Σέριε Α: Η Νάπολι έριξε πεντάρα στην Λάτσιο! (video)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Σέριε Α πήρε με πανηγυρικό τρόπο η Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» διέλυσαν με 5-0 την Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Από… πεντάρα σε πεντάρα η Νάπολι! Μετά τη νίκη με 5-0 κόντρα στην Μπριζ για το Γιουρόπα Λιγκ, οι «παρτενοπέι» κέρδισαν με το ίδιο σκορ την Λάτσιο στο «Σαν Πάολο», παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα του Μαΐου, που στοίχησε στους Ναπολιτάνους τη συμμετοχή στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Όπως φαίνεται και από το τελικό αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και μέχρι το ημίχρονο πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τέρματα των Ιγκουαίν (14’) και Άλαν (35’). Στην επανάληψη, Ινσίνιε (47’) και Ιγκουαίν (59’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκαμπιαντίνι στο 79’.

Στο άλλο ματς, η Φιορεντίνα κέρδισε με 1-0 την Κάρπι εκτός έδρας και ανέβηκε μόνη στην 3η θέση με -3 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Ομάδες που αφορά: ΝΑΠΟΛΙ, ΜΕΤΑ