21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Νέα γκέλα ο ΠΑΟΚ

2/3/2014 19:19
Παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 του Εργοτέλη στην Κρήτη, πλήρωσε ξανά τα αμυντικά του λάθη, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν για το τελικό 2-2, ενώ είχαν ευκαιρίες και για την ολική ανατροπή.

Συγκάτοικο στην δεύτερη θέση απέκτησε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ήρθε ισόπαλος 2-2 στην έδρα του Εργοτέλη και πλέον ισοβαθμεί στους 55 βαθμούς με τον Ατρόμητο, ενώ έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να «σφραγίσει» από σήμερα το πρωτάθλημα εφόσον πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό.Ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λάζαρ ενώ στο 48’ ο Σαλπιγγίδης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο ο Εργοτέλης δεν πτοήθηκε, δημιούργησε ευκαιρίες για να επιστρέψει στο παιχνίδι και τα κατάφερε στο 71’, καθώς μετά από τραγικό λάθος του Ινσαουράλδε, ο Μονακέλο μείωσε σε 2-1.

Η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά μετά, όταν μετά από σέντρα του Τζανακάκη, ο Κίτσιου «έγραψε» το 2-2 με αυτογκόλ στο 81ο λεπτό

Στη συνέχεια, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έψαξε την ολική ανατροπή, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει σε τρίτο γκολ, με αποτέλεσμα το τελικό 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης!

Νίκη για Αστέρα, μοιρασιά στη Νέα Σμύρνη

Την γκέλα του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας ο οποίος σε έναν μέτριο παιχνίδι στην Τρίπολη, κέρδισε με 1-0 τον Πανθρακικό, προσπέρασε προσωρινά τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση και μείωσε στο -7 τη διαφορά του από τη 2η θέση.

«Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντε Μπλάσις ο οποίος διαμόρφωσε στο 54’ το τελικό 1-0 υπέρ του Αστέρα που στη συνέχεια είχε 2-3 ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Από την πλευρά του ο Πανθρακικός είχε την καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος με σουτ του Καθάριου, ενώ στα τελευταία λεπτά βγήκε μπροστά για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να γλιτώσει την ήττα από τους Αρκάδες.

Στο άλλο παιχνίδι, Πανιώνιος και Καλλονή ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη Νέα Σμύρνη με αποτέλεσμα να παραμείνουν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μέτριο παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να ανοίγει το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Κολοβό, ωστόσο στο 70’ ο Αναστασιάδης ισοφάρισε σε 1-1 για τη Καλλονή.

Έτσι οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 31 βαθμούς και βρίσκονται στο +6 από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, με την Καλλονή από την άλλη να ανεβαίνει στους 33 και να βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.