Οι 16 του Κυπέλλου

Οι 16 του Κυπέλλου



Συμπληρώθηκε το «πάζλ» των ομάδων που θα δώσουν το «παρών» στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Την Παρασκευή (9/1, 13:00) η κλήρωση που δεν θα μας χαρίσει κάποιο μεγάλο ντέρμπι, καθώς Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ βρίσκονται στους ισχυρούς.

Ολοκληρώθηκε η 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με αποτέλεσμα να γίνουν γνωστές οι 16 ομάδες που θα δώσουν το παρών στην αυριανή κλήρωση (9/1, 13:00) για τη φάση των «16».

Από τις 16 ομάδες, οι έντεκα προέρχονται από τη Σούπερ Λίγκ και οι πέντε από τη Football League, με τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ να βρίσκονται στους ισχυρούς (τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο τους), κάτι που σημαίνει πως δεν θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στη φάση των «16».

Αξίζει να σημειωθεί πως από τις 18 ομάδες της Σούπερ Λιγκ, οι εφτά αποχαιρέτησαν το θεσμό (ΠΑΟΚ, Πλατανιάς, Ατρόμητος, Εργοτέλης, Καλλονή, Παναιτωλικός και η Νίκη Βόλου που δεν κατέβηκε σε δύο ματς).

ΑΕΚ, Ηρακλής, Απόλλων Σμύρνης, Τύρναβος και Χανιά είναι οι ομάδες της Football League που εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «16».

Βέροια, Αστέρας Τρίπολης και Καλλονή είχαν την καλύτερη επίθεση με 7 γκολ σε 3 παιχνίδια, ενώ την χειρότερη είχε ο Φωστήρας που δεν κατάφερε να σκοράρει. Ακολουθούν Παναιτωλικός, Ηρακλής Ψαχνών και ΠΑΟΚ οι οποίοι πέτυχαν μόνο ένα γκολ.

Η καλύτερη άμυνα ανήκει στην ΑΕΚ, η οποία δεν δέχτηκε ούτε ένα γκολ ενώ την χειρότερη είχε ο Αιγινιακός με 11 γκολ παθητικό.

ΙΣΧΥΡΟΙ

Ολυμπιακός
ΠΑΣ Γιάννινα
ΟΦΗ
Λεβαδειακός
ΑΕΚ
Βέροια
Αστέρας Τρίπολης
Παναθηναϊκός

ΑΔΥΝΑΜΟΙ

Πανιώνιος
Κέρκυρα
Ξάνθη
Ηρακλής
Πανθρακικός
Απόλλων Σμύρνης
Τύρναβος
Χανιά



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 08/01/2015 23:25
ΑΝΤΕ ΡΕ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ΠΟΥ Η ΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΗ

στις 08/01/2015 23:29
Σωστος ο swk13

στις 08/01/2015 23:57
h aekara ine apo tora stous 8

στις 09/01/2015 00:49
O Hraklis termatise 2os stn omilo t ,ara dikaiws einai stous anisxurous....oi prwtoi ka8e omilou einai oi isxuroi

στις 09/01/2015 01:45
aekara koupa re ....gatakia

στις 09/01/2015 13:07
klaste ... gt koupa tha kaneis na 3anadeis mono an 3anapeseis 3 katigoria ... tha parete kai fetos protathlima stin B gt ekei mporeite... gt milate milite .. alla pera apo ton atromito ena sovaro pexnidi dn exete pe3ei opote min leme malakies.. tha sas doume tou xronou ..! fetos toumpeki .. ekei stin b ethniki kala to pezete mages ..!

στις 09/01/2015 13:08
i Aek me 0 istoria kai prokriseis irthe na milisei gia mpala .. XAAA.. KALO ..!

στις 09/01/2015 13:57
MITS I ISTORIA SOY EINAI PETSINI KAI VALTIN OLI STON PATO SOY......TELEIWSATE....

στις 09/01/2015 15:19
Sostos kinigos

στις 10/01/2015 11:00
IMPERATOR PROTON DN EIMAI GAUROS ... DEUTERON DN EIMAI PROVATO SAN KAI SENA .. TRITON I OMADA POU UPOSTIRIZEIS EINAI OSO PETSINI OSO KAI O GAUROS .. TETATRON PERIODOS 2011-12 osfp-AeK 6-0 / aek - osfp 0-4 ... dn nomizo oti mporeis na peis kati stous gaurous ... otan skoupizes to patoma tou oaka apo ta xisia tous ,,, min eisai xazoulis ..!

στις 10/01/2015 11:01
kai pano apo ola MIN EISAI PROBATO ..! san tous allous .. ama plineis ta moutra sou kai skefteis sosta to ti poutsa exeis faei apo kati olimpiakous volou kai kati panthrakikous .. ELA NA MOU MILISEIS GIA ISTORIA .. anidee ..! egw dn eimai o paxar0s..! 3erw kai kati parapano ...

στις 10/01/2015 14:52
re mitsthegreek esy ti omada eisai kai mas les omoious me tin aek oson afora sthn istoria

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.