Σούπερ Λιγκ: Το έφερε… τούμπα ο Μπουονανότε

Σούπερ Λιγκ: Το έφερε… τούμπα ο Μπουονανότε



Με τον Μπουονανότε να πετυχαίνει δύο γκολ (35’ πεν., 44’), η ΑΕΚ κέρδισε με ανατροπή (3-1) τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και πήρε τη δεύτερη νίκη της σεζόν. Προηγήθηκαν με Ακόστα (19’) οι φιλοξενούμενοι, που τελείωσαν το ματς με εννέα, ο Βάργκας το 3ο γκολ της «Ένωσης» (87’).

Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Ξάνθη (0-0).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε προβάδισμα στο 19ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Ακόστα έξω από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Μπουονανότε πήρε από το… χέρι την ΑΕΚ και σκοράροντας δύο γκολ, έφερε… τούμπα το ματς.

Στο 34’, ο Αργεντινός άσος κέρδισε πέναλτι με ωραία ατομική ενέργεια και ο ίδιος το μετουσίωσε σε γκολ, φέρνοντας το σκορ στα ίσα. Δέκα λεπτά μετά, ο αστέρας της «Ένωσης» πέρασε τον Τζημόπουλο με τρομερή κοφτή ντρίπλα και ολοκλήρωσε την ανατροπή, πλασάροντας υποδειγματικά τον Βελλίδη!

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κρισάντους. Στο 49’ ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του σε γύρισμα του Γκάλο, ενώ στο 54’ δεν κατάφερε να ευστοχήσει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο ΠΑΣ έμεινε στο ματς και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Φερφελή (68’, 70’) για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αυτό δεν έγινε και στο 74’ οι Γιαννιώτες έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω δεύτερης κίτρινης του Μιχαήλ, σε ανατροπή του Βάργκας.

Στο 78’ ο Τραϊανός Δέλλας έριξε στο ματς τον Μάνταλο, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό τραυματισμό του και αποθεώθηκε. Μάλιστα δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, ο Έλληνας μέσος κέρδισε την αποβολή του Τζημόπουλου.

Έχοντας δύο παίκτες περισσότερους, η ΑΕΚ έψαξε ένα 3ο γκολ και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με πλασέ του Βάργκας (82’) και προβολή του Πλατέλλα (83’), όμως ο Βελλίδης κατάφερε να αποκρούσει.

Ωστόσο στο 87’, ο Αραβίδης έστρωσε στον Βάρκας και αυτός νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ με ωραίο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να σκοράρει και ο Μάνταλος, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 13/09/2015 18:12
ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΑΝΑΝΟΤΕ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΑΕΚ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ.ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ Η ΑΕΚ.ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΕ ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ,ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΕΝΤΟΣ ΚΛΠ.Ο ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΚΑΝΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ Ο ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ.ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.

στις 13/09/2015 18:29
Άμα κέρδισε τον ΠΑΣ θα κερδίσει και τον Ατρόμητο τον αχώνευτο. Δε λέει ο Ατρόμητος αν και σήμερα θα διαλύσει με 4-0 το βρωμοπαράρτημα του Κόκκαλη την Ξάνθη.

στις 13/09/2015 18:30
Ο ΠΑΣ είναι καλύτερος από τον Ατρόμητο κι ο Ατρόμητος πολύ ανώτερος από την Ξάνθη. Άρα η Ξάνθη είναι πολύ κατώτερη του ΠΑΣ. Κι έτσι πρέπει δλδ.

στις 13/09/2015 18:41
για τον antihool θα συμφωνησω.....παρε τα χαπια αγορι μου,γιατι αλλιως θα τα παρουμε ολοι εμεις!!

στις 13/09/2015 18:48
bravo re omada!!!!kanonika k apla eprepe na teleiwsei 6-1 alla den exoume pexti mprosta na teleiwsei thn fash.ola kala toulaxiston paizoume mpala!!!!!

στις 13/09/2015 19:00
Είμαστε καλοί μέχρι έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πας. Εκεί βραχυκυκλώνουμε. Στην Τούμπα θα δείξουμε τί χαρακτήρα έχει η ομάδα. Θέλει στρώσιμο ακόμη.

στις 13/09/2015 19:05
DEGITOOOOOOOOOOOOOOOO BUONANOTEEEEEEEE

στις 13/09/2015 19:18
Στο 2-1 ο Φερφελης σπαταλησε τρεις ευκαιριες για γκολ ... Παντως εχει φτιαξει καλη ομαδα ο Δελλας

στις 13/09/2015 19:34
Με 2 αποβολές για να κερδίσει γιατί την έπαιζε μονότερμα ο ΠΑΣ!!!!άρχισαν τα όργανα πάλι....πολύ σπρώξιμο το αεκάκι!!!!

στις 13/09/2015 19:37
ernani7 ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΑΦΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΛΗΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥ 2004.ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΤΖΕΚΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ.ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΕΙΣ?ΑΛΛΑ ΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ.

στις 13/09/2015 19:38
sfairoulis ΣΕ ΣΕΝΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ.

στις 13/09/2015 19:41
Arthour_2015 ΜΕ ΤΟΝ ΦΕΡΦΕΛΗ ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΣ?ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΣΕΡΦΕΛΗ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ Ο ΔΕΛΛΑΣ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

στις 13/09/2015 19:44
ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ?ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΙΜΟΔΟΤΗΘΕΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΗ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ?ΒΟΥΙΖΕΙ ΟΛΗ Η ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ.ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ Ο ΝΙΟΝΙΟΣ.

στις 13/09/2015 19:49
kaloi h aek kai as mn exoume fora klaseis me buonannote-mantalo-vargas apo pisw mporoume aneta n pairnoume ta macht kai na paizoume wraio podosfairo

στις 13/09/2015 19:49
for*

στις 13/09/2015 19:59
xpeke h origen pos pai :P

στις 13/09/2015 21:40
paidia mh leme malakies o bouonanote tous glendisai aekaraaaaa

στις 13/09/2015 21:58
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΖΟΥΛΟΥ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ Η ΝΟΩΤΡΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ.Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ..

στις 14/09/2015 00:24
φαίνεται πως η ομάδα των Ιωαννίνων έκανε το λάθος να προηγηθεί και μετά πήρε... μπροστά ο Μάνταλος. Προσοχή, όχι ο μέσος της ΑΕΚ, ο Σταύρος Μάνταλος, ο διαιτητής...

στις 14/09/2015 00:25
Σούπερ Λιγκ: Το έφερε… τούμπα ο Μάνταλος

στις 14/09/2015 00:25
Μονο η αεκ μπορει να κοντραρει ολυμπιακο γιατι παιζουν με παθος.Η βαζελα ουτε πανιωνιο δεν μπορει και ο παοκ κερδιζει το θρυλο μονο στην εδρα του γιατι κανει φασαριες και κανει συνεχεια φαουλ για να μην εχει ρυθμο ο αγωνας.μουνια μονο οσφπ και αεκ ξερουν να παιξουν ποδοσφαιρο

στις 14/09/2015 00:26
...έπρεπε να 'λεγε ο τίτλος

στις 14/09/2015 00:28
Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1, τελικά, του ΠΑΣ Γιάννινα, όμως όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες, το,,, πέναλτι που κέρδισε με το σκορ στο 0-1 ήταν εκτός περιοχής...

στις 14/09/2015 02:24
και γαμω τις διαιτησιες, ειλικρινα

στις 14/09/2015 10:06
manga Το "πεναλντυ" που λες οτι ηταν εξω απο την περιοχη το εδωσε σαν φαουλ αρα μην λες μαλακιες χωρις να ξερεις!

στις 14/09/2015 13:14
xaxaxaxa manga01 8a s voleue ayth h ekdoxh alla krima...des pio penalty kerdisame kai 8a deis an htan exw h mesa st perioxh...

στις 14/09/2015 15:15
Καλά παίξανε και οι φιλοξενούμενοι όμως. Δεν έπρεπε να ηττηθούν με τέτοιο σκορ (3-1). Ας χάνανε με 2-1 ή με 3-2. Όχι με 3-1. Δεν πειράζει ρε ομαδάρα την άλλη αγωνιστική κερδίζουμε στη έδρα μας τον Ατρόμητο, μετά πάμε και κάνουμε ό'τι μπορούμε με τα κοράκια που θα μας σφάξουν και μετά καθαρίζουμε απ'την αρχή τον Ηρακλή στην έδρα μας.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.