21+

21+

Σέριε Α: Νέα γκέλα για Νάπολι, Πάρμα για Ευρώπη (video)

2/3/2014 22:55
Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τη Νάπολι, η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Λιβόρνο και έδωσε την ευκαιρία στην Φιορεντίνα να μειώσει στους 4 τη διαφορά της από την 3η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Λίγες ημέρες μετά την πρόκριση της στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, η Νάπολι τα θαλάσσωσε απέναντι στην Λιβόρνο, καθώς το τελικό 1-1 την άφησε πίσω στη μάχη για την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέρτενς στο 32’, ωστόσο ο Μπαγιέ στο 39’ με τη βοήθεια της… πλάτης του Ρέινα, ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους.Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ να φτάσει στους 52 βαθμούς και να παραμείνει στην 3η θέση και την Λιβόρνο να παραμένει στις επικίνδυνες θέσεις με 21.

Πάρμα για Ευρώπη, «κόλλησε» η Βερόνα

Στην 6η θέση και στο -1 από την Ίντερ πέρασε η Πάρμα η οποία κέρδισε με 1-0 την Σασουόλο εκτός έδρας, έμεινε αήττητη για 14ο σερί παιχνίδι στην Σέριε Α και βλέπει πως έχει αρκετές πιθανότητες να τερματίσει σε μία από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Μαζί της στην 6η θέση βρίσκεται και η Βερόνα η οποία έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια, που είχε χαμένο πέναλτι με τον Μπιάνκι στο 37’ (το κέρδισε ο Χριστοδουλόπουλος) για να πάρει προβάδισμα.

Τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 33’ ο Κονέ, με τον Κριστάλντο που πήρε τη θέση του να δέχεται δύο κίτρινες σε ένα λεπτό και να αποχωρεί στο 82ο λεπτό!

Από την άλλη, η Τζένοα με τον Φετφατζίδη να περνάει στο 46’, κέρδισε με 2-0 την Κατάνια, η Αταλάντα επικράτησε με 2-1 της Κίεβο, ενώ η Κάλιαρι πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 απέναντι στην Ουντινέζε.

Τέλος, σπουδαίο «διπλό» για τη Σαμπντόρια, η οποία κέρδισε με 2-0 μέσα στο Τορίνο και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή της στην Σέριε Α.