Football League: «Καθάρισε» στο δεύτερο η Λάρισα

13/10/2014 20:20
Η Λάρισα μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Football League επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς χάρη σε γκολ των Περίκο και Πινδώνη στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθεια επιστροφής της στην Σούπερ Λιγκ η Λάρισα, η οποία ήταν πιο ουσιαστική και κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλκαζάρ.

Ανιαρό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Λάρισα είχε την υπεροχή όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα.

Ωστόσο στην επανάληψη ο Περίκο έδωσε τη λύση, καθώς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 64’ έπειτα από σέντρα του Τσιλιγκίρη. Έντεκα λεπτά μετά ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Λάρισα, με τον Πινδώνη να «γράφει» το 2-0 με σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, μιας και ο Απόλλωνας δεν κατάφερε στη συνέχεια να μειώσει.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπίλα (46’ Καρανίκας), Τσιλιγκίρης, Περίκο (84’ Τζούνιορ), Βερντού (78’ Αναστασάκος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου (81’ Παπαδόπουλος), Γκέσιος, Νατσιόπουλος (71’ Σουλίδης), Καράμπελας (36’ Τσούτσης)