Προκριματικά Euro: Με Πελέ η Ιταλία, εξάρα η Κροατία (video)

Αφορά τον αγώνα ΙΤΑΛΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

Με τον Γκρατσιάνο Πελέ να σκοράρει στο ντεμπούτο του, η Ιταλία κέρδισε με 1-0 την Μάλτα εκτός έδρας και έκανε το 3x3 στον όμιλο μαζί με την Κροατία, η οποία διέλυσε με 6-0 το Αζερμπαιτζάν.

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της, η Ιταλία κέρδισε με 1-0 στη Μάλτα και πήρε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του Κόντε πέτυχε ο Γκρατσιάνο Πελέ ο οποίος «έγραψε» το τελικό 1-0 στο 23ο λεπτό, σκοράροντας στο ντεμπούτο του.

Στο 27’ ο Μιφσούντ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με την αριθμητική ανισορροπία να αποκαθίσταται στο 73 όταν αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Μπονούτσι.

3x3 και για την Κροατία, η οποία διέλυσε με 6-0 το Αζερμπαιτζάν. Δύο γκολ πέτυχε ο Πέρισιτς (34’, 45’), από ένα οι Κραμαρικ (11’), Μπρόζοβιτς (45+1’) και Μόντριτς (56’ πεν.), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με αυτογκολ ο Σαντίγκοφ (61’).

Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Πράνιτς, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Σίλντενφελντ.

Στην 3η θέση με 6 βαθμούς ανέβηκε η Νορβηγία η οποία κέρδισε με 2-1 τη Βουλγαρία, με τον Ελαμπντελαουί του Ολυμπιακού να παίζει και στα 90 λεπτά.