Κύπελλο Ιταλίας: Στους «8» με εξάρα η Γιουβέντους (video)

Αφορά τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΒΕΡΟΝΑ

Με πανηγυρικό τρόπο εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους, η οποία διέλυσε με 6-1 τη Βερόνα στο Τορίνο και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Πάρμα.

Περίπατο έκανε κόντρα στη Βερόνα η Γιουβέντους, η οποία πήρε εμφατική νίκη με 6-1 στο Τορίνο και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου, όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Πάρμα.

Δύο γκολ πέτυχε ο Τζοβίνκο, ο οποίος άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό και πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κοντινό πλασέ.

Τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Περέιρα (21’), Πογκμπά (53΄), Μοράτα (63’ πεν.) και Κόμαν (78’), με τον Νενέ να πετυχαίνει απλώς το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους (57').

Βασικός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Γκρέκο στο 65’, ενώ από τον πάγκο είδε το παιχνίδι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες την Κυριακή, αυτή τη φορά για τη 19η αγωνιστική της Σέριε Α.