21+

21+

21+

21+

Πρωταθλητής Ευρώπης ο απίστευτος Παπαστάμος που έκλεισε εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
17/6/2024 21:28
Μετά από μία μυθική κούρσα ο Απόστολος Παπαστάμος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μ. μικτή ατομική στο Βελιγράδι και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Ο Χόλο πήρε τη δεύτερη θέση με 4:11.51 και ο Ζόμπορι την τρίτη με 4:11.70, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος με 4:16.64, χρόνος που συνιστά ατομικό ρεκόρ.Το μετάλλιο του Παπαστάμου είναι το δεύτερο που κατακτά η Ελλάδα στα 400μ. μικτή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, μετά το χάλκινο του Γιάννη Δρυμωνάκου το 2012, ενώ ο αθλητής του Ολυμπιακού γίνεται ο πέμπτος Ελληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης, μετά τον Αρη Γρηγοριάδη (δις), τον Ανδρέα Βαζαίο, την Αννα Ντουντουνάκη και τον Απόστολο Χρήστου.