Γιουρόπα Λιγκ: Αταλάντα και Μπάγερ Λεβερκούζεν το ζευγάρι του τελικού

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
9/5/2024 23:59
Η Αταλάντα και η Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι οι φιναλίστ του φετινού Γιουρόπα Λιγκ, καθώς απέκλεισαν τη Μαρσέιγ και τη Ρόμα αντίστοιχα και δίνουν ραντεβού για τον τελικό του Δουβλίνου στις 22/5.

Οι Ιταλοί μετά την ισοπαλία 1-1 στο «βελοντρόμ», έκαναν επίδειξη δύναμης μπροστά στο κοινό τους και θριάμβευσαν με 3-0, χωρίς να αφήσουν ούτε ένα περιθώριο για να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους.

Ο Λούκμαν άνοιξε το σκορ στο 30' και ο Ρουτζιέρι στο 52' πέτυχε το 2-0, με τον Τουρέ στις καθυστερήσεις να «σφραγίζει» τον θρίαμβο.Το άλλο ζευγάρι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς η Ρόμα έβαλε στα «σχοινιά» την Μπάγερ Λεβερκούζεν όμως οι πρωταθλητές Γερμανίας για ακόμα μία φορά αποδέχθηκαν... αθάνατοι κι απέσπασαν ισοπαλία 2-2, που σε συνδυασμό με την επικράτησή τους (0-2) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης πριν μία εβδομάδα, τους έστειλε στον τελικό.

Οι «τζιαλορόσι» ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Παρέδες στο 43' και το 66', όμως ένα αυτογκόλ του Μαντσίνι στο 83' κι ένα τέρμα του Στάνισιτς στο 97' διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να παραμένει μέσα σε όλους τους στόχους της.

Παράλληλα συνεχίζει το μυθικό αήττητο σερί της στη σεζόν, γλιτώνοντας για ακόμα μία φορά την ήττα στις καθυστερήσεις, κάτι που έχει συμβεί φέτος με απίθανη συχνότητα.