεναλ ήθελε να δείξει την δύναμη της!! Και την Μπάγερν θα νικήσει το έχει ξανακάνει άλλωστε!!

στις 04/10/2015 20:02
den nomizw bayern duskolo alla an dn nikuse k auto duskola ta pragmata gia bengker

στις 04/10/2015 20:27
t4sos

στις 29/09/2015 23:44:23

Σχολίασε την είδηση Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλωσε» το «Έμιρειτς» ο Ολυμπιακός!:

Καλα τοσο ασχετη η αρσεναλ πια? Ελεος

στις 04/10/2015 20:27
Μπράβο τασουλη το βρήκες Χαχαχαχαχα

στις 04/10/2015 20:37
ασχετη ειναι.

στις 04/10/2015 20:37
νικας ανετα γιουναιτετ και σε γλενταει ο γαυρος? αντε γαμησου βενγκερ πορνογερε

στις 04/10/2015 20:44
xaxaxaxax ..! ela eisai ligo monopleuros :P oxi kai asxeti i arsenal

στις 04/10/2015 21:24
me tin bayer 8eli toulaxiston isopalia gia na exi elpides gia prokrisi

στις 04/10/2015 21:36
ΜΑ 3ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ ΡΕ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ? ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΙΣΟΠΑΛΙΑ?

στις 04/10/2015 22:04
Eκανα copy n paste κουβέντες μεγάλων ανδρών; παικτών; μυαλών΄;.....; όπως το βλέπει κανείς.ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΓΕΛΙΟ.......

nmzkts21

στις 03/10/2015 23:44

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ.

ΓΙΑΤΙ;

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

nmzkts21 στις 03/10/2015 23:55 ΑΥΡΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΞΕ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ Χ2. nmzkts21 στις 03/10/2015 23:57 ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙ Η ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΧΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΟΛΑ. ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ; bookadoros στις 04/10/2015 09:29 nmzkts21 ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Χ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ.

στις 04/10/2015 23:22
ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

στις 04/10/2015 23:38
magkes ta elega kai ta lew kai edw to na piaseis thn arsenal stoiximatika einai poio dyskolo apo to tzoker. diasyrei thn kalyterh giounaited ths teleftaias trietias me 3-0 xalara sto 25. xanei omws apo zagkreb kai gauro. oti kanei kathe xrono gia auto o veger h h arsenal den xerw poios ftaiei alla xanoun shmantika mats kathe xrono me eukoles mesa se eisagwgika omades kai nikane alles polu poio dyskoles.h xanoun mesa sthn edra tous pou einai poio sigouro na nikisoun kai nikane ektos. tha sas pw kapoia paradeigmata twn malakiwn ths.. xanei 4-0 apo thn milan kathete kia trwei 4 goal anti na kanei pisw sta 2 kai meta nikaei sto emireits 3-0 alla den einai arketo.xanei to 13 mesa sthn arsenal apo thn bayern 1-3 kai nikaei meta 0-2 sto monaxo. perysi thn glentaei i monako mesa kai meta paei galia to kanei 0-2 kai den pernaei sto goal.....

στις 04/10/2015 23:43
den xerw ti ftaiei akrivws alla auta ta 3-4 teleftaia xronia pou thn parathrw exw dei oti einai omada pou sou xanei to eukolo mats kai sou kerdizei to dyskolo an deite na kanei kamia plaka sthn bayern mhn paraxenefteite...stoiximatika paizei na einai mesa stis 5 xeiroteres omades kathe xrono omws...gia auto an einai se isovathmia i alliws na einai 2 vathmous pisw apo ton gauro kai paizete teleftaia agwnistiki mesa sto karaiskakis i prokrisi na xerete oti auto pou htan eykolo mesa den to ekane me ton olumpiako kai tha erthei edw kai tha exoume travala...omada fenomeno h arsenal arnhtiko...an htan statheri tha eixe sikwsei sigoura cl kai tha eixe parei kai prwtathlima sigoura ta teleftaia xronia apla exoun komplex?malakia tou vengker den xerw pws na to dieukrinisw akrivws..prosexte gaurakia oso eukola nikisate ekei toso eukola mporei na sas diasyrei mesa..kai kati allo o olumpiakos an kai pao kala tha kanei na paixei foul amyna otan paei monaxo gt etsi kai xasei kanena mats i bayern apo

στις 04/10/2015 23:43
arsenal tha faei 10 o osfp

στις 05/10/2015 04:35
gia na miosoun tin niki tou gayrou eipan asketi tin arsenal ka ala polla,fenete oti sketiki einai mono oi omada tous paok,kabala,k aytoi pou erxonte ktl...to na peis re file eiste ksliteri k mprabo sas k na kitaksete na ftiaksete omada ka8este ston kanape k lete panagia mou na xasi o gauros gia na sxoliasete edo mesa..oso tragikos k na einai o gauros distixos eseis eiste akoma pio tragiki distixos.

στις 05/10/2015 17:26
ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΙΛΑΤΕ.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.