21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Νίκησε αλλά προβλημάτισε ο Ολυμπιακός

30/3/2014 21:23
Λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-0 τον Άρη χάρη σε γκολ του Βαλντές (85’), ωστόσο προβλημάτισε με την απόδοση του απέναντι στους ήδη υποβιβασμένους «κίτρινους» οι οποίοι είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο πρωταθλητής Ολυμπιακός τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στον… υποβιβασμένο Άρη, αλλά κατάφερε να πάρει νίκη με προβολή του Βαλντές στο φινάλε του ματς.

Η διαφορά 60 βαθμών (!) που χώριζε τις δύο ομάδες δεν φάνηκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Άρης ήταν αυτός που είχε κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Μανιά να απειλεί για πρώτη φορά τον Ρομπέρτο στο 21’, ενώ ο ίδιος σημάδεψε το δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ στο 30’.Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και τρίτη ευκαιρία στο 31’ όταν ο Βανγκέλι ανάγκασε τον Ρομπέρτο σε εκτίναξη για να διώξει το σουτ του Αλβανού αμυντικού.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος, όπως και στην επανάληψη, καθώς απείλησε για πρώτη φορά με αξιώσεις στο 77’ με σουτ του Εντινγκά.

Ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Βαλντές έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους, καθώς με ωραία προβολή στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Αυτό ήταν το 6ο γκολ σε 8 παιχνίδια για τον Παραγουανό επιθετικό ο οποίος χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, που καλείται ωστόσο να αλλάξει πρόσωπο εν όψει του αγώνα της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.