Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: «Ζωντανός» στο Περιστέρι ο ΠΑΣ

Συντάκτης: Agones team
Agones team
3/12/2023 19:36
Ο Ατρόμητος και ο ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο Περιστέρι για τη 13η αγωνιστική σε ένα παιχνίδι με ωραίο ρυθμό, αρκετές φάσεις και ένα αποτέλεσμα που είναι δίκαιο με βάση την εικόνα της αναμέτρησης.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 12 βαθμούς και παρέμειναν στη 10η θέση της βαθμολογίας ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με βρίσκεται στους οκτώ και στην τελευταία θέση μαζί με την Κηφισιά.

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον ΠΑΣ να είναι η ομάδα που έβγαινε με καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση και μάλιστα έφτασε και κοντά στο γκολ με τους Παμλίδη και Σόρια.Ο Έλληνας άσος μάλιστα στο 34' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα από πλεονεκτική θέση και έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κλέιμαν να αρνηθεί το γκολ στο Βέργο. Παρά τη διάθεση των δύο ομάδων όμως το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις περισσότερες καλές στιγμές για γκολ.

Στην επανάληψη ωστόσο ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοση του, μπήκε σαφώς πιο δυνατά και ήταν η ομάδα που πίεσε για να βρει ένα γκολ. Ο Κλέιμαν με τις επεμβάσεις του κρατούσε όρθια την ομάδα του όμως στο 64' δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Ρομπάιγ ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΠΑΣ μετά το γκολ προσπάθησε να βγει μπροστά, άφηνε όμως αρκετούς χώρους τους οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι χωρίς επιτυχία, έχοντας βέβαια μεγάλη στιγμή στο 81'. Δύο λεπτά μετά βέβαια ο Μπατίστ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του από τον Ντε Μποκ, με τον Εραμούσπε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έφτασε κοντά στην ανατροπή με μία κεφαλιά του Γκάρο, το σκορ όμως δεν άλλαξε και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας,Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Έντερ (80' Έρλινγκμαρκ), Ρομπάιγ (88' Γιουμπιτάνα), Κούεν (67' Ντιρκς), Καμαρά, Βέργος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος):Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (90+1'), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας (71' Γκάρο), Μπάλαν (71' Λέο Μπατίστ).